Kedilerde FIP hastalığı nedir?

Kedilerde FIP hastalığı nedir , ne sebep olur ,belirtileri ,tedavi nelerdir ?

Corona virüsünün mutasyona uğramış halinin, kediyi enfekte etmesi ve bağışıklık sistemine zarar vermesidir. Maalesef ki olumcul hale gelebilen bi hastalik turudur.Neyin sebeb olduğu tam bilinmiyor bu mutasyonu virüse.Belirtiler arasında; kilo kaybı, sarılık, iştahsızlık, gözlerde akıntı ve tahribat, burun akıntısı bulunabiliyor.

Fip kediler için ölümcül bir hastalık olmakla birlikte, ilaçları inanılmaz pahalı. Yurt dışından Gs-441524 isimli ilaç getirtilerek iyileştirilebiliyor kediler. Ancak ilaç çok pahalı ve iyileşme süreci ortalama 90 100 gün hatta bazı kediler için daha uzun günler bile alabiliyor. İlacın tanesi 700 lira civarında. Ve bazı kediler günde bir ilaç tüketiyorlar bu durumda her gün için 700 liraya ihtiyaç duyuyorlar. Çok zor ve çok ağır bir hastalık. Instagram üzerinden takip ettiğim bazı fip hastası kediler var. Ve kedilerin bazıları bırakın yürümeyi, kendi yemeğini bile yiyecek, kendi tuvaletini bile yapacak güce sahip değiller. Tabi yapılan bağışlarla alınan bu Gs-441524 isimli ilaç sayesinde gün geçtikçe iyiye gidiyorlar. (Destek olmak kedilerin hesaplarını incelemek isteyen olursa hesap paylaşabilirim.)

Sebebi tam olarak bilinmiyor. Kedilerde halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, durgunluk gibi belirtileri olabiliyor ilk başlarda. Kediler arasında bulaşıcı olduğu da biliniyor. Islak ve kuru olarak 2 gruba ayrılıyor. Karında, göğüste sıvı birikmesi mevcutsa ıslak FIP olarak adlandırılıyor ve maalesef genellikle de ölümcül sonuçlar doğuruyor…