Kedilerin ısırması ve tırmalaması nasıl engellenir?

Kedilerin ısırması ve tırmalaması nasıl engellenir?image">image

Aslında kediler biraz nankör hayvandır ne kadar beslersen düzgün oyalarsan yine de tirmalar

Kedi sizden rahatsız olmaya başlayınca bunu belli edecek hareketler sergiler. Üzerine gidersek ısırıp tırmalayabilir. Bunlardan kaçınmak isterseniz tanımadığınız kedilere hemen bulaşmayın. Onları tanıyıp anlamaya çalışın. Tersleri pistir. :slight_smile:

Kediler aslında ısırmaz kolay kolay ısırsa bile şakasına ve oyun oynamayı istedikleri için. Mesela kedilerin bebekleri ısırdığını gördünüz mü hiç? Neden onlara şakasına ısırsa bile canının yanacağını bildikleri için. Emin olun kediler her şeyi hissedip anlıyor. Tırmalamayı da esnemek gibi düşünün onlar öyle yapıp rahatlıyor. Ama tırnaklarını keserseniz çok batmaz. Ve canınız yanmaz

Kediniz yavru ise muhtemelen oyun olarak tüm bunları yapmaktadır. Size zarar verdiği zaman keskin bir şekilde yanınızdan uzaklaştırın ve hayır diyin. Zamanla ısırdığında ve tırmaladığında oyunun bittiğini düşünecek bitmemesi için bu davranışları yapmayacaktır. Büyük kediler ise yavru iken kazandığı alışkanlık ya da bir tehlike görmesi karşısında tüm bunları yapabilir. Onun için bir tırmalama tahtası almak, düzenli aralıklarla tırnağını kesmek, ısırdığın da kendimizden uzaklaştırmak çözüm olacaktır

Bebeklik döneminde onları beslemeye başlamışsak elimizi onların oyun aracına döndürmemeliyiz. Onlar elimizi av olarak görüp saldırıya geçiyorlar. Eğer yetişkinlik dönemindeyseniz de aynı şekilde aslında ama büyük kediyi eğitmek daha kolaydır. Ona hayır demek elini av pozisyonundan çekip kedi oyuncaklarıyla enerjilerini alırsanız elinize saldırı gerçekleştirmez. İnternette bu konu da çok fazla forum sitesi var. Ayrıntılı bir şekilde okursanız çok daha iyi anlayabilirsiniz. Kediler çok akıllı varlıklardır. Zekaları sayesinde her şeyi çözerler. Elinizi bebekliklerinde ısırmasına izin verirseniz sizin onunla o şekilde oyun oynadığını düşüneceği için ısırmaya ve tırmalamaya devam eder. Birde kendilerini koruma yöntemi olarak da ısırma yapabilir. Eğer sevilmeyi sevmeyen bir kediyse sizi kendinden uzak tutmak için ısırıp tırmalayabilir. Kediye saygı duyup ona çok fazla dokunmamalısınız. Zaten o size güven duyup sevmeye başladığında yanınıza gelip kendini sevdirecektir. Bazı kediler güven duymuyorlar insanlara yaşadıkları kötü tecrübeler yüzünden. Bu yüzden onun size gelmesini sabırla beklemelisiniz.

Bunu tüm kediler için söylememelisiniz. Aynı anneden doğan iki yavru kedi besliyorum birisi oyun oynarken ısırıyor tırmalıyor bir diğerinin daha tırnaklarını bile görmemişimdir. O kadar uysal ve narindir. Her hayvanın kendi kişiliği var.

tırnaklarını kesersiniz, küçüklükten de ısırmamadı için eğitim verirsiniz

kedilerin tırnak bakımlarını yapmanız gerekir bazen istemez tırmıklar yapmazsak birde uysal yetiştirmek gerekir

Kediler bunları oyun oynarken isteksizce yapıyor ama rahatsız oluyor iseniz tırnaklarını kestirebilirsiniz, ısırmasını engelleyemezsiniz diye düşünüyorum.

Bu kedilerin yetiştirilme şekli ile alakalıdır siz ne öğretirseniz onu yaparlar , sonuçta alışkanlık ile alakalı bir durumdur .

Tırmalama aparatı alınmalı ve ceza verilmeli en etkili yöntem budur

Yabancı tanımadığınız bir kediyi ellememeye özen gösterilmeli. Kendiler sevdiği için tırmalamaz genelde tehlike anında tırmalar. Kedi sizin ise yavru olarak almışsanız eğitim verebilirsiniz zaten ev kedilerinin tırnakları kesilir etrafa zarar vermesinler diye. Tırnaklarını keserseniz tırmalamaz bence.

Ona uygun oyuncaklar alıp onun meşgul olmasını sağlamak ve onunla oyun oynayarak azaltılabilir.

en iyisi çok yakın olmamaya çalışmak olabilir bana göre kesin bir çözüm olabileceğini düşünmüyorum tabi benim şahsi düşüncem

aslında çok agresif şekilde yaklaşmadığın zaman pekte saldırgan bir tavır sergilemezler ki.

kendilerin tırmalamasını engelenmez doguştan gelen bir özektir

Eğer oyun oynarken ısırmaya başlıyorsa oyunu hemen durdurun biraz vakit geçtikten sonra oynayın ve ısırıyorsa tekrar durdurun. İstikrarlı bir şekilde bunu uygularsanız bırakacaktır. Normal vakitte gelip ısırıyorsa bebek olduğu için diş çıkartıyor olabilir. Tırmalamaması için kedilere özel oyuncaklar oluyor orada tırnaklarını törpüleyecektir.