Keman çalmayı öğrenmek için neler yapılmalıdır?

Keman çalmayı öğrenmek için neler yapılmalıdır? Eğitim almadan keman çalınır mı?

İnternetten video izleyerek öğrenilebilinir belki ama kursa gitmek çok mantıklı bence

Herhangi bir müzik aletini çalabilmek için çok çalışmanın yanı sıra ekstra olarak doğuştan gelen bir yetenek gerekir. Eğer bu yetenek ve tutku varsa başlangıç seviyesi bir keman satın alınarak bir keman kursuna ya da keman hocasına gidilebilir.

Birbirinden farklı çeşitlerde enstrümanlar bulunmaktadır Bu enstrümanların bazıları üflemeli bazıları ise almalıdır bu enstrümanlara arasında yer almakta olan Kemal çalmalı olarak bilinmektedir keman çalmayı öğrenebilmek amacıyla burada yetiştirilmek üzere alınmış olan kursiyerler bulunmaktadır ve bunlar kurslarda öğrencilere üretilmektedir özellikle keman eğitimi alabilmek için kurslara gidilmelidir Bunun yanı sıra yine okullarda bulunan farklı bölümlerdeki özellikle güzel sanatlarda bulunan bölümler de bu eğitimler verilmektedir Bunu öğrenmek farklı alanlarda mümkündür bazıları okullarda bazıları ise kursiyerlerle birlikte kursdan bu eğitimleri arayarak öğrenmektedirler ve bunu yine kendileri başına çalışarak tekrarlayarak daha da pekişti bilmektedirler.

yeni bir müzik aleti öğrenmeye çalışan biri olarak tavsiyem kursuna gitmek. Evde yeterli olmaz

Keman çalmayı öğrenmek için kursa gitmek kesin çözümdür keman öğrenilmesi zor enstrümanlardan birdir. Kursa almadan öğrenmek için eğitim videoları izlemek veya bu konuda metot kitaplarına bakmak daha zor ve zahmetli olacaktır. Keman gitar gibi kendi kendine öğrenmesi basit bir müzik aleti değildir.

İlk önce bir isteğin olmasi lazim sonra hocalar gözlemlerinizle keman ögrenebilirsiniz hocalar eşliğinde

Her şey de olduğu gibi keman çalmayı öğrenmek için de kursa gitmek ve profesyonel bir yardım almak gerekir.

Keman çalmayı öğrenmek için kursa gitmemiz gerekmektedir . Kenan çalmayı amatör olarak internetten yardım alarak da biraz kendi kendimize çalabiliriz ama bir kurstan yardım almak en mantıklı olanıdır .

Profesyonel hocalardan yardım almanız gerekebilir. Kemanı çalmak biraz daha zordur. Ancak hoca tutmaya durumunuz yeterli değilse videolar yardımı ile de öğrenebilirsiniz. tabii bu sizi zorlayacaktır. gitar vs. videolar ile kolayca öğrenilse de keman için bunu söylemek zor.

image">image

Dünyaca ünlü kemancıları izlemeli, pratik yapılmalı ve özel ders alınmalıdır.

Bilen bir öğretmenden ders alınarak başlanabilir ve gittikçe kendini yetiştirerek daha iyi çalabilirsin

özel bir egitim alınmalı.Sonucta basit bir alet değildir.

keman yaylı çalgılar içinde en zor çalınabilecek bir enstrümandır.kursa gitmeden yada profesyonel bir yardım almadan öğrenmeniz çok zor olacaktır.bir müzik öğretmeni olarak bunu tavsiye edebilirim.

keman kursuna gidebilir yada keman satın alarak ev pratik yaparak öğrenebilir çalmayı kursa yazılarak daha iyi öğrenebilir.

uzman birinde yardım almak yada keman satın alıp çeşitli siteler üzerinden kendi kendine öğrenmelisin

Keman kursu açıldı keman kursuna yoğun bir ilgi göstermen gerek…

Keman yaylı bir enstrüman ve perdesiz olduğu için internetten öğrenme tekniklerine çalışsanız da öğrenme de cok verim elde edilmez tabi doğuştan yetenekli olan bir grup var piyasada onlar ellerine her aldıklarından birşeyler çıkarabiliyor böyle durumda tekniğini öğrenmeleri yeterli olacaktır ancak aksi durumda yani sadece isteğiniz varsa mutlaka bir kurs eğitim yerine gitmelisiniz mükemmel çalıp sanatçı olma idealleriniz yoksa en kötü ihtimalle mutlaka bir kaç melodiye ulaşırsınız emin olun istemeniz yeterli bence … yetenekleri olan insanlar belli bir süre sonra hocadan eğitimi kestiğinde kendinlerimi geliştirir ama yetenegi olmayan insanlar için bence umutsuz değil kulak yetenegi gelişme yapmasa da teorik olarak çalarbilirsiniz … Eğitim şart !

keman kursuna gidilebilir ve evde video izleyerek pratik yapılabilir.

Öncelikle; internette keman ile ilgili araştırmalar yapmalısınız. Enstrümanın yapısı, müzik içindeki yeri ve önemi, aslında istediğiniz enstrüman keman mı? Yoksa siz başka bir enstrüman çalarak daha fazla mı keyif alacaksını? Bunlar ile ilgili internette çok fazla bilgilendirici yazı ve video bulunmaktadır. Bunları okuduktan/izledikten sonra eğer kararınız kesinse ve keman çalmak istiyorsanız keman almalısınız. Süreç bu şekilde ilerlerse sizin için faydalı olacaktır çünkü bir enstrüman çalmak hayatınıza o enstrümanı ortak etmek demektir ve çok fazla emek ister. Bu emeği de çalarken bir süre sonra sıkılmayacağınız doğru yol arkadaşını belirledikten sonra harcamalısınız. Yoksa emekleriniz boşa gider. Sonrasında keman satın almalısınız ve bunu da yaparken yine internette bulabileceğiniz keman çalan insanlara veya bilgilendirici unsurlara başvurmalısınız. Size nasıl bir keman seçmeniz gerektiğiyle alakalı yardımcı olacaktır bu. Kemanınızı da aldıktan sonra ilk iş olarak müzik dilini ve teorisini öğrenmeye başlamalısınız. Notaları, gamları, makamları vs. Ayrıca bunları keman üzerinde çalışmalısınız. Bir yandan da motor becerilerinizi enstrüman üzerinde geliştirmek için egzersizleriniz olacaktır. Bunların ikisi iç içe geçmiş bir vaziyette çalışmalar ve etütler olarak karşınıza çıkacak. Eğitim almadan keman çalma konusu biraz zor. Perdesiz bir enstrüman olması bazı konuları zorlaştırmasının yanı sıra herhangi bir enstrümanı eğitim almadan çalmaya çalışmak(internetten öğrenmeye çalışarak vs.) sizi çok fazla mesai harcamaya ve yanlış pozisyonlarda çalıp yanlış pozisyonlarda etütler yapmaya başlatacaktır. Dolayısıyla bilen birinden yardım ve eğitim almak en iyi yoldur. Yoksa ilerleyen zamanda enstrümanızda geliştirdiğiniz refleksler ve müzikal bilginizde yanlışlıklar olma olasılığı çok yüksektir.