Kendi mesleğine atanmak neden bu kadar zor?

Şuan ki döneme baktığımız zaman çoğu meslek mezunu kendi meslekleri dışında farklı işler yapıyorlar peki okuyan bir kişi neden aranmakta bu kadar zorluk çekiyor?

3 Beğeni

Çok fazla o bölümü okuyan kişi var. Haliyle hangi birini alsınlar ki. Bu kadar üniversite açmak yanlış.

3 Beğeni

Üniversite sayısının ülkemizde artmış olması nedeniyle maalesef okullar artık popülerliğini yitirmiş durumda. Hal öyle olunca mezun sayısı da artışa giriyor her sene. İş imkanları azalmışken daha seçici olmak gerekiyor. Dolayısıyla da işverenler o basamakları zorlaştırıyor.

3 Beğeni

Aynı bölümü okuyan çok fazla insanın o mesleğe olan talebin fazla olmasından kaynaklanmaktadır.Şuan çoğu mezun farklı işlerde çalışmaktadır.

3 Beğeni

İnsanlar artık hayattan beziyor sanırım her işin kendinde göre zorlukları vardır herkez de en zor olanın kendilerinin işi olduklarını zannederler .

3 Beğeni

Çünkü çoğunlukla öyle meslekleri fazla kişiler tercih ediyorlar. Bu yüzden onlara sıra gelmiyor.

3 Beğeni

çünkü ülkemizde birçok meslek dalının ataması az.bu nedenle insanlar işsiz kalmamak için mecburen farklı alanlara yöneliyorlar.

3 Beğeni

Aynı bölümü okuyan çok fazla insan olduğunda kpss sınavında atanma puanını yukarı çekiyor ve atanma şansınızı azaltır. İşsiz kalan insanlarda farklı iş kollarına yönelir geçimini sağlamak adına.

3 Beğeni

Artık ülkede mezun sayısı aşırı fazla. Her sene çok mezun verip az alım olunca yığılma oluyor ve maalesef puan yüksek olup atanamıyoruz.

3 Beğeni

bu tamamen ülkedeki eğitim sisteminin yanlışlığından kaynaklı bir durum. esnaf olan x mezunu kimseler var etrafta…

3 Beğeni

çok riskli bir iş çok çabalaman gerekir okuyan kişiler riskleri bildiği içi almaktan korkar ama mesela fakir bi adamn kaybedicek birşeyi olmadığından dolayı kolayca risk alabilir o yüzden .

2 Beğeni

Meslek kazanmaya değil sadece nüfus kontrolü amaçlı bir eğitim politikası var. Bazı bölümler hariç talepten çok arz olması ister istemez pis ve koyu bir rekabeti doğuruyor.

2 Beğeni

Çünkü Türkiye’de birçok kişi aynı mesleğe yöneliyorlar Bu nedenle de aralarında torpili olan seçilir. Meslek için olmasa bile birçok öğrenci sadece üniversite mezunu olmak için üniversite okuyorlar ve bu sayı Türkiye’de oldukça fazladır. Istediği ve okuduğu bölüme atamadığı zaman mecburen başka bir bölüme yöneliyorlar.

3 Beğeni

Kendi meslek dallarına yöneltmek yerine başka dallara yöneltmek istenmesinden kaynaklanıyor. Kendi meslek dalında çok sayıda aynı kişiler var bazı dallarda ise bitmesine yol açılıyor bunu önlemek amaçlı yapılan bilinçli bir sistemdir.

1 Beğeni

Bu konu 7 olan en fazla yanıt limitini aştığı için otomatik olarak kapatıldı.