Keriman Halis Ece kimdir?

Keriman Halis Ece kimdir?, Neyi ile ün kazanmıştır?

Kendisi,piyanist,model ve Türkiye’nin ilk dünya güzelidir.Güzelliği ile dikkat çekmiştir.Miss Turkey 1932’de Türkiye birincisi seçilmiştir.

Türkiyenin 1932 yılında yapılan Miss Turkeyde birinci olarak seçilmiştir. Ayrıca kendisi iyi bir piyanisttir.

Keriman Halis Ece, ilk dünya güzelimizdir. 1932 Yılında derece getirmiştir. Ece soyadının Atatürk tarafından verilmiş olması önemli bir anekdottur. Bilindiği üzere kelime anlamı "kraliçe"dir. Dünya güzellik kraliçesine yakışır bir soyadı olmuştur.

Piyanist, manken olan Keriman Halis ECE 1932’de düzenlenen missTURKEY (Türkiye) yarışmasında birincilik elde eden Türkiye’nin ilk Dünya güzelidir. 28 ocak 2012 vefat etmiştir.

İstanbul’da 1913 yılında doğmuştur.3 Temmuz 1932’de Türkiye’de yapılan güzellik yarışmasında ''Türkiye Güzeli" seçilmiş ve bununla da kalmayıp 31 Temmuz 1932’de 28 ülkenin de dahil olduğu yarışmada da "Dünya Güzellik Kraliçesi"seçilmiştir.Çıkan Soyadı Kanunuyla birlikte Mustafa Kemal Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen "Ece"soyadı verilmiştir.Keriman Halis Ece 99 yaşında kızının yanında dünyaya gözlerini yumdu.Açıklanan bilgiye göre,kalp yetmezliği nedeniyle akşam saatlerinde hayatını kaybetti

Çok iyi piyano çalan bir piyanisttir.Aynı zamanda 1932 yılında missTurkey de birinci bile olmuştur.
Yani;1932 yılında Belçika da yapılan 'Miss Universe-Dünya Güzellik Yarışması’nda Türkiye Cumhuriyeti’ne kraliçelik unvanını getiren Keriman Halis Ece Hanım zamanın tüccarlarından Halis ile Ferhunde Hanımın altı çocuğundan biridir.İlk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yapan Keriman Hanımın ilk oğlu Sezai Biltin Sanus, daha sonrada kızı Ece Sanus dünyaya geldi. İkinci evliğini ise ünlü tüccarlardan Hasip Tamer Beyle yaptı ve bir erkek evladı oldu.Cenk Tamer en büyük torunu eşinin adını taşıyor. Orhan Sanus Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, kızı Ece,Orhan Torfilli Bey’le evlendi.Kısacası bu kadar.

Güzellik yarışmasına ilk katılmış Türk kızı olmasıyla tanınmış olan kişi. Aynı zamanda sırf bu sebepten ötürü birinci seçilmiştir.

1913 yılında İstanbul’da doğmuş ve Fevziye Mektebi’nde tahsil hayatına başlamıştır. 1932 yılında Cumhuriyet Gazetesi ülke çapında güzellik yarışması düzenlemiş ve bu yarışmada Keriman Halis birinci gelmiştir. Bu yarışmada birinci güzel seçilen Keriman Halis, Belçika’nın Spa kentinde yapılan Dünya Güzellik Yarışması’nda ülkemizi temsilen katılmıştır.

31 Temmuz 1932 yılında Belçika’da yapılan güzellik yarışmasında Keriman Halis 28 ülkenin kızları arasından Dünya Güzeli olarak seçilmiştir. Bu yarışmaya katılan genç kızlar jürinin önünden geçerken giyimleriyle, gülümsemeleriyle, bakışlarıyla, yürüyüşleriyle puan toplamaya çalışmışlardır. Keriman Halis bu yarışmaya Türkiye’yi temsilen katılmıştır. Kraliçe seçilmesinin arkasından Atatürk tarafından kendisine Ece soyadı verilmiştir.

Keriman Halis’in Kraliçe seçilmesi başka bir açıdan çok önemlidir. Çünkü Keriman Halis Türkiye adına yarışmaya katılmıştır. Yarışma organizatörleri Keriman Halis’in yarışmaya katılabileceğini onayladığına göre uluslar arasında ülkemiz resmi olarak kabul görmektedir anlamına gelmektedir. O günkü sosyal yapı düşünüldüğünde bir kızın bir topluluk önünde konuşması, kendini ifade etmesi oldukça zordur. Demek ki o dönemde ülkemiz de kadının varlığını kabul edip, onu ülkemizi temsil etmesi için uluslar arası bir yarışmaya göndermiştir. Yani o dönemde kadının adı vardır.

Keriman Halis çok iyi eğitim almış, iyi piyano çalan ve iyi Fransızca bilen bir kadındır.

Keriman Halis dünya güzelidir ve Türkiye de en güzel kadın ünvanını almıştır ve piyano çalmaktadır