Keten kuşu nedir? Hangi familyaya mensuptur? Habitatı neresidir?

Keten kuşu nedir? Hangi familyaya mensuptur? Habitatı neresidir?

İspinoz familyasına aittir. Yerli bir kuş olarak adlandırılmaktadır. Görünüm itibari ile serçeye benzer. Yaşam alanları ormanlık, alçak çalılık bölgele ile tarım alanlarında yaşamaktadırlar.

Kış aylarında diğer kuş sürüleri ile birlikte görülen ve bilimsel adı Linaria cannabina olan ötücü ve İspinozgiller familyası çeşidi bir kuştur. Ülkemizin de uygun ortam bulduğu her yerde yaşayabilen kuş cinsidir. Erkek keten kuşu sırtı kızıl kahverengi renktedir. Dişi keten kuşunun tüyleri kahverengi zemin üstünde koyu kahverengi çizgilidir. Çalılık bölgelerde yaşamaktadır. Bu sebeple yumurtalarını da çalılıkların arasına bırakmaktadır.

Keten kuşu; ne çok iri ne de çok küçük boyuttadır . Keten kuşu hemen hemen her yerde bulunan bir kuş türüdür. Serçelere benzer görüntüsü olsa da serçelerden farklı özelliklere sahiptirler. Keten kuşu 4 ila 7 yumurta arasında yumurta bırakırlar. Ortalama 13 -14 gün de kuluçka dönemi vardır. Erkek ve disi keten kuşu bu kuluçka dönemini ortaklaşa yapıyorlar. Keten kuşu çalılıkların arasına yumurtalarını bırakırlar. Bahçe olan alanlarda , arsalarda, çayır ve çimen olan yerlerde, çit olan yerlerde yaşarlar. Keten kuşlarının çiftleşme mevsimleri yoktur. Her mevsimde çiftlesen türden kuşlardandır. Keten kuşlarının tüyleri kahverengidir. Erkek keten kuşlarının sırtı kızıla benzer bir görüntüsü vardır. Keten kuşlarının boyu yaklaşık 13 cm boyutundadir.

*Kendi uygun bulduğu her yerde yaşayabilen bir kuştur.
*Genellikle tüyleri kahverengidir. Erkeğin ön tarafında bir kızıllık vardır.
*Üreme dönemlerinde tüyleri parlaklaşır.
*Kuyrukları uzundur.
*Boyları genellikle 13 cm’yi geçmez.
*Ötücü bir kuştur.
*Genellikle yeşil filizlerle bitkilerle beslenirler. Ama çok nadir böcekte yerler.
*Dünya’nın ter tarafında gözükebilirler.

Keten kuşu, ispinozgiller familyasından gelen ötü bir kuştur. Çalılık bölgelerde yaşarlar. Çünkü yumartalarını bu çalılıkların arasına bırakırlar. Ötücü bir kuş oldukları için seslerini duyabilirsiniz.