Kilolu bir arkadaşa kırmadan nasıl yardımcı olunur?

Kilolu ve depresyonda olan bir arkadaşı kırmadan ve incitmeden kilo vermeye ikna etmek ve yönlendirmek için neler yapılmalıdır?

Eğer sizinde biraz kilonuz varsa veya sağlıklı beslenmek adına birlikte spora ve diyete gitmeyi teklif edebilirsiniz.

1 Beğeni

beraber spor yapalım denebilir, sanki sizin kilo almanız/vermeniz gerekiyormuş gibi davranıp ona fayda sağlamaya çalışmak. Belki de hayatına fazla müdahale etmeden laf arasında söylemek.

Sizinde ihtiyacınız varsa kilo vermeye beraber spor yapalım nolur bana arkadaş ol falan diyebilirsiniz. Yada sizin yoksa kilo vermeniz gerekmiyorsa da yine bana eşlik eder misin diyebilirsiniz. Başka yolu aklıma gelmiyor çünkü ne derseniz diyin diğer türlü size kırılmamış üzülmemiş gibi görünür ama içten içe üzülür.

3 Beğeni

Spor ile ilgili konular açıp, sağlıklı yaşam hakkında konuşarak yardımcı olabilirsiniz.

Birlikte spor veya diyet yapmak için teşvik edebilirsiniz. Kendisini kırmadan fazla kiloların yol açacağı sorunları anlatarak onun kilo vermesine yardımcı olabilirsiniz.

Bana kalırsa birlikte spor yapmayı teklif etmek en iyi seçenek. Aksi bir şey yaptığınızda isteseniz de istemeseniz de bu onu kıracaktır.

Kendisi istemiyorsa sizin bir şey yapmanız pek etkili olmaz, çünkü zayıflama aşamasında azim olması lazım çünkü kısa sürede kilo vermek pek mümkün değil kendisinin istemesi gerek o yüzden.

bir diyete gireceğinizi ve o diyette size eşlik etmesini isteyin. siz diyet yapmasanız da olur.

Kilolu arkadaşınıza onun incinmicegi bir şekilde söyleye bilirsiniz.
Arkadaşınızın kırılmıyacagı ona güvene bileceği bir kişi tarafından ona söylenebilir.

Onu motive etmeliyiz, destek olmalıyız, yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz, baskıcı sorgulayıcı kaba tavırlar içine girmemeliyiz, baskıdan kastım iyi niyetle dahi olsa kilo vermesi için diretmemeliyiz, bu onun hayatı, onun kararları baskı yapamayız, motive etmeye çalışabiliriz. sorgulamaktan kastım ise, sürekli kaç kilo verdin, ne kadar zayıfladın, veya zayıflamayı düşünmüyor musun, vb sorular sorarak sorgulayarak destek değil köstek olursunuz, o kilo vermek istiyorum derse size, destek olursunuz, veya şu kadar zayıfladım, kilo vermeye başladım diye anlatmak isterse anlatır size zaten. Eğer ki yok ben söylücem dobra dobra diyorsanız bile, dikkatli olun, kırmayın, incitmeyin bunun sağlığı için ne kadar önemli olduğunu, bunun ona katıcağı olumlu şeyleri anlatmayı deneyin. Ve herkesin yapısı farklıdır arkadaşınızı iyi tanımanız gerekir, birimizin kırılıcağı şeye öteki güler geçer, birimize hafif gelen birşey ötekini incitebilir. Kilo konusunda insanlar çok hassastır, en takmıyorum, ben özgüvenliyim diyen insan bile, bu konuda içinde bir yerler de yara taşıyordur, üzülüyordur, sadece belli etmiyordur, İnsanlara o fırsatı vermek istemiyordur. O yüzden gerçekten niyetimizin iyi olduğunu, ona destek olduğumuzu yanında olduğumuzu belli etmeliyiz. Böyle davrandığımız da kırılmak, üzülmek yerine onu motive ederiz.

1 Beğeni

Öncelikle arkadaşın kendi vücudunu sevmesi, benimsemesi gerekiyor. Sonra kendi vücudu konusunda size danışıyorsa ona fikir belirtebilirsiniz. Aksi taktirde kimsenin vücuduna karışmak bize düşmez nasıl kalmak istiyorsa öyle kalmalı. Depresyon için ise ona yapılabilecek en iyi yardım onun her an yanında olduğunuzu bilmesini sağlamak, ona heo destek olacağınızı hissettirmek ve söylemekten geçer. Ciddi bir psikolojik rahatsızlık olan depresyon asla hafife alınmamalı ve depresif kişiye “çok abartıyorsun, çok tembelleştin, azıcık umursa, hep yatıyorsun…” gibi yargılayıcı cümleler söylememek gerekir. Eğer kişi isterse terapiye yönlendirilebilir.

birlikte yapmayı teklif etmekten başka kibar yol gözükmüyor

Herkes için spor federasyonun hisapp adında sporu teşvik için uygulaması var ve uygulamada sporu teşvik için ödül programı var, ödül sporu cazip hale getirebilir. Sorununun ücretsiz cevabı olarak.

harika bir tavsiye gerçekten şahane bir fikir.

Ona belli etmeden, diyet reklamlarıyla karşılaşmasını sağlaya bilirsiniz.

soruna çözüm olursam ne mutlu bana.:grinning:

Eğer kilosu hareketlerini kısıtlamıyor , sağlığına zarar vermiyorsa arkadaşınızı kilo konusunda uyanmanıza ya da kilo vermesini istemenize gerek yok çünkü eğer onun kilolarıyla ilgili olumsuz bir yorum yaparsanız daha çok kırılacak ve mental yönden olumsuz etkilenecektir. Bu yüzden eğer sağlığını etkilemiyorsa kendi göz zevkiniz adına insanların kalbini kırmayın. Ama eğer kilosu kendi sağlığını olumsuz etkileyecek kadar arttı ise ona birinci ağızdan minik bir uyarıda bulunun onun kilolarından dolayı sağlıksız olmasının sizi nasıl üzdüğünü onu kaybetmek istemediğinizi kibar bir dille ona söyleyin. Birinin kilo vermesi için onunla birlikte ne diyet yapmanıza ne de spor yapmaniza gerek yok sadece ona destek çıktığınızı ona gösterin yeter. Yan yana olduğunuz zamanlarda onun yanında olduğunuzu belli etmek amacıyla yanında onun gibi beslenin böylece kendini yalnız hissetmez. Eğer aynı çatı altında yaşıyorsanız eve uzuun bir süre sağlıksız gıda almayın bu ikiniz için de iyi olacaktır. :slight_smile:

1 Beğeni

Kibar bir şekilde bu durumun sağlığını kötü etkilediği söylenmeli. İlk konuşmalarda dış görünüşten bahsedilmemeli. Eğer dış görünüşten bahsedilirse yanlış anlaşılır ve kırılmasına sebep olur.

onu dışarı çağırabilirsiniz yürüyüş yaparken size eşlik etmesini isteyebilirsiniz. Sıkıldığınızı ve bir spor salonuna yazılmak istediğinizi tek gitmeye çekindiğinizi söyleyebilirsiniz.

1 Beğeni