Kına taşı nedir ve nasıl kullanılır?

Kına taşı nedir ve nasıl kullanılır?

Kına Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

">

Alman taşı” olarak da bilinen “kına taşı”, çoğu zaman geçici dövmelerin yapım aşamasında kullanılmaktadır. Kolaylıkla toz haline gelebilen ve anında renk veren özellikleri ile bilinen kına taşı, kına ile aynı şey değildir. Kına toz halindeki bir üründür, Kına taşı ise adından da anlaşılacağı üzere kaya taşı görünümüne sahiptir. Alman taşıyla yapılan dövmelerin ömrü ortalama 2 veya 3 haftadır. Taş direkt olarak değil; toz hale getirildikten sonra kullanılmaktadır.

Kına Taşının Faydaları

Kına taşı toz hale getirilmiş olarak da aktarlarda satılmaktadır. Kısaca kına taşının (toz haline getirilmiş olan) diğer faydaları arasında; saçlara uygulandığı takdirde canlılık kazandırması, parlaklık vermesi, saçları güçlendirmesi, saç diplerinde oluşan kepekleri ortadan kaldırması ve net bir renk vermesi gibi faktörler sayılabilir.

Kına Taşı Nasıl Kullanılır?

  • Geçici Dövmede Kullanımı: Herhangi bir kap içerisinde kına ve toz haline getirilmiş kına taşı karıştırılır. Ardından birkaç damla oksijenli su ilave edilir ve hazırlanan karışım şırıngaya alınır ve motif üzerinden geçilir. Dövme yapılan bölge 2 saat kadar hiçbir yere değdirilmemelidir.
  • Saç İçin Kullanımı: Saçta kullanımı oldukça kolaydır. 2 bardak kadar toz kınaya ceviz iriliğindeki kına taşı, toz hale getirilerek ilave edilir ve bu karışım kenarda bekletilirken; defne ve ceviz yaprakları yarım saat kadar demlenir. 2 kaşık saf zeytinyağ, 2 bardak su, saça bakım yapması için 1 kaşık kadar badem yağı ve ceviz yağı, 1 adet E vitamini ampulü, 1 adet de yumurta ve toz halindeki kına ile kına taşı karışımı pürüzsüz bir kıvam haline gelinceye dek karıştırılır. Bu karışım 1-2 saat kadar dinlendirilmelidir. Son olarak bir fırça ile saçlara diplerden-uçlara şeklinde uygulanır ve minimum 5 saatin sonunda durulanır.
  • Önemli: Kına taşının herhangi bir zararı ve bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

    Kına taşı saçların bazı bölgelerine özellikle kına yakılır ise renk koyulaştırmak adına kullanılır.Kadınlar arasında çokça yaygın olarak bilinen bu bilgi erkekler tarafından bilinmez.Kına taşları aktarlarda satılır kimi aktarlar taş olarak kimi aktarlar toz olarak satar.

    Kina taşı saça renk veren kına çeşididir. Siyah , kırmızı ve kahverengi olmak üzere farklı renkleri bulunur. Kına taşı denir ama normalde satın alındığında toz şeklinde ve bildiğimiz kına gibi bir görüntüye sahiptir. Kına taşını bir kaba koyuyoruz ve krem kıvamına gelecek şekilde su ekliyoruz daha sonra krem kıvamına gelen kınayı saçların sürülmesi gereken yerlerine bir eldiven yardımıyla sürülür.

    Saça kına yakıldığı zaman bu taş kullanırsa saç koyu oluyor sanırım koyulaştırma özelliği var.