Kırmızı biber nasıl toz biber haline gelmektedir?

Kırmızı biber nasıl toz biber haline gelmektedir? Hangi aşamalardan geçer?

Kırmızı biberler önce toplu bir şekilde yıkanır daha sonra bu biberler kurutulur ve güneşte bekletilir . Tam kuruduktan sonra öğütülerek toz haline getirilir.

Öncelikle biberler güneşte kurutulur. Kuruması için nemin mümkün olduğunca az olması gerekmektedir. Biberler kuruduktan sonra rondo yardımıyla toz haline dönüştürülmektedir.

Kırmızı biber içerisindeki çekirdekleri aldıktan sonrabiberler güneşte kurutulur kurutulduktan sonra rondodan geçirilir ilaveten zeytinyağı da ekleyenler var içerisine.

Kirmizi biberi yemeklere katmak için toz biber haline getirilir.İlk önce güneşte kurutmaya bırakılır ondan sonra iyice kuruyunca sonrada makinada öğütülür.

Biberler toplanır ve temizlenir. Daha sonra mümkünse güneşte kurutulur. Mümkün değilse fırınlarda da yapılabilecek bir işlem.

Biberler ilk başta yıkanır ve kurutulup güneşte bekletilir. Kuruyan biberler makine ile çekilir ve toz biber haline dönüşür.

İlk Başta Temiz Bir Şekilde Yıkanır Ardından Biberin İçindeki Çekirdekler/Tohumlar Alınır Ve Kurutulur Ardından Makine Yardımı İle Öğütülür

Yaz aylarında ev hanımları genellikle pazarlardan kırmızı biber alır, iyice yıkar ve küçük küçük parçalara böler. Bu böldüğü parçaları güneş alan yere sererek kurutur. Biberler iyice kuruduktan sonra robot yardımı ile çeker.

Önce kurutulur biber sonra makineden çekilir güneşte biraz bekletilir isteğe göre arasına yeşil acı bi er de katılabilir bi ber kurutulmalıdır ama iyice

İyice yıkandıktan sonra güneşin altında kurutulduktan sonra biraz zeytin yağı ile öğütülmesiyle oluşur


Dalında koparılan biberler önce kurutma işleminden geçer. İyice suyu buharlaşan biberler, kurutma makinesinde tanesinin iriliğine göre çekilir ve küçültülerek toz haline getirilir.

Bizim buralarda yani güneydoğuda bu işlemi çok yapmaktadırlar. Önce biberleri güzelce tohumlarından ayıklamalıyız sonra da bir güzel üzerinde hiç tohumu kalmayacak şekilde güzelce yıkanmalı diye düşünüyorum . Ama üzerinde bir tane bile tohum kalmayacak şekilde güzelce yıkanmalıdır. Sonra da güzelce biberleri teker teker dama sermeliyiz bu şekilde iyice kurutulur sonra da biberleri öğütmeliyizdir .

Güneşte kurutulan biberler bir robot yardımı ile çekilerek toz haline getirilebilir.

Çeşitli makinalarla biberi atarak çekiyorlar ve bu şekildede toz şeklini alıyor.

Fabrika yapımı ile köyde ki yapım farklıdır. Köy yapımını bildiğim için onu anlatacağım. İlk önce biberlerimizi toplayıp yıkıyoruz. Yıkadıktan sonra balkon veya evlerin damlarına koyuyoruz. Kuruduğunda dövülerek küçük parçalar halinde toz biber oluyor. Köy yapımı daha güzeldir. Tavsiye ederim.