Kırmızı mercimek neden turuncu?

Yemeklerde çorbalarda kullandığımiz ama adına kırmızı mercimek dediğimiz bakliyat neden turuncu?

Kırmızı mercimek ; yoksul bir çiftçi ailesinin kızı olan asurlu akubu tarafından yaklaşık 3500-4000 yıl önce keşif edilmiştir.
Şöyle ki hem karoten hemde likopin bileşenleri yapısında barındırıyor. Karoten bitkilere turuncu rengi veren pigment, likopin kırmızı rengi veren pigmenttir. Mercimekte en fazla likopin pigmenti bulunduğundan dolayı kırmızı mercimek adını almıştır.

Kırmızı mercimek, ülkemizde genellikle çorba olarak kullanılan ve fakir fukara yemeği olarak bilinen mercimeğin rengi turuncudur. Ama halkımız eskiden bu kadar çok renk analizi yapamadığı için kan rengimiz olan kırmızıyı bahsetmişlerdir.

Kırmızı mercimeği bulan kişi 3000-4000 yıl önce keşfedilmiştir. Mercimekte bulunan pigmenti sayesinde turuncu halini almıştır.

Nedenini bilmiyorum. Ama siz açıklarsanız sevinirim. Hem bana da genel kültür olur. Tek bildiğim kırmızı mercimeğin her yemeğini severim. Çorbasını da severim güzel olur.

Kırmızı mercimeğin içinde pigmentler bulunmaktadır.Karoten bitkilere turuncu rengi veren pigmentlerden dolayı kırmızı mercimek turuncudur.

Şöyle ki hem karoten hem de likopin bileşenleri yapısında barındırıyor.Karoten bitkilere turuncu rengi veren pigment,likopin kırmızı rengi veren pigmenttir.Mercimekte en fazla likopin pigmenti bulunduğu için olabilir.