Kırsal kesimlerde yaşamanın avantajları nelerdir?

Kırsal kesimlerde yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajları temel gıda besinlerini doğal almak , temiz çevre ve havada yaşamak , insanlardan uzak olmak , doğayla beraber olmak , şehir gürültüsünden uzak olmak.
Dezavantajları ise olası sağlık sorunlarında anında hastaneye ulaşamamak , resmî işler için uzun yol gitmek.

Merhaba ben kırsal bir yerde yaşıyorum. Avantajları şunlar; aşırı temiz bir hava var genellikle doğal ürünlerle besleniliyor. Az insan var ve herkes birbirini tanır, her zaman yanınızda olurlar. Büyük şehirlere göre daha güvenlidir. Sessiz sakindir kafa dinlemek için çok rahattır. Dezavantajları ise elektrik su altyapısının çok güçlü olmamasından dolayı çok sık kesintiler yaşama sayılabilir :pray:t3:

kırsal alanda yaşayan biri olarak söylemem gerekir ki pek bir avantajı yok hatta dezavantajları daha çok olduğunu söyliyebilirim. tabiki bulunduğunuz bölge de bir çok açıdan önemli bir etkendir.söylenebilcek tek ve en büyük avantalı insanlardan soyutlanmış daha sakin bir hayatta sahip olunuyor…

Fabrika gibi doğaya zarar vermeyen şeyler olmadığın için hava temiz olur, ses gürültüsü olmaz besini en doğal şeklinde alır

Avantajları : kendi sebze ve meyveni kendin eker büyütür ve yersin şehrin boğucu havasından kaçmış olursun trafik gibi sorunların olmaz
Dezavantajları: herhangi bir sağlık sıkıntın olduğunda hızlı bir şekilde hastaneye gidemezsin kendi yapamadığın yiyecek vb. ürünleri şehirden alıp depolamak zorunda kalırsın

Avantajları temiz hava ses gürültüsü olmaz sakin kafa Dezavantaj ise bir kurumda önemli bir işin çıktığı zaman kırsal bir yerde halledemezsin

kirsal kesiminavantajlari dogayi insani duygu ve düsünceleriniz her zaman olumlu yönde gelisir. dezavantajlari sehir hayatina alismis birisi kirsalin is hayatindaki zorluklar insani yorabilir ve alismasi zordur. kisaca bunlari diyebilirim. yillarca avrupada büyük metropollerde yasadim ve suan bana kirsalda yasamak daha cazip dogayla icice yasamak daha nezih geliyor.

Avantaj olarak sessiz sakin, az insanın olduğu, temiz hava içinde, sağlıklı şartlar altında yaşamak olabilir. Dezavantaj ise insan bir zaman sonra sıkılabilir, hastalık durumunda hastaneye gitmesi zaman alabilir vs.

Avantaj olarak doğa ile iç içe, sağlıklı yaşam, bol hareketli yaşam, temikz hava, güçlü ve samimi ilişkiler, sevdiklerinle daha çok vakit geçirme …
Dezavantaj olarak eğitim (örn: üniversite), sağlık hizmetlerinin uzak olması, elektrik ve suda bazı sıkıntılar …

Kırsal kesimlerde yaşamanın en büyük avantajı hakiki manada yaşamak sayılabilir ,filtresiz hava, gece elinde tutabileceğin yıldızlar,
çimlere basmak yasaktır yazısı da yok. Daha neler yok neler yok…

Çocuğun kırda bayırda büyür. Geleneklerimizi kültürlerimizi öğreniriz. Büyüklerimizi sayarız felan

Şehirden uzak bir yaşam çalışan insanlar için git gel mesafesiyle birlikte zorlaşabilir ve fazladan vakit kaybı olur. Zaten emekli olduktan sonra çoğu insan yazlıklara, yazlık bölgelere seyahat eder veya taşınırlar kafa dinlemek için.

Kırsal kesimde kendine ait bir evin ve arazin varsa avantajları çok fazladır. Bir kere kendi yetiştirdiğin ürünleri yeme imkanın oluyor. Komşu ilişkilerin güzel oluyor. Hayatın süre gelmiş akıcılığına kaptırmıyorsun kendini. Daha dinç oluyorsun. Teknolojiyi çok kullanmadığın için tembel olmaktansa daha güçlü oluyorsun. Korkak değil cesur oluyorsun. Kırsal kesimlerde ışıklandırma daha az olduğu için geceleri yıldızları izleyebiliyorsun. Daha ne olsun. Sağlık konusu açısından da hastalandığında doktora gitme süren doktor bulma süren malesefki uzuyor. Hastalanma sıklığın sağlıklı yaşadığın için şehirlere göre daha az olduğu için de bir avantaj ayrıca. Alışveriş tarzı şeyler için uzun yollar gitmen gerekebiliyor. Her istediğin anında olmayacağı için her istediğini hemen yiyemiyorsun. Aslında bu da bir bakıma avantajdır. Kıymet vermeyi öğreniyorsun. Değer nedir onu biliyorsun. Daha sonra şehirlerin o yoran kalabalıklığı yok. Kalabalıklar içinde yalnızlık çekmek yok. Daha sakin daha huzurlu.

Kırsal kesimin avantajları ;

• Kırsal kesim insanları daha sıcak kanlı ve yardımsever olurlar .
  • Besinleriniz doğal kaynaklı olur .
  • Bir tarlaya ya da hayvanlara sahip olabilirsiniz ve üretim yaparsınız.
  • Havası daha temizdir ve yaşamınız daha sağlıklı olur .
  • Şehir gürültüsünden uzak ve sakin bir yaşantınız olur .
  • Kırsal kesimin dezavantajları ;

• Sağlık merkezleri ve marketler için uzun yol gidersiniz .
  • İnternet sorunları yaşayabilirsiniz .
  • Su ve elektrik sıkıntısı yaşayabilirsiniz.
  • Eğitim kurumları uzak olur .
  • Kırsalda trafik derdi olmaz. Her şeyin doğalını bulursunuz. Daha sessiz sakin olur. Yeşile, oksijene doyarsınız.

Kırsal kesimde yaşayan biri stresten uzak, sakin ve huzurludur. Doğa ile iç içe yaşayan insanlar daha geç yaşlanır ve daha uzun ömürlüdür. Her şeyin organiği ile beslendiklerinden daha sağlıklıdırlar.

Yeşil alanlar pek çok yararı olan sosyal ve fiziksel aktiviteyi kolaylaştırır, stres belirtilerini azaltır. Böyle bir ortamda dolaşır veya ağaçların altında otururken nabız ve tansiyonumuz düşer; kanserli ve virüslü hücrelere karşı daha fazla ‘savaşçı hücre’ kan dolaşımına girmiş olur.

Evinde minicik bir örümcek görünce koşarak koltuk tepesine çıkan, fare gördüğünde evi terk eden insanların kırsalda köyde yaşama sevgileri beni güldürüyor. Fakat elbette köy hayatını yaşamak bence daha güzel şehirde yaşamaktansa. Temiz hava, bol oksijen, güneş ve herşeyin doğalı. Meyveyi ve sebzeyi dalından kopartmak , gözlerle yemyeşil doğayı görüp ruhunuzun aydınlanıp dinlenmesi de cabası. Tercih yap deseler köy derim. Fakat işte köyünde kötü yanı var. Her ne kadar sobayı sevsemde her gün külüyle uğraşıp sürekli odun katmak ataşe, tüm odaların ısınmaması , insanların dedikoduya meyilli olması , her istediğin ürüne hemen sahip olamama gibi aklıma şuan gelen bazı sorunları var.

Avantajları: Temiz hava olması. İnsan nüfusunun az olması. Sakin olması. Yiyeceklerin çoğu tarladan ya da bahçeden olduğu doğal ve lezzetli olması. Şehir gürültüsünün olmaması.

Dezavantajlar: Hastaneden uzak olması. Okul ya da iş için sürekli yol kat etmek zorunda olmak (Şehirden uzaklığa göre değişir.). Elektrik ve internet altyapılarının çok zayıf olması. Sık sık kesilmesi. İnternet hızının yavaş olması.