Kişinin kendisiyle övünmesi ego mudur?

İnsanın kendi başarılarını övmesi kötü bir şey midir? Egoya mı girer ?

Hayır değildir ego sadece kendine güvediğini heryerde belli etmesiyle oluşur genelde bu tür durumlarda egolu insan kendini hep ön plana atmak ister

Kudurmuş gibi kendini sürekli övüp diğerlerini geri planda tutmuyorsa ego değildir bence. Her olaya da “ego” denmemeli.

neye göre övdüğüne ve altının doluluğuna bağlı. ama her insanda bence dozunda ego olmalı diye düşünyorum.

Belli biyerden sonra evet. kendini övmek ile üstün görmek arasında ince bi çizgi var. aimadığı sürece ego olacağını sanmıyorum

Bi insan kendini neden över ki ego de şımarıklık de cahillik de ne dersen de ama kendini övme :wink:

belli bir aşamadan sonra ego sayılır belli bir sınırı vardır

Kendini çok övmek egoya çok yakın bir davranış. Bıçak sırtı iki yönede çekilebilir.

Bence konudan konuya değişir.Eğer bir kişi kendini her başarılı olduğu konuda gereksiz ve milletin gözüne sokacak şekilde övüyosa bu egoistliktir.

Fazlasıyla egoya girmektedir. Dinimizde ise ismi kibir olarak geçmektedir. Günahı büyüktür efendim. Lütfen sakınalım bu tarz işlerden.

Bunu söyleyiş şeklinden anlayabiliriz sadece. Mütevazi insanlar kendi başarılarını söylemez genelde ancak egolular anlatır.

bence değil ama gereğinden fazla yapılınca bence iyi değil ama herkes de yeteri kadar ego olmalı bence

İnsan sözleriyle kendini övdüğünde bana çok itici geliyor açıkçası.
Bence insan davranışlarıyla ve düşünceleriyle kendini göstermelidir.

Her kişi kendini güzel görür ve kendini över. Ego güzel bir şeydir ama fazlası insanı çirkinleştirir.

abartılı derecede övmesi bence egoya girer ama yaptığı şeyleri nezaketli anlatmak ego olmaz bence.

Bazı durumlarda egodur. Mesela herkese ay ben şöyleyim ay ben böyleyim demesi egodur. Sürekli kendisini insanlardan üstün görüp herkesi kendinden düşük görmesi egodur. Genelde karşımıza televizyon ekranlarında zengin olarak gördüğümüz kolejlerdeki tiki kızların hepsi egoludur. Egolu insanlar kimseyi sevemez ve kimseye değer veremez.

bence tamamen egodur ve ego olacaktır, bunun özel durumu olamaz.

hayır egolu insan dedikleri kişiler sadece toplulukta gururları incilmesin diye egolu davranırlar. Dışardan egolu görünen insanlar aslında en yufka ve eğlencelisanlardir sadece keşfedilmeyi bekleyen adalar gibidir.

bence kötü birşeydir

Şimdi sen başkasını övünce sorun yok kendini övünce sorun oluyor.
Saçma işte.
Kendini övebilirsin sıkıntı yok.
Egoyla kendini övmek aynı şeydir ama egonun kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Egon çok yüksekse sıkıntı zaten.