Kişisel gelişim becerileri nasıl arttırılır?

Kişisel gelişim becerileri nasıl arttırılır? Kişisel gelişimi arttırmak için kullanılan pratik yöntemler nelerdir?

Kişisel gelişim kitapları okuyarak veya bunlarla ilgili seminerlere,konferanslara katılarak bakış açını genişletip pek çok şekilde geliştirebilirsin

kişisel gelişim becerilerini arttırmak için kitap okuyabilirsin veya film izleyebilirsin.Yeni diller öğrenebilirsin.Bunlarla ilgili seminer vb. toplantılara katılabilirsin.Kendine yeni hobiler sağlayabilirsin.En önemlilerinden bir tanesi kendine yapılacaklar listesi oluşturmak ve seni engelleyen her şeyden uzaklaşmak bence.

Başlamak işin başıdır. Atasözüne göre yarısıdır. Başlamadığımız hiçbir şeyde gelişim elde edemeyiz.
:black_small_square: Önce hangi alanda gelişmek istediğimize karar vermeli ve ertelemeden başlamalıyız.
:black_small_square:Engellerle karşılaştığımızda, engelleri geçip yoluna devam eden insanları kendimize örnek almalı ve vazgeçmemeliyiz.
:black_small_square: Bu konuda bilgi ve beceri edinilecek kurslar mevcutsa katılmalı fakat bunu asla yeterli görmemeliyiz.
:black_small_square: Hedefimize ulaşmak için istikrarlı olmalı, olumsuz düşünceye sürükleyecek ve boşa vaktimizi alacak zihinlerle bu konuda asla diyolağa girmemeliyiz.
:black_small_square: Çok fazla dillendirmekte az şey yapmaya neden olur. Az laf çok iş sözünü amacımız ulaşana kadar hayata geçirmeliyiz.

Saçma sapan herkes kişisel gelişim yazarı olmuş. Bence çok güvenilir birkaç kitap okuman yeterli. Adı üzerinde KİŞİSEL GELİŞİM. Benim kendi gelişimim yani kültürel ve zihinsel olarak. Yani herkes kendinin kişisel gelişimcisidir. Bunun için edebi ve felsefi romanlar oku bence. Film ve dizi izle. Kendi yolunu kendin çiz. Ne demişler? Başkasının yolunda doğru gideceğine kendi yolunda yanlış git. Kişisel menkıbene ulaşmak için Sartre’nin dediği gibi kendini oluştur ve tasarla. Simyacı, küçük prens ve siddharta okuyarak başlayabilirsin.

Kişisel gelişimi arttırmanın temel amacı kendine güvendir ve sosyalleşmedir çünkü bunlarla beraber kişisel gelişimini arttıracak şeyler yaparsın.
Kişisel gelişimi arttırmak için neler yapılır;

 • 1. Kitap okumak: kitap okumak ülkemizde az oranda olsada yapılması gerekenlerin basında yer almalıdır çünkü kitap okumak sizin konuşmanızı, davranışlarınızı, düşüncelerinizi ve hatta yazmanızı da etkiler daha güzel anlamlı bir kelime oluşturup yazmaya başlarsınız.
 • 2. Sosyalleşmek: bazı insanlar arkadaşlarıyla dahi konuşmaya utanırlar onlara karşı istesede sıcak olamayabilir bunun sebebi özgüven eksikliğidir. Kişisel gelişimde bu önemli yer tutar çünkü insanlarla muhabbet ederek düşüncelerinizi değiştirip, bilginizi arttıra bilirsiniz.
 • 3. Seminerlere katılmak: lisede olsun Üniversite de olsun çeşitli okullarda ve illerde seminerler düzenlenir. Sonrasında bazılarından sertfika alabilirsiniz. Seminerlere katılan kişiden ise bilgi edinirsiniz hattâ seminer sonrası konuşma fırsatı edinirseniz üst kademeden bi arkadaş edinmiş olursunuz buda size ilerde işte, okulda olsun torpil fırsatı tanıyabilir.
 • 4. Kurslara katılmak: ilk yardım kursu, bilgisayar kursu, hijyen kursu....vb kurslar bulunmakta ve ücretsiz olarak da halk eğitimden katıla bilirsiniz. Bu kurslara giderek becerilerinizi arttırırsınız, sanatsal bir kursta ruhunuz dinlenir, olumlu ve pozitif düşünmeye başlarsınız. Sonucunda hem kendinizi geliştirirsiniz hemde serfika alırsınız
 • 5. Serfika edinmek: seminerlerden ve kurslar sonucu sertfikalar alabiliriz, serfika edinmek sizin hayatınızın her koşulunuzda işe yarar sizi her zaman yükseltir. Bilgi hazneniz çoğalır
 • 6. Yabancı diller öğrenmek: kendinize sağlayacağınız en önemli şey dil öğrenmektir. Yabancı dilleri öğrenmek sizin hayatınız da farklı yerlerde işinize yarar mesela internet üzerinden arkadaş edinip onların kültürlerini, yemeklerini, eğitim sistemlerini, hayatlarını öğrenmenizi sağlar. Toplumda kendinizi tanıtırken bir artınız olur üstün olursunuz kendinizde ben yaptım duygusu oluşur.
 • 7. Gezmek: yurt içi olsun veyatta yurt dışı gezmek her yerde ve her yönden güzeldir. Kültür bilginiz artar, farklı insanlarla tanışırsınız..vb
 • 8. Sabah erken uyanmak: Aslında hepsinden daha önemli çünkü sabah erken uyandığımızda zinde kalkarız, işlerimizi erkenden bitirir ve kendimize ayıracak zamanımız kalır, yürüş yaparız ruhumuzu dinlendiririz, kendimize fayda sağlarız
 • 9. Spor yapmak: hem fiziken hemde ruhen sizi aydınlatır. Pozitif biri olursunuz
 • 10. Hayatınızdan insan azaltmak: boş kalabalıktan çok gürültü çıkar sizi üzenleri, başarılarınızda önünüze taş koyanları atın ki kendinize bi katkınız olsun ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1592452127-183198-imagesjpeg.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1592452127-183198-imagesjpeg.jpeg)
 • Siz çiçeği sularsanız, sevgi gösterirseniz çiçek büyür ama evde yatmaya devam edip kendinize bir katkınız olmazsa büyüyeceğini zannetmiyorum.
  Kişisel gelişimi kendine bir şeyler katmaktır bunun çeşitli yolları vardır ama yapmadan önce kendinize inancınız olsun ki yerinizde saymayın.

  Kişisel gelişim kendini tanımaktan başlar.Ben kimim, hayattan ne istiyorum ve eksiklerim neler önce bu soruları cevaplamak gerek. İhtiyaca göre kişinin kişisel gelişim araçları da farklılık gösterecektir aslında.Fakat önerileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kitap okumak ve film izlemek.Kitabın illa bir kişisel gelişim kitabı olmasına gerek yok tabi ki.
 • Sürekli bulunulan ortamdan çıkıp yeni ve farklı ortamlara girmek.
 • Negatif ve boşa vakit harcamayı seven insanları hayatından çıkarmak veya daha az muhatap olmak.
 • Yabancı dil öğrenmek ve yabancı dilde okuma yapmak.
 • Yurt dışı seyahatleri gerçekleştirmek.
 • Tecrübeli görmüş geçirmiş yaş almış insanlarla sohbet ki bu çok hızlı ilerlemeyi sağlayabilir. Söylenilen bir söz yaşanılmış bir tecrübe kur atlatabilir insana. Başarı hikayeleri dinlemek de eklenebilir bu seçeneğe.
 • Kişisel gelişim için günümüzde çok yaygın ve popüler kitaplar mevcut.Bu kitaplara ulaşarak ve okuyarak kişisel gelişim becerilerinizi arttırabilirsiniz. Tedx gibi seminerlerde alanında başarılı kişilerin konuşmalarına katılarak,onların hayat hikayelerini yükselmelerini dinleyerek çıkarımlarda bulunabilirsiniz, sizin için ilham kaynağı da olabilir ve ilerlemek istediğiniz yolda sağlam adımlarla gitmeniz için size önemli ipuçları da verebilir.Belki de hiçbir şey katmayabilir,bu tamamen sizin kendi algılarınızı açıp koyduğunuz hedefe odaklanmanız ile alakalı bir durum.

  Kişisel gelişimin önemli parçalarından biri seyahattir.Farklı kültürler görmek sosyalleşmek okumak izlemek ve dinlemekten geçer.

  Kişinin kendisini ne mutlu ediyorsa onunla ilgilenmelidir sosyal faliyetlerini artırmalıdır kitap okumalı kendine güvenmeli

  İnsan gelişmek için öncellikle hayattan zevk almaya çalışmalı ve buna yönelik çabalamalı bunları yaptığı zaman doyuma ulaşır ve kendini geliştirmeye başlar.

  Kendinin farkında olabilmek yani ilgi alanlarını keşfetmek için farklı testler yapmak, o konu hakkında bilgi edinmek, denemek.

  İnsanın kendi olması ve öz olması gerekli ve yapamadığı şeylerin üstüne gidip onları yapabilmeye çalışması.

  Olabildiğince çok insan tanıman ve hepsinin içini görmen gerekiyor. Bu etik değildir efendim falan diyenler çok olacaktır ama ne kadar iyi yaşarsan yaşa bi yerden sonra insanın içini görmeden sana bir getirisi olmuyor karşındaki kişinin. O sana sen ona bakıyorsun yani.

  Yeni’yi öğrenerek. Nedir bu yeniyi öğrenmek? Bilmediğinizi aramak diyebiliriz sanırım. Bunlara nasıl ulaşabilirsiniz?

  Konuşarak ve dinleyerek.

  Konuştuğunuz her insan size bir şey katar. Konuşmak derken burada bahsedilen karşılıklı diyalog kurmaktır. Karşınızdakini gerçekten dinlemenizdir. Saygı duyulmadığı sürece, sürekli laf keserek, bu böyle değil tarzı kesin yargılarla cevap verilerek anlamlı bir diyalog kurulmaz. Karşınızdakinin konuşmasına izin vermediğiniz sürece kendinize bir şey katamazsınız. Karşınızdakinin fikirlerinin, bilgilerinin doğru ya da yanlış olması çok da önemli değildir. Önemli olan size bilmediğiniz bir konu hakkında öğrenme fırsatı sunması, size araştırmanız için anahtar kelimeler vermesidir.

  Araştırarak ve okuyarak.

  Okuduğunuz şey hiçbir değer taşımasa bile size bir şey katabilir. Nasıl? Yazım kurallarına uyulmamış bir metinde 'Nasıl yazılmalıydı?'yı sorgularsınız. “Deyil” yerine “değil” olduğunu “herkez” yerine “herkes” olduğunu ezberlemek kalıcı değildir. Gözünüz, beyniniz bunları okuyarak alışır ve zamanla kanıksarsınız. Bazı şeyler okudukça oturur. İdeolojik açıdan size uygun olmayan bir şey (fikir / yazı / kitap / makale…vs) okumak da size bir şeyler katar. Nasıl? Neden yazanın fikrine katılmadığınızı sorgularsınız ve bu sizin ne düşündüğünüzü aramanıza/araştırmanıza sebep olur. Bilimsel gerçekleri okumak, kültürel bilgileri okumak, zaten sizi doğru bilgiye ulaştırmıştır. Burada anlatılmak istenen vakit kaybı olarak görülen bir ıvır zıvırın bile size faydası olabileceğidir.

  kişisel gelişim becerileri; kitap okuyarak, hobi edinerek, gezip görerek, film izlyerek arttırılır.

  Geliştirmek Öncelikle gezip görmek ve okumakla başlıyor.Kişisel gelişim, merak edeceğiniz her her konuyu taşıyan kitap okuyarak kendini geliştirebilir

  Kişisel gelişim becerileri; kitap okuyarak, yeni insanlarla tanışarak yeni aktiviteler edinerek gelişebilir.

  Kişisel gelişim becerileri ; makale okuyarak ve üstünde düşünerek, görülecek ve gezilecek yerleri gezerek, yeni insanlar tanıyarak, kitap okuyarak, konferans, seminerlere katılarak. Bşr üniversite okumak da gelişim için bir adımdır. Spor yaparak zihni açık tutarız ve böylece farklı pencereden bakabiliriz. Ülkeler gezerek, yeni bir dil öğrenmek de kişisel gelişimizi arttırır.

  Kişisel gelişim için pek çok şekilde mümkündür. Bunu sağlamak için gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 • 1. İlk etapta kişi kendi eksiklerinin farkında olmalıdır. Bu da çok okuyarak sağlanabilir.
 • 2. Kişisel gelişim alanında başarılı pek çok kişi mevcut. Bu insanların kitaplarını okumak size çok şey katacaktır.
 • 3. Kişisel gelişim alanında seminerlere katılarak karşılıklı etkileşimde bulunabilir, kafanızdaki soruları alanında uzman kişilerle paylaşabilirsiniz.
 • 4. Okuduklarınızdan ve seminerlerde edindiğiniz bilgilerden faydalanma sırası şimdi. Öğrendiklerinizi hayata geçirin. Sadece biliyor olmanız yeterli olmayacaktır. En az bir ay boyunca öğrendiklerinizi uygulamaya çalışın.