Kıskanç insan özellikleri nelerdir?

Kıskanç insan özellikleri nelerdir?

3 Beğeni

kıskanç insanlar çevrelerindeki kişilerin yükselmesini, kendilerinden daha başarılı, daha güzel, daha iyi olmasını hazmedemezler. Çevresindeki kişilere karşı içlerinde hep bir “Dur mekanizması” vardır. “O işi yapma sana göre değil.”, “şu kıyafeti giyme sana hiç yakışmamış.” gibi karşısındaki kişide görüp kıskandığı ne varsa o şeyi hep engellemeye, durdurmaya çalışırlar. Bencildirler, sadece kendilerinin parlamasını isterler. Bunun yüzden de kendilerinden daha parlak gördükleri kişinin ışığını söndürmek için ellerinden geleni yaparlar. çevresindeki herkese, her şeye küçümseyerek bakarlar. Her şeye ilk önce kendilerinin sahip olmasını isterler. çevresinde görüp hazmedemediği ne varsa hemen o şeye sahip olmak isterler. sürekli bir yarış halinde olurlar. Falanca kişi başarılıysa onlar daha başarılı olmak isterler. karşısındaki kişinin ayakkabısı güzelse onlar daha güzelini almak için uğraşırlar. kendisinden daha iyi daha üstün olan kişilerde hep bir kusur arayışına girerler. karşısındaki kişide görüp beğendiği ne varsa o şeyi hiç beğenmediklerini söylerler.

2 Beğeni

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1627585749-674548-c94473cc-d532-4d10-b775-e5ed73d72cfa.webp">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1627585749-674548-c94473cc-d532-4d10-b775-e5ed73d72cfa.webp]

Kıskanç İnsanın Özellikleri

Kıskanç insanlar her zaman karşılarındaki insanın mutluluğundan bile rahatsız olabilirler. Her zaman kendilerinin ön planda olmasını, ilginin başkalarının üzerinde değil hep kendilerinde olmasını isterler. Bunlarla birlikte kısaca;

 • Dedikodu yaparak başkalarını sürekli eleştirirler.
 • Kıskandıkları için başkalarının mutluluğu ile mutlu gibi görünseler de içten içe mutsuz olurlar.
 • İçinden gelmeyerek iltifatlarda bulunurlar ancak bu itiraflar yalan olur.
 • Hep başkalarını küçümseyerek sadece kendilerinin iyi ve başarılı olmalarını isterler.
 • Hep insanları birbirleri ile kıyaslayarak kötülemeye çalışırlar.
 • 2 Beğeni

  Kıskanç insanlar hep en iyisi onda olsun ister. Ve her kötü şeyin kendi başına geldiğini düşünür ve mutlu olan insanları kıskanarak zamanını geçirir ve bunu herkese de belli edede bilir etmeyip içinde de yaşayabilir. İyi ve mutlu insanları küçümser ve aşağılamaya çalışır. Dalga geçer ve onu üzmek için elinden geleni yapar.

  2 Beğeni

  sahiplenici ve koruyucu özellikleri taşırlar

  1 Beğeni

  Kıskanç insanların en belirgin özelliği hiçbir zaman mutlu olamamalarıdır. Her zaman kıskanacak biri ve memnuniyetsizlik vardır.

  kıskanç insan her zaman en iyisi olmak ister tanıdığı olsun olmasın her zaman ister ve bunun için çabalar da sadece kendini düşünür bu da kendi çıkarları için hareket etmesine neden olur

  1 Beğeni

  Merhaba
  Kıskanç insan olarak bahsetmenden kasıt eğer sevdiği birini kıskanmak ise bu kötü bir şey değildir kanımca . Çünkü kıskanç insan sevdiğinin kötülüğünü istemez ve dışardaki insanların kötülüğünü dışardan gören göz ise ve bu durumu sevdiği fark edememiş ise kıskanıp onu o kişiden uzaklaştırmak istemesi gayet doğaldır. Eğer kıskanç insandan kastın çekemeyen insan anlamında ise bu sıkıntılı bir durumdur . Çünkü çekemeyen insan karşısındaki insanın kötülüğünü ister ve bu durum çok da kolay sindirebilecek bir durum değildir…

  2 Beğeni

  Kıskanç insanlar genel olarak kendilerine ve başkalarına zarar verirler bu özellikleri yüzünden. Kıskandıkları özne ve nesnelere sahip olmak karşı tarafın bu ayrıcalığı kaybetmesini ister. Ya da başka türlü kayıplar ve zararlar verir karşı tarafa.

  Kıskançlık duygusu her insanda az ya da çok bulunuyor. Kimi bu duygularını yönetebilirken kimi de bu duygularının esiri olabiliyor.
  Kıskanç insanların özelliklerinden biri; rekabetçidirler. Kıskandığı kişiyle sürekli bir yarış halinde olurlar. Kişinin niyeti ne kadar kötüyse o oranda kişinin başarısını engellemek için bir takım şeyler yapabilirler, sabote edebilirler. Bazı insanlar kıskansalar da kötülük yapmayı seçmezler, en fazla davranışlarıyla bunu hissettirirler. Maalesef bazı insanlar daha ileri giderek kişiyi alaşağı etmek için uğraşabiliyor.

  Bilinçli olarak sizi yanlış yönlendirebilirler.
  Diğer bir özellikleriyse başkalarının mutsuzluğundan mutlu olabilmeleri diyebiliriz.

  5 Beğeni

  Kıskançlık duydukları kişilerle hep bir yarış halinde olurlar, o bir şey aldığı zaman o da gidip ya aynısından ya da daha lüksünden bir şey satın alır. O kişinin başarılarını çekemez, gider sürekli dedikodusunu yapar.

  5 Beğeni

  Kıskanç bir insan kıskandığı insana karşı sürekli özenme eğiliminde olabilir, onun başarılarını kıskanıp onunla yarış halinde olmaya çalışabilir.

  5 Beğeni

  Kıskanç insanların özellikleri Karşısındaki insan ne yaparsa aynısını yapar. Aldığı eşyayı kıskanarak aynısını kendisi de alır, insan mutlu olduğu zaman onlara karşı kendini mutlu gösterse de içten içe mutluluğunu kıskanır. Hep bütün ilgi onların üzerinde olmasını isterler.

  5 Beğeni

  Kıskanç insan sürekli birinin yaptıklarını yapar,aldıklarını alır,“onda şu var bendede olmalı,benim neyim eksik”.Hep Başkalarının aldıklarını anlatır,bende alacam, mutlaka almam lazım deyip takıntı yaparlar.Özellikle gençler bunun için ailelerine baskı yapar…

  3 Beğeni

  Genel olarak kıskanç insanlar kendilerinde sahip olmadıkları maddesel ve maddi değeri olmayan şeyleri başkalarından kıskandıkları için genelde kedinin uzanamadığı ciğere mındar demesi misali eleştirir. Hile ve entrikaya başvururlar. Arkadan kuyu kazarlar.

  2 Beğeni

  Kıskanç olan bir insan kıskandığı kişiyi özenir onun yaptığını yapar onun gibi konuşmasına bile özenebilir. İçten içede ayağının kaydırmanın peşindedir.

  1 Beğeni