Kıskançlık ve gıpta etmenin farkı nedir?

Kıskançlık duygusu nelere yol açabilir?

Kıskançlık kötüdür. Fesatlığı ve kötü hisleri içerebilir. Fakat gıpta etmek iste özenmeyi içerir. Özenmekte güzeldir. Özenerek kendinizi o gıpta ettiğiniz şey için çabalarınız. Ama kıskançlıkta o şeyi yok etmeye çalışma duygusu çok daha fazladır.

kıskançlık duygusuyla kendinize ve etrafiniza zarar verebilirsiniz.gipta etmek yani başka birine ya da o kişinin yaptığı bir işe özenmek anlamına gelir.

Kıskançlık, fesatlık ve haset etmektir. Kıskanç kişiler hem kendilerine hem de etraftakilere zarar verirler ve asla mutlu olamazlar. Gıpta etmek ise ; takdir etmek ve özenmektir. Bu kıskançlık gibi olumsuz bir duygu barındırmaz.

Kıskançlık birçok ilişkiyi bitirir hatta bazılarını başlamadan bile bitirebilir bu yüzden kıskanç olmamak gerekir


kıskançlık kötü bir şeydir, hem Kıskanç olan kişiye hem de karşı tarafa zarar verir. gıpta kötü bir şey değildir. Sadece özenmektir.

Kıskançlık hem kişinin kendisine hem de etrafındaki kişilere zarar verir . Bu yüzden bu duygunun kontrollü bir şekilde kullanılması taraftarıyım . İstemeden de olsa bu duyguya sahipsek daha fazla düşünmeli ve yanlışımızı bulmalıyız .

Gıpta etmek birinin başkasında gördüğü bir şeyi beğenip olumlu duygularla imrenip istemesidir. Ancak kıskançlık olumsuz bir duygudur.

Kıskançlık mesela bir kişi herhangi bir konuda başarılı olduğunda ona karşı düşündüğümüz kötü düşüncelerdir.Bir insan bir insanı kıskanıyorsa muhtemelen o kişinin yaptıklarını yapmak isteyip yapamamasından dolayıdır. Gıpta etmek ise o kişinin başarısını görüp ona imrenmek,özenmek ve onu örnek almaktır.

Kıskançlık kötü duygudur. İnsanların birbirlerine fesatlanmaları kıskançlık duygusunu ortaya çıkarır. Gıpta etmek, insanların bulunduğu durumdan hoşnut olması, imrenmesidir.