Kışlık hazırlıkları nelerdir?

Kışlık hazırlıkları nelerdir?kışlık hazırlıkları nasıl yapılır?

Kışlık hazırlıklar sos, salca, zamanı geçtiğinde taze ve organik yenemeyecek besinlerin kurutularak tüketilme talebiyle ortaya çıkar. Kuru sebzeler, kuru bakliyatlar, turşular, çeşitli soslar, tarhana gibi hazirliklardir. Bu tarz besinler, güneşte kurutularak, sirke ile fermante edilerek, közlenerek kış için hazır hale getirilir.

Kışlık hazırlıkları

Kışlık dondurucuya veya konserve kavanozlara koymak için çeşitli yazlık sebzelerinden hazırlanan yiyeceklerdir, türlü, menemenlik domates, çeşitli sebzeler poşetlenir ve kavonozlara koyulur kış için saklanır, çeşitli turşular hazırlanır serin yere koyulur kışın yemek için bekletilir

Kışlık hazırlıklar olarak hazırlanan yazlık sebzeler vardır. Bunların konservesi yapılır veya poşetlenerek buzluğa konulurlar. Mesela domatesten salça yapılır, domates sosu, menemenlik olarak kesilir konservelenir. Biberler, bamya, fasulye gibi sebzelerde çok fazla rağbet görmektedir.

Yaz mevsiminde toplanan yiyecekleri kışında yiyebilmek için salça turşu kuru patlıcan vb yiyecekleri kısa saklamak kısa hazırlık yiyeceklerine girer.

yaza ait olan meyve sebze gibi ürünleri kurutarak veya konserve yaparak kışın kullanabilmeye kışlık denir

Turşu çeşitleri, konserve türleri, reçel çeşitleri hazırlanır. Bunun dışında kabak, patlıcan, biber, domates kurutulur ve kurutulmuş sebzelerden ayrı yemekler yapılır. Kayısı, incir, üzüm, dut kurutulur ve kışında kurutulmuş çerez olarak tüketilir. Nane, reyhan kurutulur. Nane ve reyhan yemeklere baharat olarak kullanılır. Bunun dışında reyhanın kışın şerbeti yapılır. Hem çok lezzetlidir hem de bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır.