Kitap okuma saati düzenlenmeli mi?

Aileniz ile birlikte evde olunan süre boyunca kitap okuma saatleri düzenlenmeli mi? Ne sıklıkla kitap okursunuz?

Bence aile içinde çocuklar içinde gerekli bir şey günün her aynı saatinde 1-1.5 saat düzenli kitap okunması gerekir. Hem zihninizi zinde tutar hem de çocuklarınıza güzel bir alışkanlık kazandırmış olursunuz ve de çocuğunuz okuduğunu daha iyi anlayabilir.

Çocuklar birçok alışkanlığı aileden edinir. Bütün ailenin akşamları televizyon karşısına geçip çay içmesi gibi Türk ailelerinde yaygın olan aileden kazanılan bir davranış. Bu alışkanlıkta televizyon yerine kitap koymak hem anne ve babaları zihnen televizyondan daha çok rahatlatacaktır hem de çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandıracaktır. Ama bir uyarı vereyim uzun süredir düzenli bir kitap okuma alışkanlığınız yoksa ilk yaptığınız zamanlar uykunuzun gelmesi normaldir, pes etmeyin birkaç gün içinde birde okuduğunuz kitaplar ilginizi çekiyorsa bunu aşacağınızdan eminim.

Aslında kitap okumak için saat belirlemek gerekmez, çünkü insan ne zaman okuma isteği gelirse o zaman okumalıdır, fakat çocuklar için saat belirlemek, İyidir bir saat belirleyip bütün aile bireyleri bir arada olduğu zaman çocuklarla beraber kitap okumak çocuklara okuma hevesi kazandırır.

Kitap okuma saati olmalıdır ve düzenli her gün 1 saat okunmalıdır. kitap okumak önemlidir.

yetişkinler için değil ama çocuklara alışkanlık kazandırmak adına okuma saati düznelmelidir

Evde geçen bu sıkıcı günlerde ailecek etkinlik olarak kitap okuma saati iyi olabilir. Her gün 1-2 saat yapılacak kitap okuma saati çocuklarda alışkanlık oluşmasında etkili rol oynar.

Çocuklarımız ve yetişkinler evde kaldıkları sürede genellikle telefon, tablet ve televizyonlarla vakit geçiriyor. Sürekli ekrana bakmaktan dolayı göz rahatsızlıkları, beyinde tumör oluşumu vb. sorunlar olabilir. Bu yüzden gün de en az 1-2 saat kitap okuyarak gözler, beyinler dinlendirilmelidir.
image">image

Düzenlense keşke çok güzel olur. Çoğu kişi kitap bile okumuyor. Benim bazen düzenli bazense düzensiz okuyorum.

Teknolojinin bu kadar elimizden düşmediği bir zamanda kitaba zaman ayırmak çok önemlidir. Her gün belli saatlerde kitap okumak bize çok şey katacaktır.

Evet özellikle çocuklu ailelerin bu gibi saatleri planlaması gerekiyor. Güzle bir etkinlik ve alışkanlık olur.

Günümüzde ebeveynlerin büyük çoğunluğunun kitap okumadığı gerçek. Ayrıca bence kitap okuma saati düzenlenmemeli çünkü o saate çocuğun kitap okuma isteği yok belki ve zorla okumasının da yarardan çok zararı olur. Yani çocuğa her gün örneğin 1 saat kitap okuma görevi verilmeli ama bu 1 saati çocuk seçmeli. Ebeveynler de gün içinde istedikleri vakit kitap okuyarak çocuğa örnek olabilrler.

Düzenlenmeli çocuğa sürekli kitap oku deyip kendiniz telefon veya televizyon karşısında otursanız tabiki okumaz çocuklar aile bireylerinden gördüklerini yaparlar. Mesela hergun günün bir saati okuma olmalı evde kim varsa eline kitabını almalı ve okumalı böyle bir düzende büyüyen çocuk kitabı çok seçeneğinden eminim ve hayatında kitap okumayı hiç bırakmayacaktır.

Bir hocamız derdi: Kitap okumak boş zaman aktivitesi değildir, onun için planlanması gerekir

Kitap için düzenli saat mi eklenmeli?

Saçma.

Kitabın saati olmaz.

İşe giderken otobüste okuyabilirsin , yatmadan önce okuyabilirsin.

bu tamamen size kalmış isterseniz düzenleyin isterseniz düzenlemeyin ama mutlaka günlük kitap okuyun.

günde 1 saat kitap okuyoruz bence bu ideal bir süre değıştirilmemeli

Bir insan en azından 2 haftada bir kitap bitirmelidir kitap hem gelişim hem bilgi açısından çok faydalı olucaktır

Bence kitap okuma saati belirlenmelidir. Hatta genel olarak gundelik bir plani olmalı kişilerin .

kitap okumak için herhangi bir zaman ayırmaya gerek yok boş vakitlerinde okumak bile yeterli olur yeter ki kitabı okumak iste ona özel zaman ayırmana gerek kalmaz her boş zamanında okursun

Her gün aynı saatte kitap okumak biryerden sonra mecburiyetmiş gibi hissettirebilir bence ama istenilen zaman diliminde keyiflice okumak daha güzeldir.