Kıyafet giyerken okunacak dua nedir?

Kıyafet giyerken hangi dualar okunur bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

Her İşin başında besmele çektiğimiz gibi kıyafet giydiğimiz zamanda Öncelikle besleme söylenir.
Peygamberimiz ( S.A.V. ) Kıyafet giyerken şu duayı okurdu.
Allah’ım bu elbise içinde hayrın ve yaptığım bir şeyin içinde senden hayır isterim. Bunun vereceği gurur ve Kibir ve bunun altında yapılan günahlardan Sana sığınırım.
Peygamberimiz ( S.A.V. ) Yeni bir elbise giyerken şöyle dua ederdi.
Allah’a hamd olsun ki benden kudret ve kuvvet olmaksızın bu elbiseyi bana giydirdi Kısmet venasip etti.

Her şey başladığımızda öncelikle yapmamız gereken şey besmele çekmek olduğu gibi kıyafet giyerken de besmele çekerek kıyafetlerimizi giymemiz lazım… Daha sonra o kıyafetleri giyebildiğimiz için şükür etmeliyiz.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vessellem herseyi dua ile yaptığı gibi elbise giyerken de dua ederek giymiştir. Yaptığı dua ise şudur;

(( اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِي كَسَانِي هَذَا (الثَّوْبَ) وَرَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّي وَلاَقُوَّةٍ.))

`

“Bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet harcamaksızın beni onunla rızıklandıran Allah’a hamd olsun.” (Nesâi dışındaki sünen sahipleri rivâyet etmiştir.Bkz.İrvâu’l-Ğalîl,7/47)

Arkadaşlar her işe besmele çekilerek başlanır. Fakat kıyafet giymenin bir duası yoktur, besmele çekmeniz yeterlidir.

Kıyafet giyerken dua değilde her şeyden önce yaptığımız gibi besmele çekmek yeterlidir.

Bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet harcamaksızın beni onunla rızıklandıran Allah’a hamd olsun.