Kıyafetlerden mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?

Kıyafetlere bulasan mürekkep lekesi çıkar mı? Lekeyi çıkarmak için ne yapılmalı?

Öncelikle lekeyi ovalamayın.Yıkamadan önce lekenin dağılmaması için yumuşaması gerek.Su ve çamaşır detarjanıyla tampon yaparak silmeye çalışın.

Kıyafetlerden mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?

 • _Mürekkep lekesi hala ıslak ise nemli bir bezle silinmelidir_, eğer _mürekkep lekesi kurumuş ise kesinlikle çamaşır makinesine atılmamalıdır._
 • Leke çıkarıcı işlem uygulanmadan önce lekenin dağılmamasına özen gösterilmelidir.
 • Eğer mürekkep lekesi ıslak ise bezle leke alındıktan sonra süt içinde bekletilmelidir. _Sütün rengi değiştiği zaman süt yenilenmelidir. Bu işlem leke giderilene kadar yapılmalıdır._ En son çamaşır makinesine atılabilir.
 • Kıyafet beyaz ise lekenin olduğu yere beyazlatıcı deterjanlar dökülebilir Ardından yıkanmalıdır.
 • Metanol (metil alkol) kullanmak da leke çıkarmak için iyi bir çözümdür. _Bir bezin bir kısmına alkol dökülmelidir. Bu bez kıyafetteki lekenin altına konulmalıdır. Ardından kıyafetin üstüne pamuk bastırılarak, mürekkep lekesi pamuğa çekilmelidir._ En son da çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Aynı yöntemi aseton ile de uygulanabilir. Bu işlemler yapılırken balkon gibi açık ortamlarda bulunulmalıdır.
 • Kıyafet eğer beyazlı sınıfında ise lekeye limon suyu ve pamukla kompress yapılabilir.
 • ">

  Kıyafetlerdeki mürekkep lekesinin ispirto ile çıktığını bir yerden okumuştum

  çamaşırm makinasına atmadan hemen kuru temizlemeye götürüp hemen temizlete bilirsiniz yada eston ile ufak bir pamuk ile temizliye bilirsiniz

  Mürekkep lekesinin üzerine bulaşık deterjanını dökün ve kıyafeti bu şekilde katlayın daha sonra çamaşır makinesinde bu şekilde yıkarsanız leke çıkacaktır. En azından biz böyle yapıyoruz.

  Kıyafetlerden mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?
  Kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar? Kurumuş mürekkep lekesini çıkartmak biraz zor ancak kesinlikle imkansız değil. İlk olarak bir miktar sıvı deterjanı lekenin üzerine dökün ve parmağınızla hafifçe yedirin. Daha sonra leke yumuşamaya başladığı takdirde bir peçete yardımıyla lekeyi temizlemeye başlayın.

  Kıyafetlerden mürekkep lekesi çıkarmak biraz zordur ama çıkarılmayacak gibi de değildir.

  Asetonu, mürekkep ile boyanan bölgeye bir pamuk yardımıyla etrafa yaymadan bulaşan yerde ovalayın ve sonrasında makineye atın.

  Saç spreyini, de aseton da olan işlemleri uygulamanız gerekecektir.

  Taze olan mürekkebi, soğuk su yardımıyla mürekkebi ilk önce akıtın sonrasında sabunuve ılık su ile yıkayın ardından taze süt ile yıkayıp en sonunda limon tozu ile mürekkepli bölgeyi ovalayın ve makineye atın.

  Kurumuş mürekkep, biraz daha zordur. Mürekkepli bölgeyi ilk önce deterjan ile ovalayın mürekkebin yumuşadığını gördüğünüzde hemen makinaya atıp yıkayın.

  Kiyafetteki mürekkep lekesi ilk başta deterjan ile iyice ovalanır sonra çamaşır makesine atın baktığınızda lekenin geçmiş olduğunu göreceksiniz