Kıyamet günü kısas nasıl olacak?

Kıyamet günü kısas nasıl olacak? Kısaca açıklayınız.

Kıyamet günü tüm insanlar mahşerde toplanacak ve tüm insanlar hesaba çekilecek, herkes birbiri ile hesaplaşacak, kimin kime hakkı geçtiyse o hak helal edilene kadar hay yiyenin sevapları gidecek, Allah tüm iyilere ve Müslümanlara rahmet edecektir.

Kıyamet günü Dünya da gelmiş geçmiş herkes bir alanda toplanacak hesaba çekilecek. Vakti geldiğinde insanlar birbirlerinden hak iddia edecekler bunun karşılığında sevaplarını isteyecek karşı daki insanda sevap yoksa günahlarını almasını isteyecek. Bu her kim olursa olsun gidip alınacak. Eğer birinde hak varsa hakkını vermeden cennete giremeyecek. Bu yüzden bütün olayın çözülmesi gerekecek. Sonunda ise kapılar sonuna kadar açılarak davetlileri bekliyecek.

insanların ölümden sonra ki alemde dünyada ki hayatında yaptıkları iyilik ve kötülüklerinin hesaba çekilmesi

Kıyamet gününde yaptığımız iyilikler ve kötülüklerler yüzleşeceğiz kötülükler için azap çekeceğiz iyilikler için cennete girmeye bi adım daha yaklaşacağız

Kıyamet gününde herkes mahşer alanına toplanacak hesab sırası gelen mümin hakkına girdiği kullar çağırılacak hakka girdiği müninin günahı varsa günahını alacak , günahı yoksa kendi sevabı hakkına girdiği mümine verilecek . Allahım kullarını dirilttiğin zaman bizi azabından koru.