KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi)

KKMM NEDİR ? KKMM NİÇİN YAPILIR ? KKMM YAPMANIN ÖNEMİ NEDİR ?

KKMM kadınların kendi memelerine, tek başlarına yapabildikleri ve herhangi bir maddi imkan gerektirmeyen muayene çeşididir.

KKMM memede herhangi bir kitle, tümör gibi kansere sebebiyet verebilecek kütleleri saptamak için yapılır fakat kesin tanı doktor tarafından konulmaktadır.

Meme kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden düzenli olarak KKMM yapmak erken teşhisle beraber kanserin tedavisinde de oldukça önemlidir.

">

KKMM YAPMAK İÇİN EN UYGUN DÖNEM HANGİSİDİR ?

 • Eğer kadın adet görüyor ise adetin sekizinci ve on ikinci günlerinin arasında muayene yapılmalıdır.
 • Menopoza girmiş hanımlarda her ay için günler belirlenmeli ve her ay aynı gün muayene yapılmalıdır. Örneğin her ayın yirminci gününde muayene yapılmalıdır.
 • Emziren annelerde memelerdeki süt boşaldıktan sonra muayene yapılmalıdır.
 • Gebe kalmayı engellemek için hap kullanan hanımlar ise yeni ilaç kutusuna başlamadan önce kendine muayene yapmalıdır.
 • ">

  KKMM NASIL YAPILIR ?

  1. Gözle İnceleme

  1. Her iki kolunuzu yanlara serbest bir şekilde bırakın ve aynanın karşısında durun. Bu sırada omuzlarınız dik olmalıdır. İlk önce ön kısımdan memlerinizin boyutunu, şeklini, herhangi bir olağandışı durum olup olmadığını inceleyin. İki meme arasında ufak tefek boyut farkı olabilir fakat ciddi farklar söz konusu olduğunda şüphelenilmelidir.

  ">

  2. Bu gözlemleme işlemi ellerinizi başınızın arkasına koyarak da yapın. Koltuk altınızda bir kabarıklık olup olmadığını da kontrol edin.

  ">

  3. Ellerinizi leğen kemiklerinizin üzerine bastırıp, omuzlarınızı hafif öne eğdirin. Bu aşamada meme derisinde herhangi bir çöküntü, değişim olup olmadığını gözleyin.

  Bu gözlemlerin sonucunda meme derisinde çekinti portakal kabuğu gibi delikli bir görünüm, kızarıklık, bir memenin sonradan büyümesi, meme ucunda deri değişimleri gibi olağan olmayan durumlara rastlarsanız en yakın zamanda uzman bir hekime danışın.

  2. Ayakta Elle Muayene

  1. Elinizin orta, yüzük ve işaret parmaklarını kullanarak küçük dairesel hareketler yapın. Hareketlerin şiddetini hafiften başlayarak şiddetliye doğru artırın. Sağ meme muayenesi için sol elinizi, sol meme muayenesi için de sağ elinizi kullanın.

  ">

  2. Sabun veya vücut losyonu gibi kayganlaştırıcı özelliği bulunan ürünler kullanarak da daha rahat hareketler ile meme muayenesi yapabilirsiniz. Köprücük kemiğinin alt tarafından muayeneye başlayıp birbirine paralel olacak şekilde dikey çizgiler, iç içe geçmiş daire şekli, meme başına kadar uzanan oklar çizerek muayene yapabilirsiniz.

  ">

  3. Bu işlemleri yaparken koltuk altınızı da muayene etmeyi unutmayın.

  İlk defa muayene yaptığınızda elinize size farklı gelen dokular olabilir ve bu gayet normaldir fakat muayeneleri tekrarladıkça meme yapınızı daha iyi tanıyıp buna göre uygun yaklaşımlar sergilersiniz.

  3. Uzanırken Elle Muayene

  Muayene edeceğiniz memenin bulunduğu taraftaki omuzunuzun altına küçük, yumuşak bir yastık ve aynı tarafta bulunan kolunuzu ise başınızın üstüne koyun.
  Diğer elinizin işaret, orta ve yüzük parmakları ile dairesel hareketler yaparak tüm memenizin etrafını kontrol edin. Daha sonra kolunuzu yana alıp koltuk altı bölgesini de kontrol edin… Ardından baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak meme başını sıkıp herhangi bir akıntı olup olmadığına bakın.

  ">

  4. Otururken, Ayakta veya Duşta Muayene

  Kontrol edeceğiniz memenin bulunduğu taraftaki elinizi başınıza kaldırıp diğer eliniz ile koltuk altı ve meme bölgesini dairesel hareketler ile kontrol edin. Meme uçlarını sıkarak akıntı olup olmadığına bakın.

  ">

  3 Beğeni