Koca çınar deyimi kim için kullanılır?

Koca çınar deyimi kim için kullanılır? Hangi durumlarda kullanılır?

Koca Çınar deyimi Yaşlı kişilere söylenmektedir. Çınar ağacının uzun yollar yaşaması ve güçlü kalması nedeniyle yaşlı ve güçlü kişilere bu deyimi kullanırız.

Çınar ağaçları yıllar boyu yaşamanı sürdüren ve etrafına bolca oksijen saçan bir ağaçtır. Koca çınar diyerek yaşlı birine söylemiş olursunuz.

Koca çınar genellikle görmüş, geçirmiş, tecrübeli, yaşı geçkin olan ve bir sanat, zanaat, içinde o snata, zanaatın eskilerden beri içinde olan kişiler için kullanılan bir atasözüdür. Duayenler için, belli bir yaşın üzerinde olanlar için bir saygı sözüdür.

Etrafımızda bir çok yaşlı insan bulunmaktadır Bu yaşlı insanları görmüş geçirmiş insanlardır bu insanların bugüne kadar yaşamış olduğu bilgileri bize aktarması Bizim bazen hoşunuza gitmektedir Koca Çınar değerini ise geçmişten günümüze kadar ulaşmış yani oldukça ilerlemesine rağmen hala aktif bir şekilde içerisinde tıpkı bir kütüphane gibi bilgi depolama işçiler için kullanılmaktadır koca çınar deyimi genellikle erkekler yani Baba olan veya BD olan çiftler için kullanılmaktadır arkasına dayanabilen ve kendisinden güç alınan kişi anlamına gelmektedir ve bu kişiler genel olarak hem güçlü hem de bilgili yerdir ve etrafındaki insanlara aydınlatarak onlara kendi içinde var olan bilgileri aktaran nelerdir ve bu sayede toplum içerisinde saygınlık kazanmıştırlar.

Yaşı büyük olan ailemizdeki insanlar için kullanılabilir. Genelde baba, dede gibi akrabalarımız için kullanılır.

Koca çınar deyimi yaşlanmış kişilere söylenir çünkü yılların verdiği bir deneyimi ve bilgisi vardır aynı zamanda kendisi altında bir çok evladı torunu ve yetiştirdiği bireyler vardır çınar ağacı da çok dayanıklı kökü sağlam bir ağaç olduğu için bu deyim kullanılıyor.