Kolesteatom nedir? Kolesteatom belirtileri, nedenleri nelerdir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kolesteatom nedir? Kolesteatom belirtileri, nedenleri nelerdir? Tedavi yöntemleri nelerdir?


Tekrarlanan enfeksiyonların yanı sıra, bir kolesteatom ayrıca, burnun arkasından kulağın ortasına kadar giden bir tüp olan östaki borusundan da kaynaklanabilir.

Östaki borusu havanın kulak içinden akmasını ve kulak basıncının eşitlenmesini sağlar. Östaki borusu aşağıdakilerden herhangi biri nedeniyle düzgün çalışmayabilir:

– Kronik kulak enfeksiyonları
– Sinüs enfeksiyonları
– Soğuk algınlığı
– Alerjiler
kardes tedavi yöntemini arastırdım ama bisey bulamadım

Kolesteatom, kulak zarı arkasında gelişen anormal, kanserli olmayan bir doku büyümesi, bir çeşit kisttir.
Kolesteatom kronik kulak enfeksiyonları, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları ve alerji gibi nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi östaki borusunun doğru çalışmaması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kolesteatom kulakta iltihaba sebep olduğundan ilk belirti olarak kulaktan kötü kokulu sıvı gelmesi görülür. Hastalık ilerledikçe baskı hissi, ağrı ve duyma kaybı meydana gelebilir. Tedavisi cerrahi yöntemlerle yapılır. Ancak öncelikle kulağın operasyona hazırlanması için damla tedavisi, apsenin giderilmesi için antibiyotik tedavisi uygulanır.


Kulağınızın orta kısmında kulak zarının arkasında gelişebilen anormal kansersiz bir cilt büyümesidir bu bir doğum kusuru da olabilir ancak en çok sıkça tekrarlayan kuşak enfeksiyonlarında kaynaklanır