Kolik bebekler nasıl sakinleşir?

Kolik bebekleri sakinleştirmenin yolları nelerdir?

İlk olarak bebeği emziren anne gaz yapıcı yiyeceklerden sakınmalıdır.
Ağlama nöbeti geldiğinde kucakta değil de beşikte sallanmalıdır.
Mümkünse açık havaya çıkarılmalıdır.
Masaj ve ovalama bebeğin hoşuna gidiyorsa uygulanmalıdır.

Genellikle temiz hava almaları sağlanmalı. Sırta masaj uygulanıp bebeğin gazının çıkarılması sağlanmalı. Eğer durum çok rahatsız ediciyse uzman bir doktora danışılmalıdır.

Kolik bebekleri sakinleştirmenin yolları nelerdir?

image">image

Kolik sancısı çeken bebeği sakinleştirmek için uygulanan yöntemler şunlardır

Gaz masajı: Bebeğe masaj yapmak onu rahatlatır ve gazını kolay çıkarmasını sağlar.

">

Kiraz çekirdeği yastığı: Bebek ve çocuklar için özel olarak yapılan bu yastıklar ısıtılarak bebeğin karın, sırt ve ayak altına uygularak bebeklerin gaz çıkarmasını kolaylaştır.
image">image
image">image

Bitkisel yağlar: Bebeklerin ayak tabanına ve karın göbek çevresine badem yağı, bebek yağı çok ince sürülür.
image">image

Bitkisel çaylar: Kolik sancısı çeken bebeğe rezene ve kimyon çayı gibi gaz çıkarmasını ve gaz oluşumunu engelleyen bitkisel çaylar doktor kontrolünde verilebilir.

">

İlaç kullanımı: Doktorunuzun önerdiği ilaç verebilirsiniz. Bebeğinizin gaz çıkarmasını kolaylaştır ve rahatlamasını sağlar.
image">image

Emzirme: Emzirme bebeği sakinleştirir. Emzirme sırasında kolik sancısı azalır. Emme eylemi bebeği rahatlatır. Bu yüzden bebek huzursuzlandığı zaman anne emzirerek yada yalancı emzik kullanarak bebeği sakinleştirir.

image">image

Kucağa alma: Bebek huzursuzlandığı zaman kucağa alınır, pışpışlanarak sakinleşmesi sağlanır.
image">image

Beslenme: Emziren anne beslenmesine dikkat etmeli, gazlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Anne gaz giderici bitki çayları tüketirse süte geçerek gaz oluşumunu engeller ve bebeği sakinleştirir.

">

Emzirme sonrası gaz çıkarma: Bebeğin her emzirmeden sonra mutlaka gazı çıkarılması gerekir.

image">image

Müzik ve oyuncak: Bebek huzursuzlandığı zaman klasik müzik dinletmek, beyaz gürültü olarak adlandırılan fön makinesi gibi aletlerin sesi bebekleri rahatlatır.

">

Kolik bebekleri sakinleştirme yolları ?

1. Bebeklerin hoşuna gidebileceği banyo,masaj , bebeğe uygun bitki çayları denenebilir. Bu sakinleştirme süreci her bebeğe göre değişir ve bebeğe uygun bir yöntem bulunmalıdır . Masajla sırtının , belinin ovulması ve adaçayı , anason , ıhlamur , kimyon , papatya bunların bazıları sakinleştirici olarak ve doktora danışarak kullanılabilir. 2. Emzirme gaz sancılarına engel olabilmektedir. Her bebeği emzirmek veya ağzına bir emzik vermek, eline oynayabileceği bir oyuncak vermek rahatlatmak için uygun bir yöntemdir . 3. Eğer ki bebeğinizin ağlama ve çığlıkları uzun süreli olmaya başlıyorsa hava şartının iyi olması ve bebeğinize güneş kremi de uygulayarak dışarıda bebek arabasında gezdirerek sakinleştirebilirsiniz. Çünkü test edilmiş ve bazı bebeklerin araba yardımı ile gezdirilmeli uykuya dalmasını ve sakinleşmesini sağlayabilmiştir. 4. Bu dönemde bebeklerin yedisine ve içirdiğimize dikkat etmeliyiz çünkü hazımsızlıklar beraber çok rahatsız olacaklardır hazımsızlığa neden olmayacak yiyecekler verilmelidir . 5. Ağlama nöbeti ve çığlık sırasında bebeğe hemen müdahale edilmelidir ki rahatsız edici çığlıklara ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir hemen kucağa alınıp ritmik hareketlerle ve bebeğimiz uykuya dalana kadar gezdirilmelidir . Aynı zamanda mola zamanı olmalıdır anne ve baba arasında çünkü bu dönem anneyi çok yoracaktır. 6. Anneler bu sürede emzirme zamanında olacaklardır yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir . Gaz yapacak ürünler örneğin , soğan , nohut , lahana , gazlı içecekler, süt ürünleri tüketilmemelidir. Enerji bebeğimizin mama ile beslenme dönemine geçişteysek hekim bilgisi dahilinde mama vermeliyiz. 7. Bebklerimizin gaz sancısı nedeniyle bu dönemde uyku düzeni alt üst olacaktır ve bu uykuyu düzene sokmak bizim elimizdedir bunun için bebeklerimizi sabah çok uyutmamak gerekir . 8. Bitkisel damla kullanıyorsak bu bitkisel damlanın yerli anason yerine Çin anosonu tavsiye edilmemektedir çünkü Çin anasonu havale ve zehirli maddelerin sinir sistemine olumsuz etkisi olabilmektedir . ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1600795917-65759-5f631893-35c9-4d72-a398-d1cdbba1d907.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1600795917-65759-5f631893-35c9-4d72-a398-d1cdbba1d907.jpeg)

Kolik bebekler ağladığı zaman aşırı kasılma meydana gelmektedir ve bu da bebeğe zarar verir kolik bebekleri sakinleştirmek için
1.ılık duş aldırıp rahatlamasını sağlamak
2.masaj yaparak uyumayı sağlamak
3.kolik bebekleri en çok sakinleştiren fön makinesi sesi, elektrikli süpürge sesi ve su sesi dir bu sesler bebeklere göre değişiklik göstermektedir her bebek farklı seslerle sakinleşir.
4.temiz havada bebeğin sırtını sıvazlamak
Gibi yöntemler ile bebeğin sakinleşmesi sağlanabilir.

Kolikte anne sütü başlıca koruyucu faktördür. Anne ağlamaların belirgin biçimde kendi yediklerinden etkilendiğini belirtiyorsa bu besinleri diyetinden çıkarabilir.

Probiyotikler, simetikon, rezene ve papatya koliğin yatıştırılmasında sık olarak kullanılırlar.

Bazı bebekler doymanın ötesinde emmeye devam etmek ister. Emzik bu bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olur. Ağlayan bebeği yatıştırmak için yavaş tonda bir şeyler mırıldanırken bebeği hafifçe sallamak, genellikle yararlı olmaktadır. Bebeğin annenin göğsüne yaslanmış şekilde tutulması bebekte güven hissi uyandırır. Bu arada, sırtına, hafifçe, aralıklı olarak minik vuruşlarında yararı olur. Karına sıcak havlu uygulaması, ılık banyoya yaptırma, düşük sesle şarkı söylemek ve bebeğe masaj yapılması sakinleştirici olur.

Bebeğiniz şu durumlarda sakinleşebilir: Karanlık, sessiz bir odaya sırt üstü yatırın. Onu bir battaniyeye sıkıca sarın. Onu kucağınıza koyun ve sırtını nazikçe ovun.

Kolik bebekler normal gaz sancısı çekmez demişti benim doktorum. Ani ölümleri engellemek için vücudun geliştirdiği bir mekanizmaymış.( Normal gaz sancısı sürekli yani hergün olmaz zaten.) Bazısı belirli saatler aralığında iken bazısı da herhangi bir zamanda olabilir demişti. Öyle de oldu benim kızım akşam belirli saat aralıklarında sürekli ağlıyordu. Kızım kolikti ve dört ay sürdü. En çok sakinleştiği durum elektrik süpürgesi sesiydi. Ayrıca saç kurutma makinası ve poşet sesleri de çok iyi gelirdi. Genelde çocuklar bu sesleri anne karnındaki seslere benzetirlermiş o yüzden rahatlarlarmış. Bebek kolik yani ağlama krizine girince onu tutma pozisyonunuz da önemli. Karnını avcunuza alarak tutmanız işe yarar. Ayrıca sizin de yemenize içmenize dikkat etmeniz şart bu dönemde. Gaz yapmayan besinler tüketmeli ve her yiyeceğinize kimyon koymalısınız. ( doktor tavsiyesi) Aslında ne yaparsanız yapın olacağı varsa olur. Engelleyemez ama bebeğin bu süreci rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz. Doktorum bana en fazla altı ay sürer demişti. Öyle de oldu biz dört ay çektik sonra da birden kesildi.

Genelde bebeklere karın masajı yapmak faydalı olabilir. Ama her masaj değil tabiki uzman bilgisi gerekiyor.