Köln katedrali nerededir? Özellikleri nelerdir?

Köln katedrali nerededir? Özellikleri nelerdir?

">

almanya da bulunup avrupanın en büyük ibadethanelerinden sayılmaktadır. Bu katedral 157m uzunluğa sahiptir

Köln katedralinin bulunduğu şehir Almanyanın köln şehrindedir.1248 yılında Köln’de yapımına başlanmıştır.Köln katedrali ayrıca Kuzey Avrupanın en büyük ibadethanelerinden biri olarakda bilinmektedir.Köln katedralinin en büyük özelliklerinden birisi ise yapımına başlandıktan sonra yapımı bilinmeyen nedenle bi süre durduruldu .Bu yüzden ötürüde inşaatı bitirilemeyen olarak da adı anılmaya başlanmıştır.Özelliği ise ibadethane olmasıdır.

Daracık bir yoldan bilmem kaç yüz tane merdivenltırmandığınıziz çan kulesinde mutlaka çanların çalacağı saati bekleyin, biraz soluklanın. Kafanız beyniniz can sesine doyduktan sonra en üst kata doğru devam edin, şehir manzarasına da doyun. Muhtemelen çevredeki birkac yüz kilometrekare içindeki en yüksek nokta olması da bizim gibi dağlık, tepelik, yokuşlarıyla güzel bir memlekete alışık olanlar için neşe verici olacaktır. Köln şehrinin simgesi olan yapimi 1200’lerde baslanilmis ve anca 600 senede bitirilmis böylelikle orta cagin tüm mimari özelliklerini tasiyan muhtesem bir kilise.

Hıristiyanlar Roma döneminde günümüzün Köln Katedrali’nin bulunduğu yerde dini hizmetleri kutlamaya başladılar. Köln Katedrali, inşaatın başlamasından 632 yıl sonra 1880’de bitti. Kilisenin tamamlanması 15 Ekim’de kutlandı. Köln Katedrali, II. Dünya Savaşı’nda birkaç ağır bomba tarafından vurulsa da, mucizevi bir şekilde ayakta kaldı. Ancak, binayı tamamen restore etmek uzun yıllar aldı. II. Dünya Savaşı’ndan kaynaklanan yaralara ek olarak, hava ve kirlilikten kaynaklanan hasarın onarılması gerekiyor.