Kolonya kullanmanın zararları nelerdir? Kolonya nerelerde kullanılır?

Kolonya kullanmanın zararları nelerdir? Kolonya nerelerde kullanılır?

Kolonya kullanırken kaliteli markalar kullanmaya özen göstermeliyiz çünkü bazı firmalar işin ucuzuna kaçarak etil alkol yerine çok zararlı olan metil alkolü kullanıyor ve bu da insanlarda başta beyin ve ciğerler olmak üzere önemli hayati organlara zarar veriyor. Kolonya kullanımına dikkat etmesi gereken diğer grup ise cilt alerjisi olanlar.

Öncelikle kolonyayı çocukların yanında fazla tutmayınız çünkü çocuk onu içebilir.Ve kolonyayı çok kullanmanın zararı ise bilonmeyen bir kolonya ise cilde zarar verebilir.

Kolonya serinlemek amacıyla kullanılabilmektedir. Bayramda misafirlere ikram edilmektedir. Bayılanı ayıltmak için kullanılmaktadır. Alkol içerdiği için çok kullanımı sağlıklı değildir.

Kolonya genelde ferahlamak için kullanılır ancak steril bir ortam oluşturabilmek için sağlık personelleri lokal olarak uygularlar. İçilmesi durumunda kalıcı ve geçici görüş kaybına neden olabilir, sarhoşluk hissi ve kendinden geçme, yorgunluk hali gibi sonuçları olabilir.

Kolonya kullanırken bence en çok dikkat etmemiz gereken şey paraya kıyarak kaliteli markaları tercih etmeliyiz. Çünkü bazı kolonyalar gerçekten vücûda çok etki gösterip alerji yapıyorlar. Vücudumuz kıpkırmızı oluyor.

Kolonya yakıcı bir maddedir çok dikkat etmek gerekir özellikle tehlikeli bir maddedir bilinçli kullanmak gerekir

Kullanılan kolonyanın kalitesi oldukça önemlidir çünkü kalitesiz olduğu takdire cilde zarar verip tahriş edebilir.Kolonya genelde parfüm niyetine kullanılır.Özelliklede namaza giderken çok kullanılan bir kokudur.

Her üründe olduğu gibi kolonyanında iyisi ve kötüsü vardir. Mümkün oldukça iyisini almaya çalışın. Eğer kotu, sandık bir kolonya alırsanız cildimizde ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Kolonya kullanmak çok sık olmamak şartıyla bir sıkıntı oluşturmaz.Yapısında alkol bulundurduğu için kaynama noktası düşük ve buharlaşma hızı yüksektir.Buharlaşmanın hızlı olması vücut ile temas ettiği bölgenin hızlıca serinlemesine sebep olur.Özellikle şoka giren yada kendinden geçen bireylere koklatılması uyarıcı etkisinin ve hızlıca etki göstermesi sayesinde extrem koşullarda tercih edilir.

Günümüzde kolonya neredeyse hiçbir evde eksik olmayan bir sıvı haline geldi. Gerek tansiyon düşümünde gerek bayramlarda gerekse koku olarak kullanmak oldukça yaygındır. Fakat o kadar masum değildir solunulduğunda içerisindeki zararlı maddeler vücuda girerek zarar verebilir.