Konsantre olurken neden dilimizi dışarı çıkarırız?

Genellikle çocuklarda görülen bir özelliktir bu , neden konsantre olurken dilimizi dışarı çıkartırız ?

Öyle mi oluyormuş şaşırdım, valla ben çıkarmıyorum :slight_smile: Sebebini merak ettim.

Nedenini tam olarak bilmiyorum ama bence istem dışı gerçekleşen bir hareket kadınlar maskara çekerken veya makyaj yaparken de ağızlarını açarlar ama neden olduğunu bilmezler.

Bilinçsiz olarak yapıldığını düşünüyorum.Herkes için böyle bir durum yoktur herkesin vereceği tepkiler farklı olabilir ve bu durumun bilimsel bir açıklamasının olmadığını düşünüyorum

Bilinçsiz olarak yapıldığını düşünüyorum

Çocuklarda böyle bir durum olduğunu ilk defa duydum, bilinçsiz olarak yapılıyordur büyük ihtimalle.

Benimde dikkatimi çekmişti bu durum. Ama o yaşlardaki çocukların bir şeyleri yaparken başarmanın verdiği heyecan ve istekle istem dışı yapıldığını düşünüyorum. Biz büyüklerde de bazen fark ettiyseniz bir şeylerle uğraşırken arada dil çıkarırız.

Konsantre olurken tüm konsantre olmaya dağıtıcıları devre dışı bırakmak için beynin istemsiz yaptığı harekettir.bazı kişiler yalan söylerken korktuğunda şaşırdığında da dillerini çıkarırlar veya ısırırlar.genelde çocuklar sözsüz etkinlik yaptıklarında dillerini cıkarirlar

Konsantre olurken neden dilimizi dışarı çıkarırız?
image">image

• Genellikle bu durum en çok çocuklarda görülür, Biz ne kadar fark etmesek de yetişkinlerde de bu durumlar ortaya çıkmaktadır. Örneğin; bir öğrenci bir derse Konsantre olmaya çalışırken dilini çıkartıyor. Çünkü dil İnsan vücudunda güçlü organlardan biridir. Dil Beyinle iletişimi daha yakındır. dilini çıkardığı anda diğer organlar tamamen bağımsız kalır. O anda dil beyin ile iletişime geçer, insan odaklandığı konuyu çözmelerine ve başarmalarına yardımcı olur.
  • Bu isteyerek veya bilerek yaptığımız birşey değil. Konsantre olurken ister istemez olan birşey. Ayrıca herkeste olmuyo bazen.

Elindeki işe adapte olup nasıl bir görüntüde olduklarının farkında olmadıkları için olabilir.Çünkü o işi başarmayı kafaya koymuştur…

1 Beğeni

Tamamen bir şeye odaklanmaya çalışırken istemsizce ve farkında olmadan yapılan bir davranıştır. Bazen biriyle konuşurken de ellerimizle oynarız farkında olmadan mesela. Bu da ona benziyor. Bunu alışkanlık haline getirmemek lazım. Birini dinlerken tuhaf ağız hareketleri yapmak hoş değil sonuçta.

İstemsizce vücut kendisini zorla konsantre olmaya şartladığı zaman o bölgedeki kaslarda hareketlenme ve kasolma olur.

3 Beğeni

Ay bu annem. :slight_smile: Her dikkatli bir iş yapması gerektiğinde dilini dışarı çıkartıyor ve ısırıyor. Bunu yaptığının farkında bile olmuyor. Çok gülüyorum ya. Konsantre olurken yapıyorlar bunu.

4 Beğeni

Daha önce hiç fark etmedim fakat mantıklı düşündüğüm zaman kişi bir işe odaklandıysa pür dikkat istemsizce yaptığı bir hareket olma ihtimali daha yüksektir.

2 Beğeni

Yetişkinlerde bu durumun çok fazla olduğunu düşünmüyorum ama çocuklar da böyle bir şey varmış.

3 Beğeni