Konservenin bozuk olup olmadığı nasıl anlaşılır? Nelere dikkat edilmelidir?

Konservenin bozuk olup olmadığı nasıl anlaşılır?Nasıl zehirler?

Konservelerin bozuk olup olmadığını renginden ve kokusundan anlayabiliriz. Bunun dışında dilinizi değdirdiğinizde acı ve ekşi bir tat varsa bozulmuştur. Alırken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır tarihi ,kutunun açılmamış ve hava almamış olması bunların en önemlisidir.

Kokusundan ve renginden anlaşır bozuk konserve takıldığı takdirde ishal kusma gibi belirtiler baş gösterir.

Konserve bozuk olduğunda genelde köpürür. Pis bir kokusu vardır. Konserve zehirlemeye kada gider. Tadına bakmadan kullanmayınız.

Genellikle konservelerin bozulduğunu açtığımızda aldığımız pis kokudan anlarız ayrıca dışardan bakıldığında görüntüsü sıkıntılı ise konserve büyük ihtimalle bozuktur.

Konserve ürünler, uzun süreler dayanması ve tüketime uygun hazır gıda potansiyellerine uygun olması durumundan dolayı, oldukça sık tüketilen gıda ürünlerindendir. Fakat her gıda ürünlerinde olduğu gibi konserve ürünlerinin de bir son kullanma tarihi bulunur. Kapalı konserve kutularında ki bu son kullanma tarihlerine ve saklama koşullarına uyulduğu taktirde her hangi bir bozulma,çürüme sorunu olmaz. Tabiki kutusu açılmadığı ve hava almadığı taktirde. Eğer konserve kutusu hava alır veya açık bir halde sıcak bir ortamda bırakılır ise bir kaç gün içerisinde bozulabilir. Bu bozulmayı da kokusundan ve renginin solukluğundan anlayabiliriz.

Kapalı kutular halinde satılan konservelerin son kullanım tarihinden önce üretim tarihi kontrol edilmeli. Her ne kadar uun süreli dayanıyor olsalarda en yakın üretim tarihine sahip ürün satın alınmalı. Eğer ki son kullanma tarihi geçmemiş ancak ağzı açıldığında pis ve ekşimsi bir koku geliyorsa bir miktar yutulmadan tadına bakılmalıdır. Eğer ki tadında bir farklılık varsa kullanılmamalıdır. Zehirlenmeler çok ciddi durumlardır. Mide bulantısı, baş ağrısı veya dönme gibi belirtiler gösterir.

Konservelerin bozuk olup olmadığı en basit şekilde kutunun üstündeki kapağın bombe yapmasıyla anlaşılır. Bombaj yapan konserve ürünler kesinlikle tüketilmemelidir. Zaten bozulan konserve ürünlerin kokusunda ve tadında büyük değişiklik olur. Konservelerde bozulmaya neden olan mikroorganizma (Clostridium botulinum) çok tehlikelidir ve bu mikroorganizmanın toksik doz aşımları ölüme kadar gidebilecek zehirlenmelere yol açar. Konserve ürünlerde satın alırken de tüketirken de çok hassas olunmasını tavsiye ederim.

kokusu ve tadı öncelikle farklılaşmış olabilir.mikro organizmalar bu değişikliklere sebep olur.

üzerinde yazan tarihe dikkat edilmelidir ve ambalajın açık olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Bozulan konserve şişecektir.Açtığınız zaman kötü bir koku ve görüntüyle karşılaşırsınız.

Bozuk konserve kendini hemen belli eder zaten mesela şişebilir ve açtığımız zaman kötü bi koku gelir. Sakın Bunu Yemeyiniz.