Konyaaltı plajının adı nereden gelmektedir?

Antalya’da bulunan Konyaaltı plajının adı nereden gelmektedir?

Plaj Falezlerin alt tarafına düştüğünden dolayı koyaltı diye ilk çıkmış daha sonra halk arasında Konyaaltı diye tabir edilmiş.

KOYALTI, KONYAALTI OLDU. … Ancak, Koyaltı halk dilinde söylene söylene Konyaaltı’na dönüştü. Anadolu Uygarlıkları yerleşim haritasına göre; Konyaaltı Likya sınırları içerisinde yer alıyor. Likya uygarlığının Konyaaltı bölgesindeki kentinin adı ise Olbia’dır.

Antalya bulunur. Koyalti olarak bilinen bölge halk dilinde degisime ugraya ugraya konyaalti adını almıştır.

Nedeni Antalya’nin Konya Karatay örnek alınarak şehir planlaması yapıldığı için Konyaaltı denmiştir.

Selçuklu’nun başkenti Konya idi. 1. Alaaddin Keykubat bir rahatsızlığının tedavisi için Antalya’da sürekli bulunurdu. Konya’da halk arasında bundan dolayı Alaaddin’in başkenti Antalya’ya taşıyacağı söylentileri çıkmıştır. Alaaddin de böyle bir amacının olmadığını kanıtlamak ve sürekli burada bulunmasından dolayı kendini yabancı hissetmemek için şu an Konyaaltı ilçesi olarak bilinen şehir merkezinin şehir planlaması ve mimari yapısını Konya’nın Karatay ilçesi örnek alınarak yaptırdı. Konyaaltı ilçesi ve plajının ismi buradan gelmektedir.

Konyaaltının ismi eskilerde koyaltıydı fakat halk dilinde konyaaltına zamanla geçiş yapmıştır isminin nereden geldiğine bakacak olursakta sahil falezlerin alt tarafında kaldığı için koy altı denilmiştir.