Köpek ısırdığında ne yapmak gerekir?

Köpek ısırdığında ne yapmak gerekir?

Eğer köpek kuduz değilse bu büyük bir sağlık sorunu ortaya çıkarmaz aslında. Ancak yine de siz önleminizi alın. Önce pansuman yaparsınız daha sonraysa hastaneye gidin ve aşı olun. Sonuçta köpeğin aşıları tam değilse kuduz sorunu başınıza gelebilir. Bu yüzden ne olur ne olmaz diyerek aşı olmakta fayda var. Bunun dışında yapılacak fazla bir şey yok, geri kalanı hastane ortamında değerlendirip söylerler.

Köpek ısırdığında köpek kuduz olsun olmasın köpeğin yakalanması gerekir. Tabi ilk önce ısırılan bölge sabunla yıkanmalı , alkol sürülmeli ve en yakın hastaneye köpekle gidilmeldir. Köpeğe yapılacak testler sonuçlanan kadar kuduz aşısı olmanız gerekecektir. Bu riske atılacak veya köpek kuduz değildir diye yabana atılacak bir konu değildir ve ciddiye alınması gereken bir konudur. Köpeğin test sonucunda göre size yapılacak aşıların sayısı belirlenir eskiden karından yapılan aşı şimdi koldan yapılmaktadır.

Günümüzde köpeklerden korkan çok sayıda insan yaşamaktadır.Fakat aslında köpekler insanların sandığı kadar vahşi,korkunç hayvanlar değiller onları böyle yapan aslıda insanlardır.
İnsanlar günümüzde pekçok köpeğe kuduz damgasını vurmakta fakat bazı köpekler böyle değildir,böyle olan köpeklere insanların onları sokağa salmasıyla oluşan bir kuduzlukları olabiliyor.Olurda birgün sizi köpek ısırırsa ilk öncelikle panik yapmamalıyız.En başta sakin bir şekilde o olay yerinden ayrılmalı ilk önce köpeğin ısırdığı bölgeyi sakin bir şekilde incelemeliyiz.Ardından kötü bür durum sezdiğimizde en yakın hastane veya sağlık ocağına başvurmamız lazım.Eğer kötü bir durum sezdiğinizde sakin ama biraz hızlı bir şekilde hastane veya sağlık ocağına gitmezseniz kuduz olma rskiniz bulunmaktadır.

Hemen doktora gitmek gerekiyor. Doktor, köpeğin kuduz olup olmadığına bakmadan kuduz aşısını yapar. Belli bir süre sonra -yasal zorunluluk gereği- tekrar doktora görünmeniz gerekiyor.

Köpek ıssırdığında acilen doktora gidilmeli hemen testler yapılıp gerekli müdahale yapılmalıdır aksi takdirde köpek tarafından ısırılan kişi kuduz olabilir kuduz olursada ağzında köpükler gelmeye başlar bu duruma geldiğinde doktora gidilirse hastaya karnından iğne vurulmak zorunda kalınır .

Köpek ısırdığı zaman acil bir şekilde hastaneye gidip doktora görünmek gerekmektedir. Çünkü ısıran o köpek kuduz bir köpek olma ihtimali var. Ve size kuduz salyasını geçirdi ise dizde kuduz olmanız an meselesidir. Bu nedenle doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size yapılması gerekenleri söyleyecektir. Kuduz olmasanız ile ısırdığı için diş izleri ve yaralanma için almanız gereken krem ve ilaçları size reçete ile yazacaktır.

Köpek ısırdığında en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli. Kuduz olma ihtimali değerlendirilmelidir.

Köpek tarafından ısırılınca mutlaka küçük büyük yara demeden doktora başvurmak gerekmektedir. Çünkü köpek aşılı mi değil mi bilmiyoruz köpek kuduz olabilir bu yüzden bu olayı ciddiye alıp doktora gitmeyi ihmal etmemeliyiz

>

tetenoz aşısı olmalısın

Eğer bir köpek tarafından ısırıldıysanız ilk önce ısırılan yeri bol su ve sabun ile yıkanmaladır. Yarayı temizledikten sonra kuduz olma ihtimaline karlı vakit kaybetmeden doğruca doktora gidilmelidir.Yaralı bölgeye pansuman yaptırılmalıdır. Kuduz aşısı vurulması ve kuduz serumu almamız gerekmektedir. Yaralı olan bölgeye antibiyotikli bir krem sürmek gerekir. Daha sonra yara bandaj yardımıyla sarılmalıdır.

Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı, Fatma Sert’in kuduzdan ölüp ölmediğinin kesin belirlenmesi için otopsi yapılmasına karar verdi. Adli Tıp Morgu’na jandarma nezaretinde götürülen cesetten otopsi için parça alındı. Sert'in cenazesi Baklalı Beldesi’ndeki mezarlıkta yine jandarma nezaretinde toprağa verildi.

Eşinin, besledikleri köpeğin ısırmasının ardından rahatsızlanarak hayatını kaybettiğini belirten 52 yaşındaki Hidayet Sert, “Köpeğimiz o zamana kadar uysaldı. Eşimi elinden ısırınca şaşırdık. Eşim aşıdan korktuğu için ısrarlarımıza rağmen hastaneye götüremedik. Biz olay üzerine köpeği sopayla dövdük. Köpek kaçtı. Bir daha gelmedi. Eşimin elindeki yara 10 gün içinde iyileşti. Ancak, bir hafta önce rahatsızlanınca hastaneye yatırdık. Hastanede doktorlar kuduz olduğunu söylediler. Beldede herkes aşılandı" dedi.

Isıran köpeği bulup ilgili doktora gitmeli ve gereken tedaviyi yaptırmalıyız.Bunun nedeni köpeğin herhangi bir hastalığının olup olmaması veya sahibi varsa aşılarının tam olup olmadığını öğrenmek içindir.Eğer köpeği bulamıyorsak ne olursa olsun kendimiz gitmeliyiz ve gereken iğneleri vurdurmalıyız.

Kendimi önlem aliriz daha da yapam mam ki. Ya sağlik. Ekime başvuruz ve kendine onlem almak gerekir küpek karsi daha da onlem alman gerekir

Köpek ısırmasıdan dolayı kuduz tehlikesi oluşabilmektedir. Köper ısırdığı zaman köpek salyası ve virüsler köpeğin dişleri ile açtığı yaradan hızlıca vücuda yayılır. Hemen doktora gidilip kuduz serumu ve aşısı yaptırılmalıdır. Doktora gidene kadar yaranın üzerini temiz bir bezle kapatmak gerekir. Yaraya kendiniz değil doktorlar tarafından yapılmalıdır. Çünkü bilinmeyen başka bir virüs bulaşma ihtimali olabilir.