Köpek üzümü nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Köpek üzümü nedir?Faydaları ve zararları nelerdir? Açıklama yapın.

Köpek üzümü, diğer adıyla tilki üzümü olarak bilinmektedir. Köpek üzümü, patlıcangillerden olan bir bitki türüdür. Doğal yetişme alanları ormanlardır. Ormanlarda kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Köpek üzümü fazla alındığı zaman ölümcül olabilir ve zehirleyici bir zararı vardır. Hafif uyuşturucu özelliği vardır. Yara, bere ve ezik gibi durumlarda sürülürse iyileştirme özelliği vardır. Romatizmadan kaynaklı ağrıları hafifleme yada ağrıyı yok etme özelliği vardır. Kaynatılarak sadece bir günde iki yada üç bardak içilebilir. Fazla tüketilirse unutulmamalıdır ki ölümcül sonuçları olabilir. Dikkatli kullanmak gerekir.

Köpek üzümü diğer adları tilki üzümü denilebilir. Patlıcangillerdendir. Patlıcana benzer. Bir nevi küçük patlıcan yani patlıcanın küçültülmüş hali gibi. Ormanda yetişir kendiliğinden çıkar. Çiçekleri beyazdır. Çeşitli tedavilerde kullanılır. Romatizma hastalıklarında yaraların iyileşmesinde lapası yapılarak yaranın üzerine konular. Tedavi amaçlı yaprakları meyveleri kullanılır.

Diğer adıyla tilki üzümü de denilir. Patlıcana benzer ve ormanda yetişir. Birçok tedavide kullanılır.

Köpek üzümü patlıcangiller familyasına ait bir bitkidir. Ormanlarda yetişir. Meyveleri parlak beyaz renkte çiçekleri beyazdır. Eğer fazla tüketilirse içerisindeki bir maddeden dolayı ölümcül olabilecek bir zehirlemeye sebep olmaktadır.


Köpek üzümü şekli nedeniyle bildiğimiz siyah üzüme benzeyen bir üzüm çeşididir. Normal üzümden farkları ise, normal üzüm evin önündeki bahçe şartlarında bile yetişebilirken köpek üzümünün yetişme alanı sadece ormanlardır. Bunu dışında siyah üzüm oldukça sağlıklı bir meyveyken, köpek üzümü fazla tüketimi yapıldığı taktirde zehirleme özelliğine sahiptir.

KÖPEK ÜZÜMÜNÜN KULLANIM ALANLARI
Köpek üzümünün meyvesi, yaprağı ve çiçekleri sağlık sektöründe kullanılması uygun olan bir meyvedir. Fakat kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanılabilecek bir meyve değildir.
-Uyuşturucu etken olarak,
-Alerji giderici olarak,
-Spazm giderici olarak
kullanılmaktadır.
KÖPEK ÜZÜMÜNÜN FAYDALARI
-Romatizma ağırlarını dindirir,
-Mesane kasılmalarını bitirir.