Körebe oyunu nedir?

Körebe oyunu nedir? Nasıl oynanır ? Kaç kişiyle oynanır ?

Körebe oyununda bir tane ebe vardır gözleri bağlanır o şekilde belirli bir alanın dışında çıkmadan diğer oyuncuları yakalamaya çalışır.

Körebe dünya genelinde oynanilan bur çocuk oyunudur. Bir çocuğun gözleri mendil veya şalla kapatılarak göremez hale gelir. Diğer çocuklar da ona dokunmaya çalışır ve gözleri bağlı çocuk da onları yakalamaya çalışır.

Körebe bir oyundur. Körebe en az üç kişiyle oynanır. 1 ebe seçilir gözleri kapatılır belirli bir alan içinde gözleri kapalı olarak diğer oyunculardan birini yaklamaya çalışır oyuncularda o alan içinde ebeye dokunarak ve ses çıkararak ebeyi şaşırtmaya çalışırlar. Ebe yakaladığı kişinin kim olduğunu tahmin etmeye çalışır doğru olursa yakalanan kişi ebe olur. Yanlış olursa ebe yine ebe olarak devam eder.

Herhangi bir sayı sınırlaması yok.Oynayan kişiler arasından 1 kişi ebe oluyor ve gözlerini herhangi bir şeyle bağlanarak diğer arkadaşlarını bulmaya çalışıyor.

Körebe oyunu 5-6 veya birçok kişiyle oynanan ve ebe olan kişinin gözleri bağlanır diğerlerini bulmaya çalışır :slight_smile: en güzel oyunlardan biridir diyebilirim tabikide küçükken herkesin oynadığı bir oyundur

Biz çok oynardık küçükken,körebe üç yada dört kişi ile oynanır,ebe olanın gözleri bağlanır ve hiç biryer görmeden diğerlerini yakalamaya çalışır..

 • - En az iki kişiyle oynanan fakat istenirse kalabalık olarak da oynanan bir oyundur.
 • Sayı sayılarak ya da bir tekerleme söylenerek herhangi bir kişi ebe olur.
 • Ebe seçilen kişi diğer kişilerin arasına alınarak bir daire olunur ve ardından herkes belirlenen oyun alanı içinde serbest bir şekilde dolaşır.
 • Ebe olan kişinin gözleri bir bez ya da eşarp ile sıkı sıkı bağlanır ve çevreyi görmesi engellenir.
 • Ebe olan kişi diğer kişilerden birini yakalayınca ebeliği ona vermiş olur.
 • Ayrıca diğer kişiler ebeye dokunarak, ona seslenerek ve ondan kaçarak eğlenir.
 • Birden fazla kişile oynanır . oyuncular arasından bir ebe seçilir , seçilen ebenin gözleri etrafını göremeyeceği şekilde kapatılır . Hiç bir şekilde göremeyen ebe sınırlı alandaki oyuncuları yakalamaya çalışır ve ebenin yakaladığı oyuncu bir sonraki elde yeni ebe olarak oyunu devam ettirir .

  körebe oyunu küçüklüğümüzde çokca oynadığımız bir oyundu fakat bende klostrofobi olduğu için ebe olmaktan biraz kaçınırdım ^_^. körebe oyununda oyuncular ebe seçmek için taş kağıt makas veya bir tekerleme aracılığı ile ebe seçerler. seçilen ebenin gözleri bir bez veya çaput parçasıyla kapatılır hatta görüp görmediğini test etmek için ‘‘bu kaç ?’’ gibi sorular sorulur. ardından oyuncular sessizce köşelerde durur ve ebe içgüdüleri ve seslere dikkat ederek oyuncuları ebelemeye çalışır. bazı bireyler ebelenen ilk kişiyi ebe seçer bazıları ise herkesin ebelenmesini bekler ve tekrardan ilk ebelenen ebe olur.böylece çocuklara göre eğlenceyi doruklarda yaşamak işte tam da budur :slight_smile: :smiley:

  Körebe oyunu , bir kişinin ebe olup gözlerinin bağlanması ile diğerlerini bulmaya çalışmasıyla oynanan bir oyundur. En az 2 kişi ile oynanır. Kişi sayısı ne kadar fazla ise o kadar eğlenceli bir oyundur.

  Korebe oyunu birinin gözleri baglanarak birini bulana kadar gözlerinin kapalı kaldığı oyundur.

  Körebe oyununda bir kisinin gözleri kapatılır.Diger kisiler de o kisiye dokunarak gozleri kapatilan kisi diger kisileri bulnaya calisir.Oyun bu sekilde devam eder.

  Ebe seçilir. Gözleri kapatılır. Ebe harici diğer kişiler kaçar, eve onları yakalamaya çalışır. Yakalanan kişi yeni ebe olur.

  image">image

  Ebe seçilir. Gözleri kapatılır. Diğer oyuncular bulundukları alana dağılırlar ve gözleri kapalı olan ebe diğer oyuncuları bulmaya çalışır. Bu noktada ebe kulaklarına güvenmek durumundadır. :smile: 2 veya daha fazla kişiyle oynanabilir.

  ebe seçilir. göz bir bağ ile kapatılır. diğer oyuncular dağılır. ebe oyuncuları bulmaya çalışır. diğer oyuncular belirli sesler çıkartarak ebeyi çağırırlar ebe bu sesleri dinleyerek ebelemeye çalışır. 2 veya daha fazla kişiyle oynanır.

  Körebe bir çocuk oyunudur. İki ve daha fazla kişi ile oynanır. Önce ebe seçilir, ebenin gözleri bir bez parçası ile bağlanır ve ebe arkadaşlarını gözleri kapalı şekilde bulmaya çalışır.

  körebe oyununda ebe oluyor gözleri bağlanıp alanın dışına çıkmadan diğer oyuncuları yakalamaya çalışacak.

  Körebede genellikle 1 tane ebe olur ebenin gözleri bağlanır ve oyun başlar ebenin dokunduğu kişi yeni ebe olur

  Bir kişi ebe olur gözleri bağlanır ve kaç kişi oynanıyorsa ebelemeye çalışır ilk ebelediği kişide ebe olur