Korkanın çocuğu olmaz ne demek?

Korkanın çocuğu olmaz ne demek?, Kaç tane anlamı vardır? ,Nerde kullanılır?

Bir işe acabalar ile başlıyosan o işten verim elde edemezsin ayrıca yaptığına yapacağına da pişma olursun.

Bir işe başlamaktan veya herhangi bir şeyden korktuğumuzda duyduğumuz veya söylediğimiz cümledir. Korkanın çocuğu olmaz, bir işe başlamaya korkan veya üşenen kişilere denmektedir.

Bir işi veya olayı yaparken tereddüt etmeden yapması için söylenen sözdür. Cesaret vermek ve gaza getirmek amacıyla kullanılır. Burda Çocuğu olmaz mecazi anlamda kullanılır.

“Korkanın çocuğu olmaz.” halk arasında kişiyi cesaretlendirmek için söylenen,kişinin yapacağı işte tereddüt etmemesi gerektiği anlatılmak istenen bir sözdür.Çoğunlukla bir işte tereddüt eden,yapmaya cesaret edemeyen kişiler için kullanılır.

Bu atasözünde anlatılmak istenen bir şeyler yapmak için cesaret göstermeniz gerekir yani cesur olmadan ve bazı şeyleri göze almadan bir şeyler başaramayız.

“Üşenenin oğlu kızı olmaz.” şeklinde de kullanılır bu söz… Anlamı da harekete geçmeden atalet ve tembellik içinde kalanların istediklerini ve ihtiyaç duyduklarını elde edemeyecekleri şeklindedir. Çalışan her zaman kazanır, elması kızarır. Oturup kısmetin ayağına geleceğini sananlar boş hayal içindedir.

Hayatında risk almayan kişinin hiçbir şey elde edemeyeceğini ifade eden bir söz. Bazı şeyler için bazı cesaretler göstermemiz gerekir ve biz bundan kaçınırsak hata yapmış oluruz. O yüzden hayatta her zaman olmasa bile risk almak güzeldir. Risk hayata heyecan katar.