Korkular bilgisizlikten nasıl beslenir?

Korkular bilgisizlikten nasıl beslenir?

Insan en cok bilmediğinden korkarmiş .Birsey ile ilgili bilgi sahibi olduğunda o şeyle mücadele edebilirsiniz.Ancak bilmezseniz ,mücadele şansinizda olmaz.

Bazı korkularımız bilgisizliğimizden faydalanır. Örneğin bir kamu kurumunda çalışmakta olan işçi müdürünün kendisinin işine son verebileceğini düşünür ve ona göre amirinden gereğinden fazla çekinir. Halbuki devlet personeli oluşundan o işçinin görevine o amirin son verebilme yetkisi bulunmamaktadır. Bu konudaki bilgi eksikliğinden kaynaklanarak o işçi amirinden gereksiz bir şekilde korkmaktadır.

Korkular psikolojiktir bilmediğin şeylerden her türlü korkarsın

Korkular insanın olumsuz durumundan ve psikolojik durumunda yararlanır. İnsan bilmediği,görmediği, tecrübe edinmediği herşeyden korkarmış.Herhangi bir çalışan bir iş yerinde bir hata yapar ve bilgisizlikten korkarak hareket eder işten kovulacağını düşünür ancak müdür için bu basit bir hatadır ve düzeltilebilir olması da müdür için sorun değildir. Her şey bilgisizlikten doğar aslında…

Ben bu durumu gerçekten çok fazla yaşıyorum. Birşey hakkında çok bilgi sahibi olmadığım zaman o şeylerden çok korkuyorum. Mesela hamam böceği
İnsanlara zarar vermez ama ben gördüğüm zaman çok korkuyorum çünkü ona guvenemiyorum. Ne yapacağını bilmedigim için kapali kutu olduğu için korkuyorum

Şu şekilde olur
Mesela bilgisiz bir insan bir pres makinesinden korkar elimi kaptırırım diye fakat pres hakkında bilgisi olan biri için bu bir problem değildir.
Bilgisizlik çoğu zaman korkunun temeli olur.

Korkular bilgisizlikten beslenir.Çünkü eğitimsiz kişilere bakarsanız her zaman korkaktırlar. Bilmediğiniz için korkarsınız.

yüce Allah’ın bir ayeti vardır. hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? diye . bilmeyen insan korkar. başına ne geleceğini bilmez. bilen insanda başına ne geleceğini hesaplar. başına gelse de korkmaz çünkü bildiği ve beklediği bir şeydir. her şey plana göre gidince hiç kimse panik yapmaz.

insan bilmediği görmediği şeyden korkar. Bilmediği veya deneyimlemediği şeyler insanın gözüne her zaman daha zor ve olanaksız gelirken bildiği ve öğrendiği şeyler insan için daha olabilesi ve yapılabilecek hale gelir her ne kadar zor olsada.

bana mesaj atar misin bisey sorcam?

Bilmediğimiz şeylerden korkarız. Ama korku sadece bilgisizlikten beslenmez. Ben hala birçok köpekten korkuyorum. Televizyonlarda işte bilmem kaç yaşında çocuğu yedi -tam yeme değil de saldırdı gibi- haberler çıktı. Hayvanı evde aç bırakıyorlar ve hayvan evdeki çocuğa saldırıyor. Yahu köpeklerin bir tanesi bile beni ıssırmadı. Kaç kere sevdim, biliyorum bir şey yapmadıklarını ama psikoloji işte. İnsan beyni bu. Aklına binbir şey gelebiliyor o an. Ya dişleri var kocaman, ıssırabilir yine de. Belli olmaz diyorsun.İşte burada devreye giriyor bilinçaltı. Bilgisizlik gidiyor, bildiğin, öğrendiğin, anladığın bir şey evet ama bu sonuçta hayvan diyorsun.

İnsan en çok bilmediği şeyden korkarmis bildihimiz seyler hakkında önlem alabilirsiniz ,ne gibi riskler olduğunu bilirsiniz ancak bilinmeyen den daima daha fazla korkulur. Örneğin metafizik bir bilinmeyendir , fizik ötesinde ne olduğu u göremeyiz , örneğin uzaylılar bilinmeyen ve biz karşı ne gibi tehlikeler yaratabilirler ,ne derece üstün olabilirler bunları bilemiyoruz ve endişeleniyoruz Örneğin karanlıktan hep korkmusuzdur ,çünkü bilinmeyenle doldurur,ışığı açınca görebiliriz ayağımız altında bizi düşürecek bir şey olup olmadığını görür ve o tehlikeyi engelleyebiliriz ,ancak karanlıkta başımıza gelecek bir tehlikeyi engellenmemiş çok zordur ,bu yüzden korkularımız bilinmeyenleri beslenir ve büyür.

İnsanlar bazı bilmediği şeylerden korkar evet bilgisizlikten cahillikten olur

Korkular ilk olarak fobilerimizden etkileşim olarak sonra bilmediğimiz konuları içine alarak beslenir bu durum beynin ters çalışmasından ve algıladın zamanla kaybolmasına kadar olan süreçtir akıl beden ne kadar sağlam ise o kadar güçlü oluruz

korku aslında bilgi ve bilgisizliğe bağlı olan bir histir
Korktuğun şeyin ne yapacağını ve ne yapabileceğini bildiğin için bilgili korku sınırlıdır. ama korktuğun şeyin ne yapacağını ve ne yapabileceğini bilmediğin için yani korktuğun şeyin ne olduğunu bilmediğin için yapacaklarına sınır koyamıyorsun o yüzde bilgisiz korku sınırlı olan bir korku hissi değildir yani kısacası korku eğer bilgisiz ise korkun bilgisizliğinden beslenerek daha çekilmez ve yenilmesi imkansız olabilecek seviye çıkar o yüzden korktuğun şey neyse onun hakkında bilgi alıp yenmek en mantıklısıdır.

bilmediğimiz bir konu hakkında oluşan ön yargı tamamiyle kuşkudan ve kaygıdan oluşan korkuyu açığa çıkarır. Bu durumlar da öncelikle sorunu ya da o konuyu çok iyi bilmek çok iyi bir çözüm olabilir.

Korkular bilgisizlikten olabildiği gibi, psikolojik de olabilir. Psikolojik korkuların bir çok sebebi vardır. Fobi haline dönülen psikolojik korkular için profesyonel yardım almak ve terapi görmek gerekebilir. Aksi taktirde panikatak gibi ciddi psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Korku insanın bilmediğinden doğar zaten.Yani insan bilmediğinden korkar.Örnek vermek gerekirse insanlar genellikle ölümün kötü birşey olduğunu düşünüpm korkarlar halbuki henüz karşılaşmadıkları için belki de yaşamaktan daha iyi olup olmadığının dolayısıyla korkunun yersiz olup olmadığını bilemezler,bir diğer örnek de karanlık korkusudur karanlığın içerisinde ne olduğu bir belirsizlik içerdiğinden kişinin etrafı hakkında bilgisi sınırlıdır ve bundan dolayı korkar kendini savunmasız hisseder çünkü.Bilgi ise o karanlıktaki bir ışık gibi yandığı zaman etraı berrak bir şekilde görmemize ve bilmemize neden olur dolayısıyla korku kalmaz.

Korkular tecrübesizlikten kaynaklanır.Kişinin hayata karşı bilgisiz olması onu hayattan uzak kılar.Bu da onu hayata karşı tecrübesiz yapar.Ve korkular insanı sarmaya başlar.İnsanın hayattaki korkuları hayata olan ilgisizliğinden sır.