Köroğlu kimdir?

Köroğlu’nun gerçek ismi nedir ? Hangi dönem sanatçısıdır ? veya ona Köroğlu denmesinin nedeni nedir?
Arkadaşlar şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. :rofl:

Köroğlu bildigim kadarıyla maraş taraflarında yaşamış olan bir bağlamacımızdır babasının kör olmasındandır.

Köroğlu bir halk ozanı şairidir. 16 ve 17’nci yüzyılda yaşadı. 1578-1590 arasındaki Osmanlı-İran savaşına katıldığı bilinmektir.

Padişahın mehteri olan,padişahın gazabından gözleri çıkarılan yaşlı bir adamın oğludur. Gerçek adı Rövşendir. Babası kör olduğundan Köroğlu lakabıyla tanınır

Köroğlu hikâyelerinde macera Köroğlu’nun “ya bir yiğit ya da bir güzel haberi” almasıyla başlar. Gelişen olaylar sonucunda Köroğlu veya beylerinden biri yakalanarak hapsedilir. Böyle zor durumda bulunan kahramanın imdadına Köroğlu, kır at veya beylerden biri yetişir. Mücadeleler sırasında bilhassa Köroğlu’nun şahsiyeti masal ve efsane unsurlarıyla oldukça zenginleşmiş, karmaşık bir hal almıştır. Cinler, periler, olağan üstü güçler ve özellikle mitolojik unsurların yer aldığı olaylar Köroğlu’nun ortaya çıktığı ilk kolla kırklara karışıp yok olduğu son kolda fazlaca görülmektedir.

Köroğlu bir halk ozanıdır . Bu halk ozanı 16 ve 17. yüzyılda yaşadı. Köroğlu lakabı babasının gözlerinin padişahın gazabı tarafından gözleri çıkartıldığından o yüzden bu lakapla anılmaya başlar ve bu şekilde kalır.

Köroğlu bir halk ozanı,kahramanıdır 3. Murat’ın sultan olduğu zaman Osmanlı ordusu ile beraber savaşlara katılmıştır

Köroğlu kahraman Halk ozanımızdır haksızlığın ve davanın sembolü olmuştur.16.yüzyılda yaşamış olduğu rivayet edilen dava insanıdır.Gerede de dünya gelmiş, hayatı destanlara konu olmuştur.Osmanlı askeridir uğradı haksızlıklar karşısında Bolu beyine isyan eder.Köroğlu filmlere ve Türk edebiyatında efsane olarak bilinir.

Bolu beyinin gaddarlıklarına karşı direnen kör seyisin asil oğludur. Bir halk ozanı ve halk kahramanıdır.

Köroğlu, Bolu’da yaşamış bir Türk halk ozanıdır.u isimle yazılmış Köroğlu Destanı da vardır.