Koronavirüs Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Virüs Nedir?

Kendilerini çoğaltabilen küçük yapılardır. Sadece genetik yapısını taşıyan DNA veya RNA olan molekülleri çevreleyen bir protein tabakasından oluşur. Etkileşim içine girerek çoğalırlar ve kendi kendilerini çoğaltamazlar. Virüsler , konak adı verilen, kendi seçtikleri hücrenin içerisine girdikleri zaman çoğalma yetenekleri bulunmaktadır. Virüsler, canlı organizmaları seçerler. Mesela yeni koronavirüs, solunum yolu mukozalarını sevdiği için damlacıklar aracılığıyla insandan insana bulaşırlar. Virüsün, solunum yolu mukozalarına girdiği andan itibaren tek başına etki edemeyeceği için çoğalması gereklidir ve bu çoğalma süresine kuluçka denir.
">

Koronavirüs Ne Demek?

Binlerce virüs türlerinden sadece birisine verilen isimdir. Yuvarlak ve altı köşeli olmasından dolayı kar tanesine ve taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen koronadan kelimesiyle adlandırılmışlardır. Koronavirüsle ilk defa tanışmıyoruz. Yıllardır bu virüse maruz kalıyoruz ve en basit , en sık görülen türü nezledir. Üst yolunum hastalığına sebep olan 20 ye yakın farklı virüs türünün bir grubu da koronavirüstür.
Koronavirüsler eski zamanlarda etkisi daha az göstererek , yeni koronavirüse göre daha hafif atlatılmasını sağlıyordu. Bazı zamanlarda hayvanlar ya da insanlar aracılığıyla bulaşma sağlıyordu. Diğer virüs türleri gibi zaman içerisinde mutasyona uğrayan koronavirüsler 2002 yılından itibaren üst solunum yolu hastalığını , daha fazla kalıcı hasar bırakan nezle , gribe çevirmiştir.

Yeni Koronavirus (Covid-19) Nedir?

Bilindiği üzere ilk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde, 2019 yılı Aralık ayında ilk vakaya rastlanmıştır. Balık pazarındaki yarasadan yayıldığı söylenmekte. Bu olayla birlikte artan ölümcül vakalar sonrasında , Dünya Sağlık Örgütü tarafından 30 Ocak 2020’de küresel bir sağlık acil durumu ilan edilmiştir.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

En belirgin bulaşıcı türü hasta olan veya hasta olmamasına rağmen taşıyıcı olan kişilerden öksürme ve hapşırmayla ortaya saçılan damlacıklarla bulaşır. Taşıyıcı ya da hasta olan kişilerin dokunduğu yüzeylerden , sağlıklı bireylerin aynı yerlere temas etmesi durumunda ellerini göz, ağız, burun bölgelerine dokunarak virüsün bulaşmasına neden olur. Virüs solunum sistemine yerleşmektedir. Yapılan araştırmalar semptom göstermeden virüsü taşıyan, kuluçka dönemindeki kişilerin de bulaşıcı olduğunu göstermiştir.
Koronavirüslerin , cansız nesnelerde yaşama süreleri kısıtlıdır. 2 saat kadar yaşadıkları bilinmektedir.

">

(Covid-19) Korunma Yolları Nelerdir?

Değişim geçirerek ortaya çıkmış olan koronavirüsün , henüz yok edici aşısı bulunmamıştır. Bu sebepten en etkili korunma yöntemleri ;

:stop_sign: Koronavirüse yakalanmamak.
:stop_sign: Maske kullanmak ve sık sık değiştirmek.
:stop_sign: 20 saniye süreyle elleri sabunlu suyla yıkamak.
:stop_sign: Elleri alkol bazlı dezenfektan ile temizlemek.
:stop_sign: Sıcak havlu ile el ve yüzü temizlemek.
:stop_sign: Kıyafetleri yüksek derecede yıkamak.
:stop_sign: Kirli ellerle ağız ve buruna dokunulmamalı.
:stop_sign: Hasta hayvanlardan temastan kaçmak.
:stop_sign: Hastalarla aynı tabak ve bardağı kullanmamak.
:stop_sign: Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak.
:stop_sign: Çiğ ya da pişmemiş hayvan ürünleri tüketmemek.
:stop_sign: Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık temas edilen yüzeyler temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.

">