Koronavirüs temizlik hastalığı misofobiyi tetikledi

Korona virüsten korunmak adına hem kişisel temizliğe hem de evde ki temizliğe önem verir olduk. Ama maalesef bu durum bazı insanlarda misofobik yani bu hastalık mikroplardan, kirlenmekten, veya kirli yerlerden aşırı derecede korkma hastalığını ortaya çıkartmakta.

Koronavirüsü mücadele uygulamaların da kişisel hijyen önlemleri bazı kişilerde misofobik hastalığının tetiklenmelerine neden olduğu açıklandı .
Bence de tetikliyor herkes daha fazla bir titiz olmaya başladı .

o kadar fazla kafaya takılmaması lazım yoksa insan deli olur.Bizde ilk zamanlar ne alırsak sirkeli suda bekletiyorduk.Ancak şimdi su ile yıkayıp bırakıyoruz sadece.Temizliğinde fazlası zarar.

Artık ne yapıcağımızı şaşırdık bu virüs hayatımızı neredeyse tamamen değiştirdi. Psikolojik yönde bozukluklar artmaya başladı. Bu virüs bitmeden toplumda iyileşme olacağını düşünmüyorum.

Bu kadar kafaya takip temizlik hastası olmakta iyi değil tabiki de ama tedbiri de elden bırakmamak gerekir.

Evet maalesef bu hastalığı tetikliyormuş. İnsanların bu konularda bilinçli ve kontrollü olmaları , kontrollü temizlik yapmaları gerekli.

insanlar sürekli hijyen, kolonya, el temizleyici kullanmak zorunda kaldıklarından psikolojileri değişti

Şaşırmıyorum insanlar sürekli temizlik ve hijyen diye korkar hale geldiler ister istemez titizleniyorlar.

Temizlik hastalığı olanlar iyice kafa yedi desene artık her şeye dikkat ederler…

Ortaya çıkarmasıda gayet normal.Maske takmadan kapının önüne çıkamıyorum,dışarıdan paketli aldığım her ürünü yıkıyorum,evde otururken bile sık sık kolonya sıkıyorum,telefonuda aynı şekilde kolonyayla temizliyorum,ellerimi yıkamaktan bir hal oldum.Temizlik hastası biri değilimde,bunları yapmadan duramıyorum…Dışarı hiç çıkmadığım halde böyleysem,her gün dışarı çıkmak zorunda olsam demek ki kesin misofobik olurdum.

Açıkçası tetiklemesi doğal geliyor.İlk zamanlar virüs bulaşmıştır diye yıkıyorduk. Zamanla alıştık. Sorun bundan nasıl kurtulacağımız artık.

Valla insnalar artık gözle görülmeyen mikroorganizmalara karşı artık daha bilinçli hale geldi.

Normal bir şey.

Sürekli elini yıkıyorsun , dezenfektan kullanıyorsun , kolonya kullanıyorsun.

Bende karantinadan sonra okb başladı.

Evet temiz olmamız lazım bu dönemde zaten ama takıntı yapmak kötü bir şey. Dikkat etmemiz yeterli.

Normal insanlar bile artık aşırı titizlenmek zorundalar . Temizlik takıntısı olanlar daha beter oldular tabi normal olarak .

Tetikler tabii hiç böyle takıntısı olmayan insanlar bile eve aldığı her şeyi karbonatla sirkeyle vs. yıkayıp öyle yerine koymaya başladı. Eski halimize dönebilecek miyiz acaba?

Şu dönemde bunun olması o kadar normal ki umarım akıl sağlıklarını olumsuz etkilemez.

Doğrudur. Böyle bir zamanda yok elleri yıka, yok marketten geldikten sonra paketleri yıka, kapı kollarını dezenfektanla sil, evi dip köşe sil derken bu tip rahatsızlıklara sebebiyet verir.

Yakın gelecekte psikologlar baya para kazanacak gibi görünüyor. Ha bir de diyetisyenler.

Gerçekten çok doğru yakınlarımda kim vasa hep temizlik temizlik diyip duruyorlar. Ben kafayı yiyeceğim.

">