Koruyucu aile nedir? Şartları nelerdir?

Koruyucu aile nedir? Koruyucu aile olmanın şartları nelerdir?

Koruyucu aile, çocuk esirgeme yurtlarında yetişen çocukların daha iyi bir şekilde eğitim ve sevgi alabilmesi için belirli şartlara sahip ailelerin sahiplenmesidir.

Koruyucu aile hemen istediğini alıp gidemiyor öncelikle yurt müdürü tarafından bazı şartları içeren bir belge imzalatılıyor ve o gün çocukları sıraya sokarak koruyucu aile almak istediği yani evlat edinmek istediği çocuğu seçiyor.

Koruyucu aile olabilmenin şartları:

• TC vatandaşı olmak
  • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyor olmak
  • 25-65 Yaşları arasında olmak
  • En az ilkokul mezunu olmaz
  • Düzenli gelire sahip olmak
  • Çocuğun öz anne-babası ya da vasisi olmamak şartıyla
  • Ayrıca evlat edinebilmek için evli olma şartı yoktur. Bekar iseniz bile bu koşulları sağladığınız durumda koruyucu aile olabilirsiniz. Evli olan çiftler aynı anda başvurularını bean etmeliler.

Örneğin birinin çocuğu olmuyor çok üzülüyor derken aklına bir fikir gelir benim çoçuğum yok ama ben çocuk sahibi olurum der ve alır eşini çoçuk esirgemeye gider ben Koruyucu aile olmak istiyorum der ve başvuruda tc vatandaşımı der onlarda evet der, sürekli Türkiyede ‘mi kalıyorsunuz der o da evet tabiki de der. Oda kaç yaşındasın der onlarda 30-35 der. Mezunluk ne der okul onlarda üniversite ikimiz der. Düzenli gelirle sahip misin der oda evet sahibim der.

Koruyucu Aile: Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirme sorumluluğunu kısa ve uzun süreli olarak ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde alan kişilerdir. Çocuklar belirli bir süre ailenin yanında kalarak ev sıcaklığını yaşıyor bu da onların daha sağlıklı bireyler gelmelerini sağlamaktadır. image">image
    Kimler Koruyucu Aile Olabilir
    Çocuğa şefkatli ve hoşgörülü bir ortam sağlaya bilen bekar ya da evli çocuklu veya çocuksuz herkes koruyucu aile olmak için başvuru yapabilirler. Bunun dışında koruyucu aile olmak için gereken şartlar şu şekildedir; Türkiye cumhuriyeti vatandaşı, olmak, sürekli Türkiye’de ikametgah ediyor olmak, 25-65 yaşları arasında olmak, en az ilk okul mezunu olmak ve düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir.
    Koruyucu Aile İle Evlatlık Edinme Arasındaki Farklar
    Koruyucu aileliğin evlat edinmeden daha farklı bir yöntemi vardır. Evlat edinme sisteminde çocuk tüm ömrü evlat edinen aile ile geçirmek üzere veriliyor ve siz çocuğu nüfusunuza alarak yasalar önünde anne ve baba oluyorsunuz. Koruyucu ailelikte ise çocuk nüfusa verilmeden devlet denetimi altında Sizinle bir süre yaşamaktadır. Bu açıdan bakıldığında siz çocuğun bakımını devlet ile paylaşmış oluyorsunuz. Koruyu aileye verile çocukları anne ya da babalarının ya da ikisinden biri mutlaka hayatta oluyor. Çocuklarını devlet korumasına veren aileler durumları çocuğu alabilecek düzeye geldiğinde çocuklarını koruyucu aileden geri alabiliyorlar.

Koruyucu aileler, kendi eyaletlerinde dikkatli bir şekilde veterinerlik ve özel eğitim almış ailelerdir, böylece gerçek veya ihmal veya istismar için ebeveynlerinden çıkarılmış, terk edilmiş veya öksüz kalmış çocuklar için geçici vasi olabilirler, veya nadir durumlarda aileleri tarafından gönüllü olarak feshedilen kişiler.

Çocuklar koruyucu ailelerinin evlerinde yaşıyorlar. Devlet, koruyucu ailelere aylık küçük bir ödeme yapar ve çocuklar genellikle ücretsiz veya indirimli tıbbi bakımdan yararlanabilirler. Bununla birlikte, birçok aile çocuklara ödeneklerden çok daha fazla harcıyor, çünkü çocuklar genellikle sadece sırtlarında kıyafetler ve varsa birkaç eşya ile geliyorlar.

Ailelerin, çocukları devletin zorunlu kıldığı gibi tıbbi, diş veya ruh sağlığı hizmetlerine götürmeleri beklenmektedir. Uygun olduğu ve devlet tarafından yetkilendirildiği durumlarda, aileler de çocukları biyolojik ebeveynleri ile düzenli ziyaretlere götürmelidir - özellikle amaç, bağımlılık gibi sorunların üstesinden gelmek isteyen biyolojik ebeveynlerle tekrar bir araya gelmekse. Tıpkı kendi çocuklarında olduğu gibi, ebeveynler çocukları okula ve etkinliklere götürmelidir. Bir sosyal hizmet uzmanı tarafından düzenli ziyaretlerin, çocuğun uygun bakım alıp almadığını belirlemek için yapılması gerekir. Ne yazık ki, yetersiz finanse edilen devlet koruyucu bakım programları genellikle yeterli sosyal hizmet uzmanından yoksundur ve sorunları tespit etmek için yeterince sık ziyaret yapılamayabilir.

Teorik olarak, koruyucu bakımın amacı çocuğun ebeveyniyle yeniden birleşmesidir. Bazen, bir çocuk sadece birkaç gün boyunca koruyucu bir ailenin yanındayken, istismar veya ihmal iddiası araştırılır ve asılsız olduğu belirlenir. Devlet, çocuğun ebeveynine alkol veya uyuşturucu bağımlılığı veya tedavi edilmemiş zihinsel sağlık sorunları gibi koruyucu bakım konulmasına yol açan koşulların üstesinden gelmesine yardımcı olurken, bazen çocuk daha uzun süre koruyucu bakımdadır. Bu durumda, çocuk her zaman bir koruyucu ailenin yanında kalabilir veya bir dizi koruyucu evine taşınabilir. Örnek olarak, koruyucu bir ailenin devlet dışına taşınması gerekiyorsa, çocuk onlarla birlikte gidemez.

Bir çocuk ebeveynleri ile tekrar bir araya gelecekse, koruyucu aile sürece dahil olabilir veya olmayabilir. Ve ebeveynler, çocuğun koruyucu aile ile iletişim halinde olmasına izin verebilir veya vermeyebilir.

Ne yazık ki, bazı çocuklar asla doğum ailelerine geri döndürülemez. Bir çocuğun ebeveynleri, çocuklarının uzun süreli fiziksel ve cinsel istismarı gibi ciddi suçlardan hüküm giyerse, ebeveyn haklarını mahkeme tarafından feshedecektir. Sonra çocuk evlatlık edinilebilecek. Aynı durum, birkaç denemeden ve devletten çok fazla yardım alındıktan sonra, ebeveyn bağımlılığını yenemezse, bir işi sürdüremezse vb.

İyi bir akrabası olan bir çocuğun yerleştirilmesi ilk tercihtir. Çocuğun koruyucu ailesine yerleştirme de düşünülür. Devlet aynı zamanda evlat edinmeden evlat edinmek isteyen insanlardan çok sayıda başvuran almaktadır. Çocuk genç ve nispeten sağlıklıysa, hızlı bir şekilde evlat edinilmesi muhtemeldir.

Ne yazık ki, birçok çocuk hızlı bir şekilde veya hiç kabul edilmez. Bu, özellikle çocuk on yaşından büyükse doğrudur; önemli fiziksel, bilişsel veya duygusal zorlukları vardır; veya birlikte yerleştirilmesi gereken üç veya daha fazla çocuktan oluşan bir kardeş grubundadır.

Bir çocuk 18 yaşına erişirse ve evlat edinilmemişse, koruyucu ailesi, artık bir burs alamayacak olsa da, daha uzun süre kalmasına izin verebilir. Aksi takdirde, çocuk bir iş bulmak için devletten yardım alarak, uygun fiyatlı konut ve diğer ihtiyaçlarla kendi başına dışarı çıkmalıdır. İyi haber şu ki, bazı eski koruyucu çocuklar iyi iş çıkarıyor. Bazıları, akademik yetenek göstermişlerse, devlet mali yardımı ile dört veya iki yıllık kolejlere giderler. Diğerleri esnaf için eğitim programlarına girerler ve oto tamircisi, güzellik uzmanları vb. Olurlar.

Benimsenmemiş ve özel olarak eğitilmiş terapötik koruyucu ailelerinde kalamayan önemli özel ihtiyaçları olan çocuklar, durumları olan insanlar için bir grup evine veya kuruma gitmek zorunda kalabilirler.

Ne yazık ki koruyucu bakım dışında yaşlanan çok fazla çocuk iyi ücret yok. İşsiz veya eksik istihdam edilebilirler, evsiz olabilirler, bağımlılığa veya alkol bağımlılığına avlanabilir, cezai davranışlarda bulunabilirler, aynı zamanda koruyucu bakımda boğulmuş veya kendi yaşamlarını sürdürebilen veya aşırı doz, şiddet, veya AIDS gibi hastalıklar.

Çocuğu olan yada olmayan insanlar koruyucu aile olabilir. Aileler çocuk esirgeme kurumlarına giderek koruyucu aile olmak isteyebilirler. Bakmak istediği çocuğu alırlar ve sorumluluklarını üstlenirler. İyi bir durumdur. Ailesi olmayan çocuklara aile yaşamını öğretmek için faaliyete başalamıştır. Bakıcak ailenin durumu iyise ilk olarak devlet araştırır bakabilecek mi manevi olarakta bakabilecek durumda mı aldığında iyi davrancak mı gerekli kontröller yapılır.

Koruyucu aile, herhangi bir çocuğun yada bebeğin bir takım sebeplere dayanarak yani çocuğun bakımı, ihtiyaçlarının öz ailesi tarafından karşılanmayacağı ve bunu karşılayacak maddi güce sahip değilse bu çocuğun bakımı ve ihtiyaçlarını, bir başka koruyucu aile tarafından eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli de olabilir gönüllü olarak yapabilecek, devletin koymuş olduğu özel şartları yerine getiren başka bir aile tarafından bakılması olayına denir.
    Koruyucu aile olabilmenin şartları şunlardır: Koruyucu aile olabilecek kişilerde aranan özellikler arasında hoşgörülü, sabırlı, sevgi dolu, güven duyulan, şefkatle büyütebikecek, maddi anlamda ihtiyaçlarını karşılayabilecek güce sahip olan herkes koruyucu aile olabilmektedir. Bunların yanında devletin koymuş olduğu şartlar vardır. Korkuyu aile, Türk vatandaşı olmak zorundadır. Daimi olarak Türkiye sınırları içerisinde yaşaması gerekiyor. 25 ve 65 yaş aralığında olması şarttır. Çocuğa ihtiyaçlarını ve masraflarını karşılayacak kadar kazancı olması şarttır. Eğitim seviyesi en az ilkokul mezunu olması gerekir. Bunların dışında evli, bekar, çocuklu yada çocuksuz herkesin koruyucu aile olma şansı vardır. Unutmamak gerekir ki, koruyucu aile olmak sorumluluk isteyen bir olaydır. İyi düşünmek gerekir. Bir çocuğun hayatını kurtaralım derken hayatını alt üst etmeye gerek yoktur.

">

Bakıma muhtac bir yada en fazla üç cocuğun uzun yada belli bir süreliğini maddi ve manevi olarak yanında olmak için cocuklarin aile sevgisinin karsılanması icin sosyal hizmetler Müdürlüğü tarafindan işlemlerin yapılması işlemidir.