Koşu sporu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Koşu sporu yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Tempomuz nasıl olmalı?

İlk öncelikle koşuya uygun kıyafet ve spor ayakkabı tercih edilmelidir. Adımlarımızı belirli bir ritim tutarak atmalıyız. Sıvı kaybı yaşayacağımız için yanımıza bir şişe su almqyı ihmal etmemeliyiz.

Bir anda hızlanılmamalı, dik duruş, giyilen ayakkabının spor ve rahat bir ayakkabı olmasıdır. Bol bol su içilmelidir.

Koşuya başlamadan önce koşu için gerekli olan kiyafetlerimizden giymeliyiz bu eşofman ve tayt olabilir . Koşuya başlamadan önce sıvı ihtiyacımızı gidermeliyiz ve spordan sonraki sıvı ihtiyacımızı koşuya başlamadan önce hazırlamalıyız . Koşuya başlamadan önce koşu için ısınma hareketleri yapmalıyız . Koşu sırasında kendinize motivasyon sağlayın . Spor yaparken riskli hareketler yapmayın …

koşu yaparken rahat kıyafet giyilmeli çünkü dar olduğu zaman hareket etmemiz zor olur tempoyuda orta hızda kendimizi belirleyerek düzgün ve sağlıklı soluk alıp vererek koşudan sonra soğuk su değilde ılık su olması daha iyi olur.

Öncelikle aç karnımıza ve koşuya başlamadan önce 10-15 dakika kadar ısınma ve esneme hareketleri yapmalıyız. Koşu ayakkabısı tercih etmeliyiz ve koştuğumuz sürece su tüketimine dikkat etmeliyiz. Hava şartlarına dikkat etmeliyiz ve bu şartlara göre kendimize bir mesafe belirlemeliyiz. Kendimiz zorlayacak yol koşulları veya mesafelerden kaçınmalıyız. Koştuğumuz alanları bol oksijenli ve açık alan bölgeleri olarak tercih etmeliyiz.

Kesinlikle aç ve susuz koşu yapılmamalı. Eğer maddi durum el veriyor ise koşuya özel ayakkabı ve kıyafetler alınmalı ve tempolu bir koşu yapılmalı. Vücut pozisyonu çok önemlidir ayrıca ilk günlerde vücut çok zorlanmamalı.

koşuda kesinlikle yanımıza su almalıyız ve tempomuzu düzende tutmalıyız. Kalp ritmimizi kontrol ederek spora devam etmeliyiz.

Üzerimize rahat koşu kıyafetleri ve ayakkabısı gitmeniz gerekir ki rahat koşup performans alabilelim. Yanımızda su bulundurmalıyız. Tüm sporlarda önceden yapılması gereken ısınma hareketlerini de yapmamız lazım ki sonrasın da bir problemle karşılaşmayalım. Düzenli bir tempo da devam ederek kalp atışımızı kontrol altında tutup devam edebiliriz.

Koşu sporu yapar iken Esnek kıyafetler kullanılmalı ve spor ve kaliteli bir ayakkabı kullanılmalıdır.

Ayağınızı bırakmamaya özen göstermeliyiz esnek ve rahat kumaştan yapılmış kıyafetleri tercih edebiliriz.

Vücudunu yorgunluğa teslim etmemelisin. Esnek ve rahat spor kıyafetleri tercih etmelisin. Spor ayakkabısı kesinlikle olması gerekir. Sakatlık olmaması için koşu öncesi açma germe dediğimiz ısınma hareketleri yapmalısın. Koşu sırasında su tüketimini dikkatli ve az yapmalısın ki fazla su şişirebilir. Tok olmalısınız. Koşu yolu şarttır.

Koşu sporunda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ısınma hareketlerini doğru ve saatine uygun olarak yapmaktır.

Çok yüksek tempoda koşmamalı, aynı tempoda koşulmalı. Düzenli olarak yapılmalı, uygun kıyafetler giyilmelidir.

İlk etapta aç karna koşmak daha yararlı olacaktır. Ekipmanımız hazır olmalıdır. Bir koşu ayakkabısı olmazsa olmazdır. Terli haldeyken su tüketilmemelidir aksi halde hastalıklara ortam hazırlamış olursunuz.

Koşu sporu yaparken öncelikle kendiniz temponuzu belirlemezseniz rahat spor. Eşyalardaki giyebilirsiniz bayanlar inçin tayt giyilmelidir cinsel organınıza ise pamuk takmak enerjinizi artırmaya yardımcı olacaktıe

Isınma hareketleri yapmadan koşmamalıyız. Başta gerekli esneme ve germe hareketlerini muhakkak yapmalıyız ve kaslarımızı ya da diz bağlarımıza zarar gelecek şekilde zorlamalara girmemeliyiz.