Kötü olaylarda insan neden kaderini suçlar?

Başımıza kötü olaylar geldiği zaman neden “neden ben” cümlesini kurarız ve bizden daha kötü durumlar yaşayan insanlar yok mudur?

Elbette vardır ve bizden daha kötü durumda olan insanlar şükür sebebimizdir. Misal benim başıma bu zamana kadar çok kötü olaylar geldi ama en kötüsü de kansere yakalandım. Hiçbir zaman “neden ben?” demedim. Böyle demek isyana girer. Aksine benim başıma geldiği için şükrettim çünkü çocuğumun, annemin, babamın , kardeşimin de başına gelebilirdi ve ben buna dayanamazdım. Başınıza ne gelirse gelsin, o sizin sınavınızdır. Şöyle bir de söz var: sanma ki bir tek dert sende var, sendeki derdi nimet sayanlar da var…

İnsanların başlarına “neden ben” cümlesini kullandıracak bir olay gelmiş ise o cümle tamamen üzüntüden kurulmuştur. Bu durumdan daha kötü durumlarda olanlarda elbette ki vardır, ama o olay gerçekleşirken insan bunu düşünemez. Bence yinede ne olursa olsun bu cümleyi kurmak çok doğru değildir.

Şükretmesini bilmediğimiz için oluyor bu. Bazen bende diyorum neden ben felan diye ama etrafima bakınca halime bin kere şükrediyorum. Gerçekten çok zor durumda olan insanlar var. Biz en ufak zorlukta hemen neden ben diyoruz. Sağlığınız yerindeyse, aileniz yanindaysa en büyük zenginlerdensiniz. Gerisi bir şekilde olup gider.

Öyle bir durumda kimse başkasını düşünemez. Biraz zaman geçtikten sonra şükreder ve anlar yaptığı şeyin diğerlerine göre daha hafif bir durum olduğunu. Ama olay anında bunu görecek zamanı olmaz kimsenin.

Ben daha çok benden hoşlandığını söyleyen ya da tanışmak isteyen kızlar için kullanırım bu soru sözünü. Ne haddimize başımıza gelecek kötülüklerden sebep Allah’a sitem etmek.

Bunu herkes gibi bende diyorum. Neden ben allahım. Ne kötülüğüm vardı da geldi diyorum başıma.

Neden ben kelimesi en kötü kelimelerdendir. Allahdan hesap sormaya hakkımız yok.

Evet başımıza bir olay gelir ve hemen neden ben diye sorgularız . Elbetteki bende dahil olmak üzere bunu bütün insanlar yapmıştır . İnsanoğlu bazı kötü olayların sadece kendi başına geldiğini sanır ama ortada şöyle bir şey var ki kendisinden daha kötü durumda olanlar peki onların günahı neydi ? Yani bir olay karşınıza geliyorsa sabretmek lazım her insanın başına kötü olay gelebilir . Bu dünya insanların imtihan yeridir bunu unutmamak lazım .

Neden ben cümlesini kurmak oldukça yanlıştır çünkü her insan bir şeylerle imtihan oluyor ve her zaman daha kötüsünü yaşamadığımız için şükür etmemiz gerekiyor.

Neden ben düşüncesi yanlış,çünkü ALLAH dilediğine dilediğini verir,iyi yada kötü.Şükretmek ve sabretmek gerekir.Başıma gelenlerin hiçbirinde neden ben diye isyan etmedim çok şükür…

2 Beğeni

Asla böyle cümleler kurmamalıyız insan her haline şükretmelidir ki daha kötü şeyler yaşamasın ve şükreden insanlar genellikle iyi olaylarla karşılaşırlar kötü enerjiyi de çekmezler.

1 Beğeni

Bence yanlış bir isyandır. Çünkü hayatımıza mutluluk sevinç olduğu zaman neden ben demiyorsak neden üzülüp kötü bir olay yaşandığında ben demek isyan etmekten başla bir şey değildir.

1 Beğeni