KPSS olmasaydı memur alımları nasıl olurdu?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) olmasaydı, memur alımları nasıl olurdu? Hangi kriterlere göre yerleştirmeler yapılırdı?

kpss sınavı olmasaydı her bölümün kendi ayrı yetenek sınavları olması daha mantıklı olurdu en azından alınan kişilerin yeteneklerinden emin olurduk beceriye göre alım yapılırdı.

Yine puana ya da sınava tabi tutulurdu adı kpss değil de başka birşey olurdu , değişen birşey de olmazdı .

Bu konuda size aynen katılıyorum. Yeteneği olanı almalılar. Şu an bile böyle yapılması lazım.

Herkesin hangi alanda yeteneği varsa ordan seçilmeli yine buna göre sınav yaparlardı sınavsız kimseye ekmek verilmiyor bu devirde.

Tabii hepiniz haklısınız ömür boyu bir rekabet içindeydiniz komşu çocuğu ile, kuzenleriniz ile bu yüzden rekabetsiz bir dünya hayal dahi edemiyorsunuz. Bir insan sevdiği için bir yolda olabilir. Mesela bir Türk dili ve Edebiyatı öğretmeni çok sevdiği için bu işi yapmak istiyor olabilir ancak kpss de coğrafya, matematik gibi onun ilgi alanına girmeyen derslerden de sorumlu tutuluyor. KPSS olmasaydı değil KPSS olmamalıydı zaten herkes sevdiği alanlardan çıkıp bir akıl ve ruh sağlığı testinden ardından genel bir yetenek testinden geçtikten sonra 3. kişilerin insafına bırakılmadan devlet tarafından istihdam edilmeliydi. Ama bireylerin dahi rekabet arzuladığı bu dönemde sadece güzel bir hayal :slight_smile:

Normalde olması gereken , yeteneğe , yaşa , ilgili alanla alakalı belgelere bakılarak alım yapılırdı. Bizde olacak olan ise dayın varsa memursun , amcan varsa masan hazır , birinin yiğeniysen hayatın kurtuldu tarzında olurdu.

Mülakatla olurdu, mülakat yaparlardı o şekilde seçerlerdi, yani kpss olmaz başka bir şey olur mülakat olmaz başka bir şey olur.


KPSS olmasaydı her bölümün kendine ait yetenek sınavıyla alırdı ya da mülakatla falan alırlardı.

o zaman açık torpil işlerdi. Dayını direk sorup alırlardı. Benim düşüncem.

Kpss olmaması demek yetenek ya da mülakat olması demek. Daha çok torpıil ve adam kayırma demektir. Kpss ile en azından hakkı olan girer kamuya.

KPSS hakkıyla devlet kurumlarına memur alımı için girmek gereken bir sınav ama daha kpss yapılmadan devlette rütbeli olanlar kendi arkadaş veya akrabalarının yerini hazırlarlar yani hiç adil olmayan bir sistemin bir parçasıdır.

memur olmak istediğiniz kurumun müdürüne başvurmak zorunda kalırdınız. Elinizde imzalı bir kartvizitle başvurup (referans) ise alınmak için çabalardınız

Eskiden pazardan geçerken memur oldum diye bir söz vardı sanırım öyle olurdu onun haricinde bir seçme sistemi olmalı zaten.

Herkes alanı olan yerlere cv ile başvururdu. Şartları karşılıyorsa işe alınırdı. Ki olması gereken de bu bence. Adam kpss den yüksek alıyor ama mesleği hakkında çok az şey biliyor. Kpss önemli çünkü. Mesleği sonra da hallederim mantığı var.

Mutlaka başka bir sınav sistemi olurdu. Yıllarca liseye giriş değişçek dediler. Sadece ismi değişti. Bu da aynı şekilde olurdu

Millet vekili yardımıyla günümüzde yaşandığı ve yaşanacağı gibi.