Kreş nedir? Özellikleri nelerdir? Kreş eğitimi almanın faydaları nelerdir?

Kreş nedir? Özellikleri nelerdir? Kreş eğitimi almanın faydaları nelerdir?

Kres Nedir?

0-3 yas cocuklarin gittigi,öğretmenler tarafından bakildigi kurumdur.

Kreş 0-36 aylik bebeklerin gunduzleri alinip bakimlarinin ustlendigi yerdir. Anaokulla çok karistiriliyor. Kresler bebeklerin bakimlarini ustlenirler anaokul ise 36 ayliktan sonra okula baslamadan once alinir ve egiteme hazirlik sureci verilir.

0-36 aylık çocukların, bebeklerin gündüzleri kabul edilip bakımlarının ve eğitimlerinin verildiği yerlere kreş denir. Kreş, gündüz bakım evi olarak da adlandırılır. Kreşlerin önemine geçmeden önce ülkemize ve dünyada kreşlerin toplumlara ne şekilde entgre olduğuna bakılacak olursa, kreşlerin tarihçesine gitmemiz gerekecektir.
KREŞİN TARİHÇESİ?
Kreşin dünyada gelişimi,öncelikle küçük yaştaki çocukların öğreniminin önemi millattan önceki yüzyıllara dayanmaktadır. Ancak bu asırlar da daha çok asil ve zengin ailelerin çocukları kreş benzeri eğitim kurumlarına gidebilmekte idi. Zamanla; modernleşen, gelişen ve büyüyüen dünyada, kadınların da iş hayatına katılımı ile birlikte, çocukların eğitimi, bakımı ön plana çıkmaya başladı ve kreşe olan ihityaçlar ortaya çıkmaya başladı. İlk modern olarak kreşler 17. yüz yılın başlarında açılmaya, kurulmaya başlandı. Buna bağlı olarak çeşitli bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda; çocuk psikolojisi başta olmak üzere bir çok felsefi yayınlar topluma kazandırılarak, bebek ve çocuğun eğitiminde izlenecek yolların belirlenmesinde önemli rol oynadılar. İlk modern anlamda kabul edilen kreş, 1800’lü yılalrın başında Almanya’ da açılmıştır. Avrupa’da sanayinin gelişmesi, insan gücüne olan ihitiyacın artması, evde ev işleri ile uğraşan ve çocuk bakan kadınların iş dünyasında yerini almalarıyla birlikte kreş kavramından söz etmek mümkün hale gelmiştir. Ancak Avrupada ve dünyada kreşlerin yaygınlaşması, 2. Dünya savaşının bitmesi ile birlikte, 1960 yıllarının başında başlamıştır. Ülkemizde ve dünyada önemini arttırarak günümüze kadar ulaşan kreşler çocukların zihinsel ve bendensel olarak gelişiminde önemli rol oynamaktadır.
KREŞ EĞİTİMİNİN ÖNEMİ NEDİR?
Çocuğun bakımı ne kadar öenmli ise, zihinsel gelişimi de o kadar öneme sahiptir. Çocukların da kendine has karakterleri saygınlıkları, alışkanlıkları, kendilerini ifade edebilme yöntemleri, belirgin özellikleri bulunmaktadır. Kreş te bakımlarının yapıldığı ve eğitimlerini gören çocukların kreşe gitmeyen çocuklara göre; kendini ifade edebilmeleri, özgüvenleri, öz saygıları, büyüdüklerinde topluma karıştıklarında sergileyecekleri davranışları pozitif anlamda oldukça önemli farklılıklar göstermektedir. Oyun alışkanlıkları, disiplin aşılanması, bakımlarının profesyonelce yapılması, onları hem zihinsel hemde bedensel anlamda ekilemektedir. İyi eğitim gören çocuklar, bebekken ve çocukken yeterli seviyede beslenebilmiş çocuklar, zekalarının gelişmesinde de ayrıcalıklı hale gelmektedirler.

KREŞ NEDİR?
,KREŞİN ÖNEMİ NEDİR?
0-36 aylık çocukların, bebeklerin gündüzleri kabul edilip bakımlarının ve eğitimlerinin verildiği yerlere kreş denir. Kreş, gündüz bakım evi olarak da adlandırılır.
KREŞ EĞİTİMİNİN ÖNEMİ NEDİR?
Çocuğun bakımı ne kadar öenmli ise, zihinsel gelişimi de o kadar öneme sahiptir. Çocukların da kendine has karakterleri saygınlıkları, alışkanlıkları, kendilerini ifade edebilme yöntemleri, belirgin özellikleri bulunmaktadır. Kreş te bakımlarının yapıldığı ve eğitimlerini gören çocukların kreşe gitmeyen çocuklara göre; kendini ifade edebilmeleri, özgüvenleri, öz saygıları, büyüdüklerinde topluma karıştıklarında sergileyecekleri davranışları pozitif anlamda oldukça önemli farklılıklar göstermektedir. Oyun alışkanlıkları, disiplin aşılanması, bakımlarının profesyonelce yapılması, onları hem zihinsel hemde bedensel anlamda ekilemektedir. İyi eğitim gören çocuklar, bebekken ve çocukken yeterli seviyede beslenebilmiş çocuklar, zekalarının gelişmesinde de ayrıcalıklı hale gelmektedirler.

Çalışan annelerin kurtarıcılarıdır. Akrabaya ağız eğmeyi engelleyen muhteşem ötesi kurumlardır.

Küçük yaştaki çocukların arkadaşlığı , paylaşmayı öğrendikeri yerdir. Okul öncesi okula karşı olan korkuların yenilmesinde önemli rol oynar. Çocukların zeka gelişiminde etkilidir. Okula daha çabuk adapte olmalarını sağlar.

Kreş okul öncesi yaşlardaki çocukların eğitim gördüğü kurumlardır.
Çocuklar burada sosyalleşir, etkinliklere katılır ve basit bilgiler öğrenirler. Kreşe giden çocuklar okula hazırlıklı olurlar. Çocuklar kreşlerde eğlenceli vakit geçirirler bu yüzden genelde kreşe gitmemezlik yapmazlar.

Kreş 0-36 aylık çocukların veya bebeklerin gündüzleri alınıp bakıldığı yerdir. Genellikle aile bireylerinin çalışması sonucu sabah bebeklere bakacak birileri olmuyor. Bu nedenle buraya bırakılıyorlar.

KREŞ NEDİR?

 • Kreş 0-36 aylık çocukların gittiği,okul öncesinde çocukların kendilerini hem okula alıştırmalarını hem onlara gerek el becerisi gerek sosyallik ve gerekse de bir topluluğun içinde olmayı aşılayan ve alıştıran bir kurumdur.
 • ">

  KREŞİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  (Bu özellikler kreşten kreşe göre değişiklik gösterebilir.Çocuğunuzun gideceği kreşin sizlere ve çocuğunuza sunduğu imkanları önceden araştırmalı,mümkünse önceden kreşe gidip incelemelisiniz)

 • Çocukların eğlenceli vakit geçirmek istediği bir parkı bulunur.
 • İçerisinde oyun odası ve çeşitli oyuncaklar bulunur.
 • Çizgi film/film izlemek için bir projeksiyon veya akıllı tahta gibi materyaller bulunur.
 • Çocukların öğle uykusu için ayrılmış bir oda.
 • Tuvaletler
 • Mutfak...
 • ">

  KREŞ SEÇİMİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? DOĞRU KREŞ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

 • Doğru kreş seçimi yapılırken ilk önce dikkat edilmesi gereken husus kreşin çevre koşullarıdır.Kreşin konumunu gidip incelemek gereklidir etrafında inşaat restorasyon vb. çalışma olup olması varsa koruma amaçlı hangi önlemler alındığı büyük ölçüde önem teşkil etmektedir.
 • Çocukların gelişmesi için kullanılan materyaller,malzemeler sağlık açısından zararlı ögeler mi içeriyor buna dikkat edilmeli.
 • Çocukların yararlanıp faydalanacağı yeterli miktarda malzeme ve eşya var mı?
 • Çocukların orada hangi yemekleri yiyeceği ve o yemeğin hangi koşullarda piştiğine dair bilgi alıp dilerlerse kreşin mutfağını gezmelidirler.
 • Veliler isterlerse mutfak fişlerine bakabilirler.
 • Veliler isterlerse çocuklarının eğitiminden sorumlu öğretmenin mezuniyet belgelerine bakabilir.
 • ">

  KREŞ EĞİTİMİ ALMANIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Kreş çocukların ilk gittikleri okul olduğu için çocukları ilkokula hazırlar.
 • Kreşte yapılan kesme,boyama,şekil verme gibi çalışmalar çocukların el becerilerini geliştirir.
 • Arkadaş edinme becerileri artar.
 • Toplu yapılan aktivitelere uyum yeteneği artar.
 • Sosyal açıdan oldukça eğlenir ve gelişir.
 • İçe kapanıklık duygusunu yenmeyi sağlar.
 • Etkinliklerde veya boş zamanlarında daha aktif olur.
 • Belirli bir düzen sahibi olur ve bir düzene uyum sağlama becerisi kazanır.
 • Yardımlaşma,sohbet etme gibi davranış becerileri gelişir.
 • ">

  kreş 6 yaş altı öncesi çocukların bulunduğu okuldur .kreş eğitimi önemlidir. Gelecekte topluma hazırlanmak ve görgü kurallarını öğrenmek için çok çok önemlidir.

  Kreş anaokulu öncesinde bakımlarının yapıldığı, çeşitli eğitici, geliştirici, motor becerilerine yönelik çalışma ve etkinliklerin yapıldığı bir eğitim yeridir. Kreşlerde dershane, uyuma yeri, mutfak, uyku odası, park gibi yerler bulunur. Kreşe çocukları göndermek okul hayatına geçişlerini kolaylaşması, bir takım bilgi ve becerileri öğrenmelerine katkı sağlar.

  Kreş genelde 0 ila 3 yaş arası çocukların bakılması için kullanılan aynı zamanda eğitim verilen okul benzeri kuruluşlardır.Aileler genelde işlerine gitmek zorunda olduklarından dolayı çocuklarını kreşlere bırakmak zorunda kalırlar yoksa kim çocuğunu bırakmak ister ki ?

  Kreş bir nevi anaokulunun fragmanı olarak adlandırdığımızda yanlış adlandırmış olmayız bu sebeple kreşe giden çoçukların algılarındaki açıklık gitmeyen öğrencilere nazaran daha açıktır.

  kres okul gibi herseyi ogretiyorlar cocuk psikologu gibi gonderirken dikkat edin bazilari cocuklara iskence yapiyor hayati anlatiyor uyuma duzeni yeme icme duzeni arkadas olma eglence hikaye dinleme sorumluluk hayal dunyasi evde tekrarlama eglenceli odevler konusma disniyonu giyinme kutlama tatil kadinlar evde cocuklar kreste kadinlarda evde dedikodu kahve ortam filan

  kres cocuklari daha iyi anlayan velinin oldugu yani ogretmenin oldugu yerdir ve eglenceli etkinlik yapan ve cocuklarin ne istediklerini anlayan yerdir duzenli ve temiz biyerdir ve cocuklara birseyler ogretirler ayriyetten
  eglenceli biyer bide cocuklarin gitmeyi sevdigi yerdir cocuklar orda mutlu oluyorlar busuru sey ogreniyorlar nasil davrancaklari konusunda bilgi sahibi oluyorlar ilk okula hazirlik gibi dusunun

  Okul oncesi eğitim olarak soylenebilir okula hazirlik temel ihtiyaçların görüldüğü ve bakıldığı yerdir kreșler


  kreş eğitime yolculuk anlamında bence ilk durak olarak güzel bir eğitim yeridir . Çocuk burada hem eğlenmeyi hem de öğrenmeyi tecrübe edinir . He bir de tabi şu yönü var erken yaştan itibaren okula gitme yolculuğuna başladığı için ilerde size laf yapacaktır😂 Kreşte çocuk yavaş yavaş birey olma yolunda adımlar atar çok minik adımlardır bunlar ama ilkokul hayatı için ona güzel bir zemin hazırlar . Burada yemek yenir dans edilir hatta uyku saati bile olabilir . Beraber saymayı öğrenirler mutlu güzel aynı zamanda eğitici vakit geçirirler.


  Gündüz bakım evi olarak da adlandırılır .0-36 aylık çocukları kabul eder . Onların bakımını , eğitim ve öğretimini üstelenen bir kurumdur .
  çocuk bakımı ne kadar önemli ise zihinsel gelişimi de bir o kadar önemlidir . Çocukların alışkanlıkları kendine has özellikleri kendini ifade şekillerini , öz güvenlerini , öz saygılarını , büyüdüklerinde toplumda karşı karşıya kaldığında kendini ifade etme şekillerini de pozitif açıdan sergilemesine ve ortaya çıkarmada yardımcıdır.

  Kreş, anaokulu çağına gelmemiş 4 yaşından küçük çocukların gittiği bir yerdir. Ebeveynlerin yoğun iş temposu sebebiyle çocuklarına yeterli ilgiyi gösteremedikleri durumlarda kreşe göndermeyi tercih ederler. Burada çocuklar sosyalleşirken aynı zamanda eğitim alırlar.