Küçük çocukların tek bir oyuncak ya da eşyasına aşırı bağlı olması normal midir?

Küçük çocukların tek bir oyuncak ya da eşyasına aşırı bağlı olması normal midir?
Bu durum hangi yaş aralıklarında sık görülür?
image">image

Bebeklerin aslında tek bir oyuncağa bağlanması oldukça doğaldır. Onlar her şeye karşı böyledir. Çok çabuk bağlanırlar. Bildiğim kadarıyla bebeklerin bazı oyuncaklarını saklamak ve uygun zamanda çıkardığımız zaman bu bebekte yeni alınmış hissi uyandırmak ve böylece bebeklerin hafızaları tazelenmiş olmakta.

Bu oldukça normal bir durumdur. Bir dönem bağlı olduğu oyuncağından bir dönem sonra vazgeçebilir. Bu da gayet normaldir. Çocuklar bazı oyuncaklarını arkadaş edinebilirler. Bunun için yaş aralığı önemli değildir. Örneğin, 6 aylık bir bebeğe uyku arkadaşı ediniyoruz. Bu bir ayıcık olabilir. Ve bebek bu oyuncağa bağlanıyor. O olmadan uyku uyumuyor.

Evet gayet normal bir durum ve iki yaşından sonra bağlılıkları azalıyor. Benim kızımın da yastık bağımlılığı var. 8 aylıkken bir yastık almıştım, gece gündüz her yerde yanında. Gittiğimiz yerlere götürüyoruz, asla başka yastıkta uyumaz. Başına bir iş gelirse ne yaparım bilmiyorum, aynısını da bulamadım.

Evet çok normal. Benim çocukluğumda da tüm oyuncaklarımı unutturan bir oyuncak arkadaşım vardı. Kendisine isim falan da koymuştum hatta çok iyi hatırlıyorum. Bu bağlılıkları genellikle ona çok küçükken alınan ve uykuya onla birlikte daldığı bir oyuncak oluyor. Çocuğun beyninde yer ediyor bu şekilde o oyuncak.

Çocuklar küçük yaşta, bir objeye ilgi duyar ve ona alışabilir. Bu doğal bir süreçtir. Ancak belli bir dönemden sonra ilgi duyduğu objeye karşı, ilgi saplantı haline gelirse bu sıkıntılara neden olur. Bu sebeple bebekleri takip etmeli ve onların davranışları konusunda duyarlı olmak gerekir.
Bilinçli anne ve baba sayesinde bebekler 2 ile 6 yaş arasındaki kritik dönemi sağlıklı bir şekilde aşarak bazı takıntı ve saplantıları bilinç altında yok edebilir.