Kült yapım nedir?

Kült yapım nedir, ne anlama gelir ve televizyon dizileri ile sinema filmlerinde hangi amaçla kullanılır?

Kült yapım, aşırı tapma , din kavraması anlamına gelir.
Kült yapım ise , dini filmler , aşırı bağlılık filmleri içerir.
Latinceden geçen bir kelimedir.
Klasik olmayan sıradışı olan yapımlardır.

Soruyu film ve dizi kategorisinde sorduğunuz için bu konu üzerinden kültün tanımı sıradışı, gerçek üstü, benzersiz gibi anlamlardir. Fakat tuhaf karakterler, egzantrik olaylar gibi anlamlar da taşır. Genellikle izleyici kitlesi kısıtlı, hakkında çok fazla zıt eleştiri olan yapımlar bu türden çıkar. Bir kesime şiddetle hitap ederken bir kesimi ittiginden dar bir izleyici kitlesi oluşur. Kusurlu bulunan olağan dışı yapımlardir. Kült yapım kült yapımdir yani basarı kaygısı olmaz fakat doksan yapımı Makas eller’de olduğu gibi kaygısı olmaması başarılı olmayacağı anlamına gelmiyor. Yaygın olarak konular başarısız olacakları fikrini getirirken tablo çok zıt yönde ilerliyor. Harika örnekler verebilirim tıpkı makas eller gibi Scarface, ucuz roman, fight clup bildiğim en iyi kült filmlerden. Pek çok türde kült film vardır fakat yoğunluk korku ve bilim kurguda birleşir. Bu da benim için daha ilgi çekici hale getiriyor. Dünyaca ünlü Quantine Tarantino ve tim Burton kült yönetmen olarak da değerlendirilirler. Türklerin bu alanda çok başarılı filmleri olduğunu düşünmüyorum fakat kült dizi kategorisinde “Leyla ve mecnun” izleyici kitlesi geniş bir diziydi.

“en sevilen filmlerden biri” anlamına gelmeyen, hatta genellikle çoğu kişinin sevmediği bazı filmlere ancak çekildikten uzun sure sonra uygun görülebilen bir tanım…
yani hakedilen ya da beğeni eşliğinde yakıştırılan bir tanım olmaktan çok, konu ya da tarzdan bağımsız farklı bir kategorizasyondaki doğal kategorilerden biridir aslında… bir film külttur ya da değildir.
kult filmler için, sıradışı olan, yani klasik olmayan, ama klasikleşen ve fakat unique olan ve bunun üstüne bir de tanınırlığı “unwritten literatur” tarafindan tescillenen filmler diyebiliriz.

Kült yapımı kullanılan dizi veya filmlerde çokça gerçeküstü olayların olduğu, esrarengiz kişilerin oynadığı yapımlardır.

Başyapıt yani tüm sanatseverler ve izleyiciler tarafından benimsenmiş,kabul edilmiş olmazsa olmaz dedirten bir anlamı vardır.Artik evrensel bir film ya da dizi olmasıyla tüm dünya da yankı uyandırmış,derinden etkilemiş olan yapıtlara sinema da bu isim verilir.

Batı dillerine tapınma anlamındaki Latince cultus kelimesinden girmiştir ve Türkçede de batı dillerindeki gibi tutku, ilahlaştırma derecesinde aşırı saygı anlamlarını taşır.

Kült yapımı filmler diziler az ve sadık izleyiciye sahip filmlerdir…
Ayrıca doğaüstü korku sapkınlık gibi filmlerde kült yapımı olarak adlandırılmıştır…

Kült kelimesi (İngilizce: Cult, Fransızca: Culte, Almanca: Kult) batı dillerine tapınma anlamındaki Latince cultus kelimesinden girmiştir ve Türkçede de batı dillerindeki gibi tutku, ilahlaştırma derecesinde aşırı saygı anlamlarını taşır.

Kült, tanımı üzerinde anlaşılmış bir kelime değildir… Kelime anlamı tapma, tapınma olsa da film için kullanıldığında herkes subjektif manalar yükleyebilmektedir… Genellikle kült kelimesiyle anlatılmak istenen; farklı, sıra dışı, kategori ve gişe kaygısı olmayan, klişe içermeyen, ilk başlarda değeri anlaşılamayan, kendini olduğu gibi kabul ettirmeyi başarmış şeklinde özetlenebilir… Ancak diziler için kült ifadesi kullanılmaz… Diziler popüler kültür ürünleridir ve kült olabilmeleri söz konusu değildir…