Kum piresi hastalığı nedir? Bu hastalık hangi ülkede yaygındır?

Kum piresi hastalığı nedir? Bu hastalık hangi ülkede yaygındır? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?
image">image

kum piresi hastalığı,

Afrika, Karayipler, Orta ve Güney Amerika ve Hindistan'ın tropik bölgelerinde bulunan dişi ektoparaziter Tunga penetransları ile enfeksiyonun neden olduğu enflamatuar bir cilt hastalığıdır . Tunga penetrans , bilinen en küçük pire olup, 1 mm çapındadır. Latin Amerika'da nigua ve bicho de pie veya bicho de pé olarak da bilinir , kelimenin tam anlamıyla " ayak böceği ". Tunga penetrans , 13 tür içeren Tunga cinsinin bir üyesidir . Tungiyaz cilt neden iltihabı , şiddetli ağrı, kaşıntı ve lezyon beyaz hale gibi göründüğünü çevrili şişmiş kırmızı lezyonun merkezinde bulunan siyah bir nokta ile karakterizedir enfeksiyon yerinde. Özellikle hipertrofi sırasında pire genişledikten sonra cildin deskuamasyonu her zaman görülür.

2009 yılı itibariyle, tungiasis dünya çapında 88 derece farklı insidans derecesine sahiptir. Bu hastalık, özellikle yoksul toplumlarda yaygınlığının% 50’ye yaklaştığı bilinen Nijerya, Trinidad ve Tobago ve Brezilya gibi son derece endemik bölgelerde özel halk sağlığı sorunudur.

İnsan etine gömülen pire pire düzgün bir olduğu gibi sipariş Siphonaptera bir üyesi olarak sınıflandırılır pire . Yaygın chiggers olarak anılacaktır rağmen, gerçek insan pireleri olan akarları dakika olması örümcek türleri . Akarlar onların ağız gelen salgılayan bir enzim tarafından parçalanırlar deri hücreleri ile deri ve besleme nüfuz, ancak, bunlar host içerisinde değil yumurtalarını do T. penetrans yapar. Ayrıca, akarlarda, yetişkin ve larva formları diğer hayvanlarla beslenir. penetrans için durum böyle değildir , çünkü sadece yetişkinler memelilerle beslenir ve konakçıya bağlı kalan sadece dişidir.

TEDAVİ

Hastalık kendi kendini sınırlar, en azından parazite maruz kalma sınırlı olduğunda, yönetim çoğunlukla tedaviyle sınırlıdır. Ciddi tıbbi sorunlara neden olabilen ikincil enfeksiyon nedeniyle, teşhis üzerine önerilen eylem yolu, pire cerrahi olarak çıkarılması ve ardından topikal bir antibiyotik uygulanmasıdır. Ekstraksiyon prosedürleri sırasında pire yırtılmasını önlemek için dikkatli olunmalıdır, çünkü ciddi iltihaplanma meydana gelecektir. Pire bir kısmı geride kalırsa aynı şey gerçekleşir. Kontamine aletler, patojenlerin vücuda girmesi için mekanik vektörler olarak hareket edebileceğinden, her zaman steril ekipman kullanılmalıdır.

Gömülü pire karşı etkili olduğu kanıtlanmış bir ilaç yoktur. Oral niridazol bir zamanlar terapötik bir ilaç olarak kabul edildi, ancak iyi tasarlanmış çalışmalar eksik ve ciddi yan etkiler göz önüne alındığında, bu iyiden daha fazla zarara neden olması muhtemel bir ilaçtır. Bununla birlikte, pireleri tamamen kaybettiğine dair bazı anekdot kanıtları vardır. Oral ivermektin bazı endemik bölgelerde pire karşı her derde deva olarak kabul edilir, ancak yüksek doz kullanan çalışmalar bu hipotezi doğrulayamamıştır. Topikal ivermektin ve metrifonat gibi diğer ilaçlar bir şekilde başarılı olmuştur, ancak anlamlı olmak için yeterli değildir. Süperenfeksiyonlar için trimetoprim , sülfametoksazol ,metronidazol , amoksisilin , başarıyla kullanılmıştır, ancak bunlar sadece ikincil enfeksiyonları tedavi eder

Kum piresi hastalığı bir cilt hastalığıdır. Kızarıklık ve morluk meydana gelmektedir. Enfeksiyon cilt altına geçiyor.

Kum piresi hastalığı Afrika’da yaygınlaşan bir hastalık. İnsanların ayaklarına yapışıyor, yerleşiyor ve çoğalıyor. Ağrılı ve kaşıntılı enfeksiyonlara neden oluyor. Tedavi edilmezse ilerleyen safhalarda uzuv kaybına bile neden olabiliyor.

afrikada yaygın olan bir hastalıktır. tedavisi vardır. tedavi edilmediğin de ciddi problemlere yol açar. belirtileri ise kaşıntı ve kızırıklıktır.

KUM PİRESİ HASTALIĞI NEDİR.
Afrika bölgesinde yaygın bir hastalıktır.İnsanların ayaklarına yapışabiliyor ve tedavi edilmediği sürece organ kaybına neden olabiliyor.

image">image

Kum piresi hastalığı Afrika’da yaygınlaşan bir hastalık. İnsanların ayaklarına yapışıyor, yerleşiyor ve çoğalıyor. Ağrılı ve kaşıntılı enfeksiyonlara neden oluyor. Tedavi edilmezse ilerleyen safhalarda uzuv kaybına bile neden olabiliyor.Tedavi edilmediği sürece geçebilme ihtimali düşüyor.

Afrika bölgesinde yaşanan bir cilt hastaligidir. Kaşıntı ve kızarıklıga neden olmaktadır.

morarma ve yara gibi belirti göstermektedir oldukça tehlikelidir ve afrika bölgesinde görülür.

İnsandan insana da kolaylıkla bulaşabilen kum piresi hastalığı özellikle Doğu Afrika ülkeleri Uganda ve Kenya’da çok sık görülüyor. Hastalık, yeterli hijyen ortamının olmadığı durumlarda ve insan vücudunda özellikle el, ayak derilerinin altına yerleşen pirelerin burada enfeksiyonlara yol açıyor.

Kum piresi hastalığı daha çok Afrika’da görülen bir cilt problemidir. Ayağa yapışan bu hastalık tedavi edilmediği takdirde organ kaybıyla sonuçlanabilmektedir.

Kum piresi hastalığı, Afrika ülkesine özgü ve oldukça yaygın bir hastalık türü olarak biliniyor. Bu kum piresi hastalığı insanların ayaklarına ilk başta yapışıyor, yerleşiyor ve en sonunda da çoğalıyorlar. Bu hastalık ağrılı ve kaşıntılı enfeksiyonlara neden olmaktadır. Tedavi edilmezse ve geç kalınmış bulunduğu organın kaybedilmesi e neden olabilen bir hastalıktır.