Kumanya nedir? Kumanyayı kimler kullanır?

Kumanya nedir? Kumanyayı kimler kullanır? Kumanyanın içinde neler olur?

Seferi olan kişilerin yolda bulundukları veya çıktıkları dağ, ova, bayır 'da yemek için hazırlanan yemektir. Kumanya denilince aklımıza ilk gelen askerlerimizdir. Dağlarda savaşmaya gidince yemeleri için hazırlanır. Kumanyanın içinde genelde dondurulmuş ve çabuk bozulmayan konserve yemekler bulunur. Bunun yanında bisküvi gibi aparatif yiyeceklerde konulmaktadır.

Kumanya içinde genelde hazır kolay ve sıcak yemekler yer alır içinde. Genelde askerler için, ramazanda iftarlar için ve fakirler için hazırlanır.

Yiyecek ve içecekteki adam başı istikaktır. Kumanyanın kimler için hazırlandığı değişebilir. Askerler için olabilir, yolcular için olabilir vs. İçinde çok fazla tahribata uğramayacak genel besinler bulunur. Örneğin; pilav.

Kumanya asker ve polislere verilir; içinde sandviç,meyve suyu,kek,konserve v.b hazır yiyecekler bulunur.

Yardım kumanyası diye bilinen Kumanyalar genellikle mahalle muhtarları yada hayırseverler tarafında ramazan aylarında dağıtılır.

Kumanya Yolculuğa çıkan kişilerin, askerlerin yolda açlıklarını gidermek için yola çıkmadan önce yanlarına aldıkları hazır yiyeceklerdir

Kumanya pratik ve kullanışlıdır . İçinde hazır sıcak türü yemekler bulundurur.

kumanya; uzun raf ömrüne sahip ürünlerden hazırlanan, yapımında genellikle konserve, pişirilmiş ya da dondurulmuş gıdalar kullanılan Paketlere denir. Genellikle Askerler tarafından Kullanır.

bir yolculukta hazırlanan yiyecek gıda ihtiyacı. askerlere hazırlanır.

İşçiden tutun da, esnafa, öğrenciye, vardiyalı çalışan memura… birçok kişinin kullanabileceği, bir kap ya da sefer tası ile korunaklı tutulan öğün.

Kumanya,durumu iyi olan kişi ya da kurumlar tarafından zor durumlarda veya kutsal günlerde, yoksul kişilere yapılan gıda yardımıdır.


Durumu iyi olmayan insanlara yapılan yiyecek, içecek yardımıdır. Genelde içinde temel gıdalar bulunur. Özellikle bayram gibi özel günlerde yapılır.

Özel günlerde maddi durumu iyi olmayan insanlar için yapılan gıda yardımına kumanya denir.

genelde askerlerin birlik dışında göreve giderken gittikleri yerde karınlarını doyurmaları için verilen yemek.
ama yakın zamanda ihiyaç sahiplerine dağıtıldıgınıda gördük.

Genellikle askeri alanda dağda ova da çayırda yiyecek içecek imkanların bulunmasının zor olduğu alanlarda askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla uzun ömürlü yiyeceklerdir.

kumanya askeriyede kullanilan taşınabilir ve uzun ömürlü yemektir kumanya yı askerler yer

Kumanya Nedir?

Kumanya askerlerin uzun savaşlarda yemeklerin hazır bir şekilde pişirilip, dondurulup bir kutu içerisine koyulup yediği kutuya denilmektedir. Kumanya içerisinde uzun süre bozulmayacak ürünler yer almaktadır. Ayrıca Ramazan kumanyaları da olmaktadır. Bu kumanyalar da ihtiyacı olan kesimlere verilir. içerisinde temel gıdalar bulunur.

image">image

Kumanya genellikle askerlerin operasyon sırasında çantalarına koyduğu ve acıkınca yedikleri hazır yiyeceklere denir.Genel olarak ordu kullanır.

kumanya insanların uzun yola çıkmadan önce yanlarında aldıkları yemek ve iceceklerdir. Askerler ve denizciler görevleri yüzünden yanlarında kumanya taşıyan insanlardır.