Kumpir nedir ve aslen hangi bölgeye/ile aittir?

Kumpir nedir? nasıl yapılır?

Hangi malzemelerden oluşmaktadır?

Kumpir patatesin kozlenmesi ile yapilir kozlenen patatesin ici oyularak kasar peyniri tursu salak gibi leziz yiyeceklerle doldurulur ve afiyetle yenir. Ayy bak canim cekti gece gece

Kumpir patatesin fırınlanması ile yapılan bir tür besin çeşididir. Fırında pişirilen patatesin içi yumaşadıktan sonra kaşar ve bir miktar tereyağ ile birlikte ezilir. Üzerine hangi malzemeyi istiyorsanız koyabilirsiniz ama normal şartlarda zeytin, salam, sosis, kornişon turşu, mısır, amerikan salatası, ketçap ve mayonez gibi malzemeler ile birlikte yapılır. İsteğe göre malzeme artırılıp çıkartılabilir. Bilinene göre kumpir ülkemize Bulgar’ların buluşundan sonra gelmiştir. Yani kumpiri bulan Bulgar’lardır.

Anadolu’nun bazı kesimlerinde patates olarak bilinen kumpir aslında fırınlanmış patatesin içine malzemeleri konularak yapılan bir yemektir.

Kumpir patatesin fırınlanıp içine tereyağ ve kaşar ile karıştırılarak çeşitli malzemeler konulan bir yemektir.

Patatesin içinde garnitür, ketçap mayonezin konup, patatesin fırında pişirilmesidir. Nereye ait olduğunu bilmiyorum.

patatesten yapilan bir yiyecek türüdür. Patates ve isteğe bagli çeşitleri vardir

Kumpir fırında ya da odun ateşinde köklenerek pişirilen ve içine, doyurucu ve gıda niteliği taşıyan her türlü yiyeceğin (mısır, sosis, kırmızı pancar v.s) katıldığı ve bulgaristan ülkesi tarafından ilk kez, büyük ebatta patates ile yapilan bir yiyecek türüdür.

kumpir için önce patates bir tane haşlanır sonrasında içi yarılarak içi boşaltılır içine zeytin salam sosis mısır bir çok malzeme koyup servis edilir

Kumpir, patatese iç anadolu bolgesinde verilen isimdir. Turkiye genelinde ise patatesin firinlanarak içini boşaltmadan, kendi icinde kariştirilip üzerine bazi yiyecekler eklenerek yapilan bir yiyeceğe kumpir deniyor.