Kurallar olmasaydı toplum nasıl bir halde olurdu?

Kurallar olmasaydı toplum nasıl bir halde olurdu?

Kurallar gerekli midir?

Kurallar insanı onlara karşı çıkmaya zorlar. Yani ters psikoloji diyebiliriz. Kurallar ne kadar katıysa bir ülkede, aslında suç oranı da o kadar fazladır. Bir makalede okumuştum; kuralların oluşu, insanları suç işlemeye teşvik eder.

Çok karışık düzensiz krizli bir toplum oluşurdu.İnsanlar resmen birbirini öldütüp hükümdarlık kurmaya çalışırlardı toplum ve devlet senen bir şey bulunmazdı fikrimce .

Kurallar toplumu bir arada tutan en önemli unsurlardan birisidir. Kurallar olmasa güçlüler mazlumları ezmeleri üzerinden bir düzen olurdu ki bu kabul edilebilir değildir.

Kurallar olmasaydır trafikde kavgalar hayat şartları hayatın gerçek zorlukları ortaya çıkardı kurallar iyiki varlar.

Kurallar olmasaydı ilkel kabileler deki gibi insanlar çok acımasızca cezalandırılırdı. Güçlü kişiler zayıf insanları ezebilir ve köleleştirilebilirdi. Bir toplumda kurallar olmazsa adalet olmazdı. Çoğu insan işlediği suçtan ceza aşmazdı. Böylelikle ceza olmayanlar daha çok suç işlemek işleyeceklerdir.

Eski yaşamdaki gibi olurdu güçlü zayıfın arasında fazlasıyla fark olurdu. Para ile satın alma veya köleleştirme olurdu maalesef. Adalet sağlanmazdı cezalar ağır veya çok özgürce olurdu, bazıları cezalarını alamaz haksızlıklar boy gösterirdi. Bu sebeple kurallar olmalı,toplum düzenini düzelten,düzenleyen ve ahlaklı ve adaletli bir biçimde yaşamamızı kurallar belirler.