Kur'an da geçen isimlerin çocuklara konulması doğru mu?

Kur’an da geçen kelimelerin çocuklara isim olarak verilmesi doğru mu?

İyi olur konulması ama o ismi taşımanın sorumluluğunuda yerine getirmesi gerekli.

Çok ağır isimler değilse kullanılabilir, isimlerin anlamlarının çocukları etkilediğini düşünüyorum o yüzden dikkat etmek lazım.

Ben doğru olduğunu bir yandan düşünüyorum bir yandan düşünmüyorum. Bir ismi taşımak büyük yüktür. İsmin hakkını vermek gerekir

Kuranda geçen her ismin bir anlamı vardır güzel anlamlı isimler de kullanılabilir .

Kur’an da iyi veya kötü bir çok isim geçmektedir. Anlamını araştırıp ona göre konulmalı. Bilinçsizce konulmaması gerekir.

Verilebilir. Bir sakıncası yok. Ve isimlerin insanların hayatında etkili olduğu düşünülüyor o yüzden iyi bir şey.

kuranı kerim içerisinde kullanılan kelimeler tabiki de manası güzelse kullanılabilir manası önemlidir

İyi olur evet insan ismiyle yaşar derler.

isim koyarken anlamına bakılmalı ve neye ithaf ettiğine bakılmalı kuranda geçti diye de verilmez çünkü anlamları kötü olanlarda vardır ve de verilmektedir çocuğa verilen isme dikkat edilmelidir. mahşer yerinde her insan ismiyle çağrılır .

Bence doğru değildir.Çünkü bahsi geçen isimler inandığımız şekilde taşınması zor yükler edinmiş buna inanmış ve yaşamışlar.Günümüzde bu özellikleri çocukların taşıması o isimlerin hakkını vermesi çok zor bir durum.Bu yüzden doğru olduğunu düşünmüyorum.

Genelde nedense bu isimli kişiler isimlerini hak etmiyorlar. Eğer o isim konulacaksa önce o kişi o ismi hak etmelidir.

Koyulmamalı aslında çünkü mesela Muhammed isminde birine küfür ettiğini düşün

İsimler kaderimizi belirler. Zamanla konulan isimlerde zamana göre değişiyor. Eskiden uzun telaffuzu zor isimler kullanılırdı, anneanne ,babaanne zamanlarında, şimdilerde kısa ve değişik isimler tercih ediliyor. İsim koymak düşünmek lazım bu çocuk bu ismi taşıyabilir mi ? Kuran 'da geçen isimlerin hepsinin bir anlamı var ve çok güzel. Ancak 'herkes aynı olgunluk ve bilinçte olmadığından , birbirimize hitap şekillerinde aşırıya kaçabiliyor ,argo ve küfür kullanabiliyoruz. O zaman hoş olmuyor. Bence konulmamalı

kuranda geçen her isim coçuklara konulmaz insan istiyorki kuranda isim koyalım yabancı isim olmasın diyor şu gerçek arkadaşlar kurandaki isimler konuldugunda o isim cocuga manevi ağırlık basar o agırlıgın kalkması için ikinçi bir isim koymak gerekli isim koyarken lütfen bilgili bilinçli hocalarımıza sorarak koyalım örneklersem muhammet peygamberimizin adı allahümme salli ale seyidine muhammet tek kullanıldığı zaman ağır yanına ek isim olması gerekir birde babalarımız muhammet coçuk yaramazlık yaptıgında babanın ağızdan kötü bir söz söylemesi manevi anlamda iyi olmayan bir davranış yada baba o sözü söylerken ben coçuguma peygamberimizin ismini koydum kötü konuşmamam gerekiyor bilinçinde olması gerekiyor.

Tabiki etkiler hocalarımız kesinlikle önerir hesap sorulurmus hatta Kuran’da geçen isim koymazsak koymalyiz din hocaları böyle öneriyor

anlamı güzel olan isimleri koyabilirsiniz. Kuranda geçiyor olmasına rağmen anlamı kötü ve bu yüzden dinen uygun olmayan isimler de bulunuyor. Yani kuranda geçiyor veya geçmiyor farketmeksizin çocuğa yakışır anlam taşıyan isim koymak önemlidir.