Kuru fasulye gibi baklagiller neden gaz yapar?

Baklagillerin gaz yaptığını biliyoruz peki neden gaz yaparlar? Baklagillerin gaz yapmaması için özel pişirme yöntemleri var mı?

Kurubaklagillerde rafinoz ve diğer oligosakkaritleri içerir bu sebeble bağırsaklarda gaz oluşturur. Gazı önlemek için pişirme esnasında kimyon kullanılmalı ve ıslama suyu 3-4 kez değişmeli.

Bu tür bakliyatların gaz yapma sebebi içersinde bulunan besinler ve mikroplardır. Bu sayede gaz yapmaktadır.

Baklagillerde şeker molekülleri bulunmaktadır. Bu moleküllerden en bilinen molekülü oligosakkarid’i mide ve inçe bsğırsak sindiremediğinden dolayı gaz yapmaktadır.

Kurufasulye gibi baklagillerlerde bulunan oligosakkarid ismindeki bir madde bağırsaklar tarafından parçalanırken ortaya metan gazı çıkar ve vücutta bulunan bazı kaslar gerilerek anüse baskı yapar. Bu durumdan rahatsız olan vücut gazı dışarı bırakır.

Baklagilleri yediğimizde besin ince bağırsak tarafından sindirilir kalın bağırsaklarda parçalanır bu bakteriler işlem sırasında ortaya üç farklı gaz ortaya çıkar. Şeker moleküler parçalanarak metan gazı üretmeye başlar. Metan gazı arttıkça bu gazı ortaya çıkarır.

Baklagillerin içinde bulunan bazı maddeler kalın bağırsaklarda sindirilirken metan gazı oluşmasına neden olurlar. Bu da bizi rahatsız eder. Bunun önüne geçmek için, bakliyatı akşamdan ıslatmak ve sabah suyunu bir kaç kez değiştirip pişirmek gerekir.

Bu tür baklagillerde bulunan 3 tür gaz vardır. Bu gazlar sindirildikten sonra vücudumuzdan gaz yoluyla çıkmaktadır. Bu yüzdende gaz yapmaktadır.

rafinoz ve oligosakkaritleri içerdiği için bağırsaklarda gaz yapıcı bir özelliğe sahip oluyor.

Fasulye oligosakkarid adında şeker barındırıyor.Sindirilemediği için kalın bağırsakta parçalanınca gaz ortaya çıkartıyor.